Електрична енергія (універсальна послуга)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2022-02-07-008338-b
  • 09310000-5 - Електрична енергія
  • Не відбулася
Найменування замовника:
КЗОЗ "Ізюмський медичний фаховий коледж" ХОР
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Михайло Росяк, +380574321266 , izum_mk@ukr.net
Адреса замовника
Україна, м. Ізюм, 64309, Харківська область, вул. Старопоштова, 41
Очікувана вартість
313 996 UAH без ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 23.02.22
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер
  • Опис лотів

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 13.02.2022 00:00

Оскарження умов:

до 19.02.2022 00:00

Подання пропозицій:

23.02.2022 13:46

Очікувана вартість
313 996 UAH без ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Електрична енергія (універсальна послуга)

Інформація про лот

Предмет закупівлі:
Електрична енергія (універсальна послуга)
Опис предмету закупівлі:
Електрична енергія для навчальних корпусів
Очікувана вартість:
255 196 UAH без ПДВ
Мінімальний крок:
1 276 UAH без ПДВ
Загальний:
Скасований
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній

Номенклатура

Електрична енергія для навчальних корпусів

Кількість:
30000 Кіловат-година
ДК 021:2015:
09310000-5 — Електрична енергія
Відсутній:
Місце доставки:
64309, Харківська область, місто Ізюм, Старопоштова, 41
Дата доставки:
до 31.12.2022 00:00

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

Відсутня

Запитання до процедури

Дискримінаційна умова

Дата подання: 08.02.2022 10:28
Дата відповіді: 11.02.2022 10:56
Шановний Замовник, Вами оголошена закупівля № UA-2022-02-07-008338-b відриті торги по предмету 09310000-5 Електрична енергія (універсальна послуга) Лот 2 . Однак, зазначений Вами предмет у вигляді закупівлі «універсальної послуги» виключає наявність конкуренції на ринку в Вашому регіоні, саме тому, що на закріпленій території може бути лише один постачальник універсальної послуги. Враховуючи інформацію згідно реєстру суб’єктів природних монополій, що розміщений на веб-сайті Антимонопольного комітету України, а також постанову НКРЕКП, за якою на території Ваших об’єктів споживання діє лише один постачальник універсальних послуг, який проводить господарську діяльність у сфері енергетики, здійснення закупівлі електричної енергії на умовах універсальної послуги є незаконним та дискримінаційним. Ми, як потенційний Учасник маємо намір прийняти участь у закупівлі та маємо усі необхідні дозвільні документи (ліцензію) на провадження господарської діяльності у сфері постачання електричної енергії, однак, обмеження, що Вами встановлені у вигляді «універсальної послуги», позбавляють права прийняти участь в оголошеній закупівлі. Частиною 4 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено: «Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.». З огляду на це, вимагаємо внести зміни до тендерної документації, виключивши умову здійснення закупівлі електричної енергії саме з урахуванням «універсальної послуги». В протилежному випадку змушені будемо оскаржити зазначені умови в порядку статті 18 Закону до Органу оскарження.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний потенційний учасник, розглягувши Ваше звернення щодо "дискримінаційної умови" в межах своїх повноважень повідомляємо Вам наступне.
Законом України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VІІІ від 13.04.2017 визначено правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, врегульовано відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею - продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище. З метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. До спеціальних обов’язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії відповідно до цього Закону для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, належать, зокрема: виконання функцій постачальника універсальних послуг (ст. 62 Закону). Відповідно до п. 93 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», універсальна послуга - постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України. Відповідно до п. 62 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об’єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
На даний час Закон України «Про ринок електричної енергії» передбачає обов’язок електропостачальників здійснювати постачання електричної енергії для побутових споживачів виключно на умовах універсальної послуги, з метою гарантування прав фізичних осіб, що використовують електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, як безпосередньо так і в складі колективного побутового споживача на забезпечення електричною енергією за встановленими тарифами та визначеною вартістю. Постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, та включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг. Методика розрахунку тарифу на послуги постачальника універсальних послуг затверджена Постановою НКРЕКП від 05.10.2018 року № 1176 «Про затвердження Методики розрахунку тарифу на послуги постачальника універсальних послуг». «Порядок формування цін на універсальні послуги» затверджений Постановою НКРЕКП від 05.10.2018 № 1177. Таким чином, закупівля електричної енергії саме на умовах універсальної послуги повністю забезпечує дотримання основних принципів проведення публічних закупівель, визначених ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі», а саме: максимальну економію та ефективність, відкритість та прозорість, недискримінацію учасників, запобігання корупційним діям і зловживанням. Корупційні дії та зловживання пов‘язані із формуванням ціни на предмет закупівлі при постачанні електричної енергії на умовах універсальної послуги є неможливими, оскільки всі складові ціни затверджуються уповноваженими державними органами.

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання