Послуги охорони

  • Ідентифікатор тендеру UA-2022-02-10-000519-a
  • 79710000-4 - Охоронні послуги
  • Завершена
Найменування замовника:
КРЕМЕНЧУЦЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Гавриленко Ірина Михайлівна, 380683336869 , spec.shcola-int@ukr.net
Адреса замовника
Україна, Кременчук, 39619, Полтавська область, вул. Остапа Вишні, будинок 29/38
Дата укладення договору
1.06.22
Переможець
ТОВ "ВЕРІТАС ПОЛТАВА"
Очікувана вартість
211 586 UAH з ПДВ
Сума договору
209 800 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 2.06.22
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 18.02.2022 00:00

Оскарження умов:

до 24.02.2022 00:00

Подання пропозицій:

28.02.2022 00:00

Початок аукціону:

08.04.2022 11:52

Очікувана вартість
211 586 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
1 058 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
ДК 021:2015 код 79710000-4 Охоронні послуги (Послуги охорони)

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 посл
послуги охорони
ДК 021:2015: 79710000-4 — Охоронні послуги

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2022-02-10-000519-a.b1

Статус:
Залишена без розгляду

Учасник: КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МУНІЦИПАЛЬНА ПОЛІЦІЯ" КРЕМЕНЧУЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, Код ЄДРПОУ:41072883
Дата подання: 17.02.2022 12:22
У вимогах тендерної документації (Додаток 1) виснунта вимога стосовно наявності у учасника Сертифікату ISO 14001:2015 «Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування»та Сертифікату ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги»

• ISO 9001 – оцінює систему менеджменту в компанії щодо відповідності вимогам стандарту. Для того, щоб отримати цей сертифікат потрібно в компанії створити документацію, яка стосується якості продукції.
• ISO 14000 – це стандарт, який регулює вимоги щодо екологічного менеджменту. Сертифікат допомагає визначити, як впливають продукти чи послуги на навколишнє середовище.

Дана вимога тендерної документації є дискримінаційною та значною мірою звужує коло потенційних учасників, оскільки згідно чинного законодавства надання послуг охорони не підлягає обов’язковій сертифікації, Крім того, звертаємо Вашу увагу що отримання вищезазначених сертифікатів займає значний проміжок часу, що далеко не відповідає часу на подання пропозицій.

Вимагаємо виключити з вимог тендерної документації надання вищезазначених сертифікатів, або надати роз’яснення з посиланням на законодавчі підстави щодо надання їх.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога відхилена

21.02.2022 11:16
Проаналізувавши всебічно та повністю Ваше звернення, уповноважена особа Замовника не знаходить об’єктивних доказів, стосовно встановлення описаної Вами дискримінації. Так як, Закон України від 06.09.2012 № 5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» дає визначення поняттю «Дискримінація» - ситуація, за якої особа та/або група осіб зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Замовник жодним чином не обмежував Вас у користуванні правами та свободами, котрі, зокрема надають Вам можливість підготувати належним чином власну пропозицію до участі в процедурі закупівлі.
Керуючись положенням аб. 1, ч.3, ст.22 Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII зі змінами (далі Закон), згідно якого встановлено, що тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. Замовник передбачив ряд вимог до учасників закупівлі, котрі повинні підтверджуватись відповідними документами. Описаний сертифікат ISO 14001:2015 «Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування» було встановлено Замовником з метою пересвідчитись в тому, що учасники котрі вирішили прийняти участь в даній закупівлі, дотримуються заходів із захисту довкілля, а саме:
• збереження стану довкілля, запобігання або зменшення несприятливих впливів на нього;
• зменшення потенційного несприятливого впливу та умов довкілля на організацію, її працівників та мешканців населених пунктів, де вона розташована;
• сприянню організації у виконанні обов’язкових для дотримання відповідності вимог;
• підвищенню екологічної дієвості;
• контролю (або впливу на них) способів розроблення продукції та послуг організації, їх виготовлення, розподілення, споживання та видалення з урахуванням аспектів передбачуваного життєвого циклу, що сприятиме запобіганню впливу на довкілля від непередбачуваного переходу з однієї стадії життєвого циклу в іншу протягом усього життєвого циклу;
• досягненню фінансових переваг і переваг у функціюванні, що можуть бути наслідком запровадження екологічно обґрунтованих альтернативних підходів, які зміцнюють позиції організації на ринку.
Дана вимога чітко кореспондується з пунктом 33 частини 1 статті 1 Закону, де вказано, що технічна специфікація до предмета закупівлі - встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об’єкта будівництва, ЩО МОЖУТЬ ВКЛЮЧАТИ ПОКАЗНИКИ ВПЛИВУ НА ДОВКІЛЛЯ Й КЛІМАТ, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.
Тому, Замовник глибоко переконаний, що Ваша вимога ґрунтується виключно на суб’єктивних припущеннях, оскільки не містить жодного доведеного належного доказу. А відповідно до статей 69,70,72,76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Аналогічно до обґрунтування щодо законності встановлення за умовами документації вимоги про надання учасниками сертифікату ISO 14001:2015, підтверджується і вимоги про надання сертифікату ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги». Щоправда відповідний документ підтверджує запровадження системи управління якості стосовно не лише постачання продукції, а разом з тим і НАДАННЯ ПОСЛУГ. Запровадження системи управління якістю є стратегічним рішенням організації, яке може допомогти поліпшити її загальну дієвість та забезпечити міцну основу для ініціатив щодо сталого розвитку. В свою чергу, запровадження системи управління якістю, що відповідає ДСТУ ISO 9001:2015 «Система управління якістю» забезпечить:
а) здатність постійно постачати продукцію та послуги, які задовольняють вимоги замовників, а також застосовні законодавчі та регламенту вальні вимоги;
b) створення можливостей для підвищення задоволеності замовників;
c) урахування ризиківі можливостей, пов’язаних із середовищем і цілями організації;
d) здатність демонструвати відповідність установленим вимогам до системи управління якістю. Цей стандарт дає змогу організації використовувати процес ний підхід, поєднаний з циклом PDCA («Плануй – Виконуй – Перевіряй – Дій») та ризик-орієнтованим мисленням, щоб узгодити чи зінтегрувати її систему управління якістю з вимогами інших стандартів на системи управління. Основним аспектом для Замовника, в якості кінцевого споживача, щодо запровадження управління якістю в організації учасника є інформаційний зв'язок із замовниками, який охоплює:
1) надання інформації стосовно продукції та послуг;
2) опрацювання запитів, контрактів або замовлень, зокрема змін до них;
3) отримання інформації за зворотнім зв’язком від замовників стосовно продукції та послуг, зокрема скарг замовників;
4) поводження із власністю замовників або її контролювання;
5) установлення конкретних вимог щодо дій у непередбачених ситуаціях, коли доречно.

Відтак, Замовник повідомляє, що проведення процедури закупівлі, здійснюється із неухильним виконанням діючого законодавства України та принципів реалізації публічних закупівель зокрема.

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2022-02-10-000519-a.b2

Статус:
Залишено без розгляду

Скаржник: КП "МУНІЦИПАЛЬНА ВАРТА", Код ЄДРПОУ:41072883
Пошук по цьому автору
Дата подання: 22.02.2022 15:02

стосовно вимог додатку1 тендерної документації

Скаржник вважає дії Замовника такими, що порушують його права та інтереси, а також норми Закону України «Про публічні закупівлі» з наступних підстав: Вимоги Замовника, викладені в підпунктах 1.1, 1.4, 3.1 Додатку 1 розділу ІІ (Технічні та якісні характеристики), пункту «Наявність обладнання та матеріально-технічної бази» - є безпідставними і дискримінаційними, такими, що значною мірою звужують коло потенційних учасників відкритих торгів, а саме: У Додатку 1 розділу ІІ (Технічні та якісні характеристики), пункт «Наявність обладнання та матеріально-технічної бази», підпункт 1.1. – вважаємо за потрібне зобов’язати Замовника виключити вимогу стосовно наявності діючого об’єкту дозвільної системи, оскільки в технічній, якісній та кількісній характеристиці предмету закупівлі ДК 021:2015 код 79710000-4 Охоронні послуги (Послуги з охорони) не передбачено застосування вогнепальної та холодної зброї, та виконання якої є неможливим. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 576 «Про затвердження Положення про дозвільну систему», розділ І «Загальні положення», пункт 1. Дозвільна система - це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян. Згідно пункту 2, до предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать: вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї, холодна зброя (арбалети, мисливські ножі тощо), пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду,вибухові матеріали, протиградні установки, наркотичні засоби, радіоактивні, сильнодіючі отруйні речовини I - II класу безпечності, збудники інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсини, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, постійні місця поховання радіоактивних відходів (спеціальні комбінати), а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, штемпельно-граверні майстерні, печатки і штампи, організації, що займаються збутом наркотичних засобів, радіоактивних і сильнодіючих отруйних речовин, і лабораторії, що проводять аналізи цих засобів і речовин, працюють із збудниками інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсинами. Пунктом 4 вказаного Положення передбачено, що право на володіння вогнепальною зброєю посадовими особами та громадянами і умови її застосування визначаються в порядку, встановленому законодавством України. У Додатку 1 розділу ІІ (Технічні та якісні характеристики) пункт «Наявність обладнання та матеріально-технічної бази», підпункт 1.4. – вважаємо за потрібне зобов’язати Замовника виключити вимогу стосовно надання копії документу (дозволу) виданого власнику транспортних засобів уповноваженим органом на право експлуатації радіоелектронного зв’язку в регіоні надання послуг (базової станції), виконання якої є неможливим. Наказом Міністерства Внутрішніх справ України від 18.04.2013р. № 375 затверджено «Порядок обладнання транспорту реагування суб’єкта охоронної діяльності засобами радіотехнічного зв’язку, кольорографічними схемами (написами), світловими та звуковими сигналами» яким врегульовується питання обладнання транспорту реагування суб’єктів охоронної діяльності засобами радіотехнічного зв’язку,кольорографічними схемами (написами), світловими та звуковими сигналами. Пунктом 2.1 вказаного Порядку зазначено, що «Транспорт реагування обладнується засобами радіотехнічного зв'язку, зокрема радіостанціями, засобами стільникового, супутникового, транкінгового зв'язку», тобто без конкретних вимог стосовно типу засобів. Таким чином, суб’єкт господарювання на власний розсуд забезпечує транспорт реагування засобами радіотехнічного зв’язку (використання яких не суперечить вимогам чинного законодавства України), які використовуються з метою забезпечення постійного зв'язку між персоналом охорони транспорту реагування, пунктом (пунктами) централізованого спостереження, іншими структурними підрозділами суб’єкта охоронної діяльності. Вимога стосовно наявності саме базової станції радіозв’язку є безпідставною і дискримінаційною, та значною мірою звужує коло потенційних учасників. У Додатку 1 розділу ІІ (Технічні та якісні характеристики) пункт «Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів)» підпункт 3.1. – вважаємо за потрібне зобов’язати Замовника виключити вимогу стосовно наявності досвіду надання охоронних послуг саме на цілодобовому пості охорони, виконання якої є неможливим. Дана вимога звужує коло потенційних учасників, а також тривалість (час) надання послуг на добу жодним чином не впливає на досвід виконання аналогічного договору. Отже, аналізуючи вищенаведене можливо прийти до висновку, що у діях Замовника є ознаки дискримінаційного підходу до учасників закупівлі, що у свою чергу, є грубим порушенням ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі». Відповідно до ч. 4 ст. 22 ЗУ «Про публічні закупівлі», тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються за такими принципами: - добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням. Вважаємо, що Замовник порушив принцип здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників, встановлений ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі». Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі», вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах. Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників. Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону "Про публічні закупівлі", АМКУ як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов’язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії (колегій) ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.
Розгорнути Згорнути
Документи

Рішення Органу оскарження: Залишено без розгляду

Документи подані скаржником

22.02.2022 14:17
Скарга АМКУ.pdf
22.02.2022 14:17
Скарга АМКУ.doc

Апеляція

Аукціон

Початок:
08.04.2022 11:52
Завершення:
08.04.2022 12:15

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 08.04.2022 12:15

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВ "ВЕРІТАС ПОЛТАВА"
Пошук по цьому учаснику
209 800 UAH з ПДВ 209 800 UAH з ПДВ Документи
ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "СІРІУС 33"
Пошук по цьому учаснику
211 586 UAH з ПДВ 211 586 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

02.05.2022 15:37
sign.p7s
02.05.2022 15:36
Довідка ДПІ.pdf
27.02.2022 19:06
sign.p7s
27.02.2022 19:04
Субпідряд.rar

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ТОВ "ВЕРІТАС ПОЛТАВА"
#43797263
Пошук по цьому переможцю
Переможець 209 800 UAH з ПДВ 26.04.2022 08:33

Переможець

Дата і час публікації: 26.04.2022 08:33

Учасник Пропозиція Документи
ТОВ "ВЕРІТАС ПОЛТАВА"
Пошук по цьому переможцю
#43797263
209 800 UAH з ПДВ Документи

Укладений договір


Строк дії 01.06.2022 00:00 - 31.12.2022 00:00
Номер 11
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
Договір.pdf Укладений
209 800
02.06.2022 08:43
01.06.2022
Протокол 4 від 16.05.2022 року.jpg Укладений
209 800
02.06.2022 08:43
01.06.2022
sign.p7s Укладений
02.06.2022 08:55

Зміни до договору

Узгоджене зменшення ціни
Покращення якості предмета закупівлі 02.06.2022 09:17
Опис змін: У зв’язку зі складністю до нарахування та формування рахунків за наданні послуги, а саме надто великою кількістю знаків в ціні після коми, Сторони дійшли згоди зменшити ціну за одну людино/годину послуги на підставі пункту 5 частини 5 статті 41 Закону «погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку», що в результаті забезпечить належний рівень формування майбутніх рахунків та здійснення їх оплати Замовником. Поряд з тим, після пропозиції Виконавця щодо покращення якості послуги, в частині збільшення часового періоду на добу з 12 годин на 15 годин, Замовник надав свою згоду та в результаті чого відповідні зміни, згідно з пунктом 3 частини 5 статті 41 Закону: «покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю» знайшли своє відображення в новій редакції Додатку №2 до Договору №11 від 01.06.2022 року (далі - Договір). 2. Сторони дійшли згоди, погодити наступну (нову) редакцію Додатку №2 до Договору. Додаток №2 в новій редакції додається до Угоди. 3. За результатами зменшення ціни за одну людино/годину послуги Сторони дійшли згоди внести зміни до пункту 3.1. розділу 3 Договору та викласти його в наступній редакції: «Вартість (ціна) Договору за наданні Послуги вказана у Додатку №2. Загальна сума договору складає 142845,00 (сто сорок дві тисячі вісімсот сорок п’ять гривень нуль копійок) грн. без ПДВ та включає в себе сплату усіх податків і зборів, обов’язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені та інші витрати, пов’язані з наданням послуг охорони»
Номер договору: 1
Контракт:

Виконання договору

Строк дії за договором: 01.06.2022 — 31.12.2022
Сума оплати за договором: 142 845
UAH

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання