Цілодобова охорона території

  • Ідентифікатор тендеру UA-2022-02-11-000669-a
  • 79710000-4 - Охоронні послуги
  • Не відбулася
Найменування замовника:
ДП Лікувально-реабілітаційний центр для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ім.В.Т.Гуца
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Герасимова Жанна Анатоліївна, +380671350110 , lrc_goutsa@ukr.net
Адреса замовника
Україна, Капітанівка, 08112, Київська область, вул. Соборна, 4
Очікувана вартість
410 000 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 19.05.22
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 17.02.2022 00:00

Оскарження умов:

до 23.02.2022 00:00

Подання пропозицій:

27.02.2022 10:47

Очікувана вартість
410 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
12 300 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
4 100 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 послуга
Цілодобова охорона території
ДК 021:2015: 79710000-4 — Охоронні послуги

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2022-02-11-000669-a.b1

Статус:
Вирішена

Учасник: ТОВ "СЛУЖБА БЕЗПЕКИ АНТИТЕРОР", Код ЄДРПОУ:39706374
Дата подання: 14.02.2022 12:47
Доброго дня, шановний Замовнику!
Просимо Вас усунути невідповідність у Тендерній документації. Пунктом 7.21 Додатку 2 до Тендерної Документації зазначено: "На підтвердження виконання вимог інформаційної безпеки Учаснику (субпідряднику/співвиконавцю) потрібно надати...." Тобто Замовник дає можливість Учаснику залучати субпідрядників/співвиконавців. При тому, у п. 3.10 Інформація про субпідрядника Розділу 3 Інструкція з підготовки тендерної пропозиції зазначено: "Субпідрядники не передбачаються".
Просимо Замовника усунути неточності, та дозволити Учасникам залучення субпідрядників. Оскільки, заборона на залучення субпідрядників/співвиконавців суперечить абзацу 2 частини 3 статті 16 Закону України "про публічні закупівлі": "Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців."
Крім того, ст. 43 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) передбачено, що підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Водночас ст. 44 ГКУ визначено, що підприємництво здійснюється на основі, зокрема вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності; самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом; вільного найму підприємцем працівників; комерційного розрахунку та власного комерційного ризику.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога задоволена

15.02.2022 08:58
Відповідні зміни внесені в тендерну документацію (п. 3.10 Інструкції)

Номер вимоги: UA-2022-02-11-000669-a.b2

Статус:
Залишена без розгляду

Учасник: ТОВ "А1 ОХОРОНА", Код ЄДРПОУ:37757055
Дата подання: 16.02.2022 17:17
Шановний замовнику!
В тендерній документації є вимога щодо надання на керівника підприємства надати скан-копії оригіналів або завірені копії витягів з протоколу та посвідчення про перевірку знань з правил надання домедичної допомоги (з обов’язковою відміткою про проходження інструктажу з дотримання вимог законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, у тому числі при COVID-19). При проходженні навчання з охорони праці, працівник, в тому числі, проходить підготовку з домедичної допомоги. Але хочемо довести до Вашого відома, що жодним законодавчим актом не передбачено окремого проходження домедичної допомоги (з обов’язковою відміткою про проходження інструктажу з дотримання вимог законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, у тому числі при COVID-19). Тому просимо врахувати норми чинного законодавства та внести відповідні зміни до тендерної документації, прибравши дану дискваліфікаційну вимогу з тендерної документації.
В тендерній документації є вимога, що у зв’язку з пандемією COVID-19 підприємству Учасника тендера мати оригінал Сертифікату відповідності на проведення в Учасника сертифікаційного аудиту системи протидії COVID-19 на відповідність вимогам міжнародного стандарту COVID-FREE:2020. Хочемо звернути вашу увагу, що ця вимога ніяк не підтверджує наявності щеплень у працівників та того, що працівники на підприємстві не будуть хворіти на COVID-19. Наявність щеплень підтверджують виключно COVID-сертифікати, які формуються в додатку «Дія» або їх можливо отримати у сімейного лікаря. Чи може дана вимога прописується під конкретного постачальника? Якщо ні, то просимо врахувати норми чинного законодавства та внести відповідні зміни до тендерної документації, прибравши дану дискваліфікаційну вимогу з тендерної документації.
В тендерній документації є вимога щодо надання скан-копії оригіналів або завірені Учасником копії документів на підтвердження наявності у штаті чи договір на використання в іншого суб’єкта господарювання працівників пульта централізованого спостереження (у кількості не менше 2-х працівників) для забезпечення вчасного реагування на сигнал від «тривожної кнопки». А також надання на кожного з працівників пульта централізованого спостереження подати скан-копії оригіналів або завірені Учасником копії посвідчень працівників пульта централізованого спостереження, що підтверджують, що саме ці працівники дійсно являються черговими ПЦС. По-перше, хочемо попросити обґрунтувати доцільність встановлення такої норми в тендерній документації та для якої цілі така інформація потрібна замовнику. А по-друге, у кожного підприємства охоронної діяльності є пульт централізованого спостереження (власний чи на правах субпідряду), до якого підключається замовник, у разі укладання з ним договору на охоронні послуги. Учасник, який приймає участь у торгах, бере зобов’язання виконувати послуги якісно, вчасно та у відповідності до умов технічного завдання. Предметом закупівлі є послуги з фізичної охорони, тобто передбачає наявність охоронників, які будуть надавати послуги на об’єкті та наявність груп швидкого реагування, які будуть виїжджати на нештатні ситуації. Але хто буде знаходитися за пультом централізованого спостереження, вже ніяк не стосується замовника та немає ніякого відношення до даної закупівлі. Чи може дана вимога прописується під конкретного постачальника? Також хочемо зазначити, що жодним законодавчим актом не передбачено підтвердження наявності у штаті чи договору на використання в іншого суб’єкта господарювання працівників пульта централізованого спостереження (у кількості не менше 2-х працівників) для забезпечення вчасного реагування на сигнал від «тривожної кнопки». На підставі вищевикладеного, можна зробити висновок, що Замовник при підготовці тендерної документації не враховано норми чинного законодавства України та умови якої, містять дискримінаційний підхід, що обмежує конкуренцію серед учасників. Частиною першою статті 5 Закону № 922-VIII визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель. Згідно з частиною четвертою статті 5 Закону № 922-VIII замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасника. Просимо Вас привести тендерну документацію у відповідність до законодавства та внести відповідні зміни, які не будуть дискримінувати учасників, а саме: виключити дану вимогу з тендерної документації.
В тендерній документації є вимога щодо надання скан-копії оригіналів або завірені Учасником копії документів на підтвердження наявності у штаті чи договір на використання в іншого суб’єкта господарювання інженерно-технічних працівників (у кількості не менше 2-х працівників) з досвідом роботи не менше 3 (трьох) років для забезпечення усунення несправностей засобів тривожної сигналізації протягом 2 год. Виконавці робіт (інженерно-технічні працівники) – електромонтер охоронно-пожежної сигналізації (електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, електромонтер з ремонту та обслуговування апаратури та пристроїв зв’язку, монтажник радіоелектронної апаратури та приладів) повинен мати кваліфікацію не нижче 3-го розряду; налагоджувальник приладів, апаратури та систем автоматичного контролю, регулювання та керування (налагоджувальних контрольно-вимірювальних приладів та автоматики) повинен мати кваліфікацію не нижче 4-го розряду. На кожного працівника необхідно надати скан-копії оригіналів або копії документів, які свідчать про наявність трудових взаємовідносин або наявність цивільно-правових взаємовідносин, дійсних на дату проведення тендеру. Документи щодо застосування заходів із професійної безпеки та здоров’я на кожного з виконавців робіт, що матимуть безпосереднє відношення до виконання договору (інженерно-технічних працівників): - скан-копії оригіналів або завірені копії особових медичних книжок форми первинної облікової документації №1-ОМК «Особиста медична книжка», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 № 150; - скан-копії оригіналів або копії документів, які підтверджують проходження обов’язкового попереднього (періодичного) психіатричного огляду та профілактичного наркологічного огляду; - скан-копії оригіналів або завірені копії витягів з протоколу (посвідчень) про встановлення кваліфікаційного розряду, відповідно вимогам ДКХПП, з професії електромонтер охоронно-пожежної сигналізації; - скан-копії оригіналів або завірені копії витягів з протоколу (посвідчень) про перевірку знань з питань «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (НПАОП 40.1-1.21-98), «Правила експлуатації електрозахисних засобів» (НПАОП 40.1-1.07-01); - скан-копії оригіналів або завірені копії витягів з протоколу (посвідчень) про перевірку знань з питань охорони праці, про перевірку знань з правил надання домедичної допомоги (з обов’язковою відміткою про проходження інструктажу з дотримання вимог законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, у тому числі при COVID-19); - скан-копії оригіналів або завірені копії витягів з протоколу (посвідчень) про перевірку знання і уміння на допуск з безпечних методів і прийомів виконання робіт з інструментом та пристроями відповідно до вимог Інструкції НПАОП 0.00-1.71-13 «Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями»; - скан-копії оригіналів або завірені копії витягів з протоколу (посвідчень) про перевірку знань з питань «Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті» (НПАОП 0.00-1.15-07). Шановний замовнику, Ви нічого не переплутали? Чи може дана вимога прописувалася під конкретного постачальника, який має таких працівників в штаті? Предметом закупівлі Ваших торгів є ПОСЛУГИ ОХОРОНИ, а не Послуги з ремонту та обслуговування електроустаткування, апаратури та пристроїв зв’язку. Для закупівлі іншого виду послуг Вам потрібно провести окремий тендер за іншим кодом класифікатора та з іншим фінансуванням. Подібне рішення щодо встановлення вимоги про наявність таких працівників у штаті учасника було розглянуто на користь Скаржника Постійно діючою адміністративною колегію Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель за № 2525-р/пк-пз від 08.02.2022. Тому просимо Вас внести відповідні зміни до тендерної документації та прибрати дані дискваліфікаційні вимоги з тендерної документації.
В тендерній документації є вимога щодо надання на підтвердження виконання вимог інформаційної безпеки Учаснику (субпідряднику/співвиконавцю) потрібно надати оригінал сертифікату ISO/IEC27001:2013 «Інформаційні технології. Методи захисту. Системи менеджменту інформаційної безпеки. Вимоги». І знов виникає питання: Шановний замовнику, Ви знову нічого не переплутали? Даний стандарт створений для визначення вимог для розроблення, впровадження, функціонування, моніторингу, перегляду, підтримування та постійного вдосконалення системи управління інформаційною безпекою. Предметом Вашої закупівлі є послуги з фізичної охорони. Тоді до чого тут ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА??? Жодним законодавчим актом не передбачено надання при закупівлі охоронних послуг сертифікату ISO/IEC27001:2013 «Інформаційні технології. Методи захисту. Системи менеджменту інформаційної безпеки. Вимоги». Дана вимога є дискримінаційною та обмежує коло потенційних учасників. Чи це було зроблено спеціально, щоб тільки конкретний учасник міг прийняти участь у Вашій закупівлі? Відповідно до вищезазначеного просимо привести Вашу тендерну документацію у відповідність до вимог чинного законодавства та виключити дану вимогу зі складу тендерної документації.

Наступна вимога, яка є в тендерній документації, це надання на підтвердження виконання вимог безпеки ланцюга постачань Учаснику (субпідряднику/співвиконавцю) потрібно надати оригінал сертифікату ISO28000:2007 «Технічні умови для систем менеджменту безпеки ланцюга постачань». Виникає те саме питання, що і в попередньому пункті. Цей стандарт застосовний до організацій будь-якого розміру, від малих до транснаціональних, залучених до виготовляння, обслуговування, зберігання чи транспортування на будь-якій стадії виробництва чи ланцюга постачання. Предметом Вашої закупівлі є ПОСЛУГИ, а даний стандарт відноситься до виготовляння, обслуговування, зберігання, транспортування чи постачання ТОВАРІВ. До чого ця вимога прописана у тендерній документації? Під конкретного учасника, який має такий сертифікат? Частиною першою статті 5 Закону № 922-VIII визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель. Згідно з частиною четвертою статті 5 Закону № 922-VIII замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасника. Просимо Вас привести тендерну документацію у відповідність до законодавства та внести відповідні зміни, які не будуть дискримінувати учасників, а саме: виключити даний пункт з тендерної документації.

Ще одна вимога це надання на підтвердження виконання вимог щодо протидії корупції Учаснику (субпідряднику/співвиконавцю) потрібно надати оригінал сертифікату, який підтверджує відповідальність системи менеджменту Учасника щодо протидії корупції ДСТУ ISO 37001:2018. Питання, яке виникло у попередніх пунктах залишається. Шановний замовнику, Ви вирішили прописати в тендерній документації геть усі сертифікати, які застосовуються в Україні? Тоді чому не встановлено весь перелік ISO стандартів, який налічує більше ніж 16 000 одиниць? Якщо конкретний учасник встановлював Вам вимоги, то перед тим, як вставляти їх до тендерної документації, Ви хоча б ознайомилися би з ними та врахували їх відповідність чинному законодавству. Просимо Вас привести тендерну документацію у відповідність до законодавства та внести відповідні зміни, які не будуть дискримінувати учасників, а саме: виключити даний пункт з тендерної документації. На підставі вищевикладеного, можна зробити висновок, що Ви при підготовці тендерної документації не враховували ЖОДНОЇ норми чинного законодавства України та встановлювали умови які, містять дискримінаційний підхід, які були надані Вам конкретним учасником для того, щоб він зміг стати переможцем, щоб обмежити конкуренцію серед учасників. ГАНЬБА ВАМ ЯК ЗАМОВНИКУ!

Ми сподіваємося, що Ви приймете до уваги усі зауваження та приведете тендерну документацію у відповідність. У разі якщо Ви не відреагуєте, то ми звернемося до Антимонопольного комітету України, щоб захистити наші права, як учасника процедури закупівлі.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога відхилена

21.02.2022 09:42
1. Щодо надання на керівника підприємства скан-копії оригіналів або завірених копій витягів з протоколу та посвідчення про перевірку знань з правил надання домедичної допомоги (з обов’язковою відміткою про проходження інструктажу з дотримання вимог законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, у тому числі при COVID-19).
Повідомляємо, що вимога про обов’язковість надання в складі пропозиції на керівника підприємства оригіналів або завірених копій витягів з протоколу (посвідчень) про перевірку знань з правил надання домедичної допомоги (з обов’язковою відміткою про проходження інструктажу з дотримання вимог законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, у тому числі при COVID-19 встановлено у відповідності до Закону України «Про охорону праці», Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» № 211 від 11 березня 2020 р.
Крім того, навчання з питань надання першої допомоги потерпілим у разі нещасного випадку здійснюється згідно з Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-ХІІ, «працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії». Найчастіше ці інструктажі проводять самі фахівці з охорони праці.
Тобто до прибуття медичних працівників підприємства або фахівців екстреної медичної допомоги працівники мають надати постраждалому необхідну допомогу відповідно до Порядку надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 червня 2014 р. № 398.
Необхідність отримання керівником підприємства знань з питань охорони праці та пожежної безпеки виникає відповідно до Закону України «Про охорону праці», Кодексу Цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки, Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», з огляду на те, що до обов’язків посадових осіб підприємства, установ та організацій належить виконання заходів пожежної безпеки та забезпечення умов охорони праці.
Крім того, замовник враховує те, що усі інструктажі для працівників проводять саме керівники підприємств, установ та організацій, а тому вимога, щодо отримання ними знань з питань охорони праці та пожежної безпеки, знань з правил надання домедичної допомоги (з обов’язковою відміткою про проходження інструктажу з дотримання вимог законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, у тому числі при COVID-19) у навчальному закладі, що згідно чинного законодавства має право надання відповідних послуг, є нагальною необхідністю, а не дискримінаційною вимогою.
Тому, така вимога не підлягає задоволенню.

2. Щодо вимоги наявності сертифікату відповідності на проведення в Учасника сертифікаційного аудиту системи протидії COVID-19 на відповідність вимогам міжнародного стандарту COVID-FREE:2020.
Скаржник зазначає: «Ця вимога ніяк не підтверджує наявності щеплень у працівників та того, що працівники на підприємстві не будуть хворіти на COVID-19».
Повідомляємо, що встановлюючи дану вимогу, Замовник вимагає від потенційних виконавців послуг вжиття заходів щодо мінімізації або усунення ризиків поширення COVID-19. Розроблений відповідно до рекомендацій Міжнародної організації праці стандарт SIC.COVID-FREE:2020 містить вимоги щодо мінімізації ризиків поширення коронавірусної інфекції. Також стандарт SIC.COVID-FREE:2020 передбачає дотримання суб’єктом господарювання рекомендації щодо безпечної роботи під час пандемії. А сертифікат є підтвердженням відповідності потенційного учасника вказаному стандарту, а ніяк не підтвердженням наявності щеплень у працівників та того, що працівники на підприємстві не будуть хворіти на COVID-19, як вказує Учасник. Таким чином, замовник має право вимагати надання якісних, а головне, безпечних послуг.
Крім того, стосовно Сертифікату відповідності на проведення в Учасника сертифікаційного аудиту системи протидії COVID-19 на відповідність вимогам міжнародного стандарту COVID-FREE:2020 повідомляємо, що ця вимога зумовлена запровадженням на території України карантину, а отже існує необхідність дотримання заходів щодо попередження розповсюдження респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та здійснення контролю за їх дотриманням. Замовник наголошує на своєму праві щодо визначення кваліфікаційних вимог до Учасників. Вказані критерії було розроблено у зв’язку з особливістю заявленого об’єкта охорони.
Також замовником проаналізована існуюча практика АМКУ та встановлено, що вказана вимога не вважається дискримінаційною. До прикладу, у рішенні Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України № 8486-р/пк-пз від 20.04.2021 р., стосовно Сертифікату відповідності на проведення в Учасника сертифікаційного аудиту системи протидії COVID-19 на відповідність вимогам міжнародного стандарту COVID-FREE:2020 зазначено: «Скаржник не довів та документально не підтвердив необхідність внесення змін до Документації в цій частині, а також документально не підтвердив неможливість виконання вказаної умови Документації та не довів, яким чином наведена вище умова Документації порушує права та законні інтереси Скаржника пов’язані з участю у Процедурі закупівлі, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині».
І звертаємо Вашу увагу, дана вимога не є дискримінаційною, оскільки будь-який учасник, що дотримується положень зазначеного стандарту, може отримати відповідний документ. Виходячи з вищенаведеного, вимога не підлягає задоволенню.

3. Щодо надання документів на 2 працівників ПЦС.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі»:
«1. Замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
2. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;».
Отже, обов’язок встановлення Замовником вимоги щодо кваліфікації працівників та надання підтверджуючих документів – передбачено Законом. Пряме слідування Закону Замовником в умовах Тендерної документації – у жодному разі не може трактуватися, як дискримінація учасників.
Звертаємо також увагу Скаржника, що норми ст. 16 Закону про встановлення кваліфікаційних критеріїв є імперативними (тобто обов’язковими).
Крім того, тендерною документацією Замовника вимагається наявність власного або орендованого пульта централізованої охорони (моніторингової станції) та цілодобової диспетчерської служби з метою отримання сигналів від тривожної кнопки і реагування на них шляхом виклику ГШР. Саме тому Замовником встановлена вимога підтвердження наявності в Учасника працівників пульта централізованого спостереження.
Отже, дана вимога відхилена.

4. Щодо наявності в учасника технічних працівників з наданням підтверджуючих документів.
Скаржник зазначає: «Предметом закупівлі Ваших торгів є ПОСЛУГИ ОХОРОНИ, а не Послуги з ремонту та обслуговування електроустаткування, апаратури та пристроїв зв’язку. Для закупівлі іншого виду послуг Вам потрібно провести окремий тендер за іншим кодом класифікатора та з іншим фінансуванням».
Повідомляємо, що предметом закупівлі є охоронні послуги, в т.ч. надання охоронних послуг шляхом залучення технічних засобів охорони (технічні засоби, що використовуються під час здійснення охоронної діяльності: системи, прилади та обладнання для виявлення, оповіщення і попередження про наявність небезпеки для життя людей та/або майна) та обслуговування таких засобів технічної охорони, встановлених на об’єктах, які планується охороняти, а саме забезпечення усунення несправностей засобів тривожної сигналізації, для чого учасник повинен мати відповідну матеріальну-технічну базу та можливість залучити достатню кількість працівників, досвід та кваліфікація яких підтверджується саме документами, переліченими Скаржником.
Зокрема, пунктом 4.1.6. Договору про надання послуг з охорони, що є Додатком 5 до Тендерної документації Замовника передбачено: «Виконавець зобов’язаний, без додаткових виплат від Замовника, протягом 10-ти днів з дати підписання цього Договору, встановити та обслуговувати охоронно-тривожну сигналізацію, і обладнати пост фізичної охорони мобільною тривожною кнопкою».
Отже, Додатком 5 «Договір про надання послуг з охорони» передбачено вимоги щодо надання послуг як з фізичної охорони, так і надання охоронних послуг шляхом підключення та обслуговування охоронно-тривожної сигналізації. У разі виявлення недоліків у роботі ОПС, такі технічні засоби повинні бути приведені у придатний для використання стан протягом 2 год., шляхом залучення інженерно-технічних працівників, які мають необхідний досвід виконання робіт з підвищеною небезпекою та кваліфікацію. А отже, вимога щодо наявності інженерно-технічних працівників з документально підтвердженим досвідом та кваліфікацією є обґрунтованою і такі працівники будуть залучатися до виконання послуг (у разі несправностей ОПС та ПЦО).
Крім того, відповідно до ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник наділений правом установлювати один або декілька кваліфікаційних критеріїв, в т.ч. наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. Цією ж статтею передбачено, що замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації. І саме надання документів, щодо освіти, кваліфікації та стану здоров’я працівників дозволить замовнику визначитися з відповідністю учасника встановленому кваліфікаційному критерію, а також наскільки такий учасник в змозі забезпечити якісне надання послуг.
Звертаємо увагу Скаржника, що дане питання вже розглядалося колегією АМКУ. Колегія не виявила порушень у встановленні Замовником аналогічних вимог (Рішення АМКУ від 20.04.2021 р. № 8486-р/пк-пз).
Крім того, наголошуємо, Замовник уважно ознайомився зі скаргою та здійснив перевірку джерел, на які посилається Скаржник, зокрема, Рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляд скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель за № 2525-р/пк-пз від 08.02.2022. За результатами пошуку вищезазначеного рішення Замовник повідомляє, що такого рішення не існує.
З огляду на вищезазначене, вимога не підлягає задоволенню.


5. Стосовно сертифікатів ISO
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація повинна містити, зокрема: один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Тендерна документація може містити інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
Крім того, замовник має право в контексті п. 5 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі» вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.
Отже, вимога тендерної документації щодо надання учасниками зазначених вище сертифікатів є обґрунтованою та такою, що не суперечить ЗУ «Про публічні закупівлі». Тож вважаємо що вимога, стосовно виключення зі складу тендерної документації умови про надання учасниками відкритих торгів сертифікатів для підтвердження відповідності якісних характеристик послуг учасників – міжнародним та національним стандартам України, не може підлягати задоволенню.

Замовник також звертає увагу Скаржника на необхідність дотримання норм етики та ділового стилю спілкування. Висловлювання: «ГАНЬБА ВАМ ЯК ЗАМОВНИКУ!» та запитання до Замовника: «Ви нічого не переплутали?» є не допустимими та неприйнятними.

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2022-02-11-000669-a.a3

Статус:
Виконано Замовником

Скаржник: ТОВ "А1 ОХОРОНА", Код ЄДРПОУ:37757055
Пошук по цьому автору
Дата подання: 22.02.2022 16:59

Скарга

Дискримінаційні вимоги
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 05.04.2022 12:49

Інформація про відміну

Скасування у стані формування
Дата відміни
19.05.2022 11:42
Причина відміни
Неможливість здійснення закупівлі унаслідок непереборної сили
Причина відміни
У зв’язку із неможливістю здійснення закупівлі унаслідок непереборної сили (введення военного стану в Україні) та згідно наказу ДП «ЛРЦ ім. В.Т. Гуца» № 34 від 24.02.22 «Про оголошення простою для всіх працівників підприємства на період военного стану» а також із зміною терміну надання та очікуваної вартості послуги закупівлю послуг прийнято рішення про відміну закупівлі послуг.

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання