Комплект набору для діагностики губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби. ДК 021:2015 33690000-3 - Лікарські засоби різні Set of a set for diagnosis of spongiform encephalopathy of cattle. CPV - 33690000-3

  • Ідентифікатор тендеру UA-2022-06-08-004504-a
  • 33690000-3 - Лікарські засоби різні
  • Відмінена
Найменування замовника:
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Фомінова Олена Вікторівна, +380442790900 , uvets@ukr.net
Адреса замовника
Україна, місто Київ, 01001, Київська область, Бориса Грінченка 1
Очікувана вартість
59 803 000 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 3.10.22
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 13.09.2022 00:00

Оскарження умов:

до 19.09.2022 00:00

Подання пропозицій:

23.09.2022 10:00

Очікувана вартість
59 803 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
299 015 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
для використання у ветеринарній медицині, 122940 досліджень

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

122940 штуки
Комплект набору для діагностики губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби. ДК 021:2015 33690000-3 - Лікарські засоби різні
ДК 021:2015: 33690000-3 — Лікарські засоби різні

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

Запитання до процедури

техзавдання

Дата подання: 15.06.2022 16:52
Дата відповіді: 20.06.2022 11:44
У технічному заданні вами встановлена вимога про те, що набір для діагностикиповинен працювати за принципом сандвіч методу із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К. Вам відомо, що для досягнення цілей діагностики ГЕ ВРХ існують і затверджені методи ІФА, які працюють і за іншим принципом. Просимо пояснити чим обгрутована така вимога, що до участі в тенедері допускаються лише тест-системи сандвіч варіанту із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К?.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

У відповідь на ваше звернення надаємо наступну інформацію. На підставі результатів досліджень та експериментальних даних у 1982 році S.B. Prusiner сформулював пріонну теорію/концепцію, доводячи, що інфекційним агентом, який викликає захворювання великої рогатої худоби на губчастоподібну енцефалопатію є білок PrPSc. Цей інфекційний агент (PrPSc ) може реплікувати себе за відсутності нуклеїнової кислоти, а перетворення білка із нормальної форми (PrPC) в інфекційну (PrPSc) відбувається шляхом конформаційного переходу PrPC в PrPSc. Тобто, патологічний білок має аномальну тривимірну структуру і здатний прямо каталізувати структурне перетворення гомологічного йому нормального клітинного білка в собі подібний (пріоновий), приєднуючись до білка-мішені і змінюючи його конформацію.
PrPSc не відрізняється від PrPC за амінокислотною послідовністю (Stahl N. et al., 1993), але має іншу конформацію. Просторова структура рекомбінантного PrPC вперше була визначена методом ядерного магнітного резонансу (Riek R. et al., 1996). Амінокінцевий район білка PrPC в розчині не структурований, його карбоксикінцева частина формує глобулу та складається з трьох α-спіралей і короткої ділянки з β-листками. Було виявлено, що PrPC містить 42% α-спіралей і 3% β-листків, тоді як PrPSc містить 30% α-спіралей і 43% β-листків (шарів) (Pan K.M. et al., 1993). PrPSc характеризується нерозчинністю і високим вмістом структури β-листків (Prusiner S.B. et al., 1983, 1998). У зв’язку з цим, дослідники зробили висновок, що набуття інфекційних властивостей білком PrP пов’язане з конформаційним переходом, за якого відбувається утворення β-складчастого шару. На відміну від нормальної форми PrP, його патологічна форма стійка до дії протеїнази К. Внаслідок обробки PrPSc протеїназою К утворюється протеазостійкий фрагмент з молекулярною масою 27–30 кДа (молекулярна маса PrPC варіює від 33 до 35 кДа, залежно від ступеня глікозилювання) (McKinley M.P. et al., 1983).
За результатами наукових досліджень провідних світових вчених встановлено, що застосування трьох незалежних критеріїв резистентності до протеази, моделі глікозилювання і низької молекулярної маси фрагмента PrРSc (27–30 kD), резистентного до протеази К, порівняно з нормальним, неперетравленим PrР та викостанням двох різних моноклональних антитіл для виявлення стійких до протеїнази К фракцій PrP, забезпечить максимальну специфічність, збіжність і достовірність результатів тестування.

техзавдання

Дата подання: 21.06.2022 11:47
Дата відповіді: 24.06.2022 16:28
Численні дослідження і висновки зроблені науковим співтовариством щодо аналітичної чутливості експрес-тестів на ГЕ ВРХ, схвалених ЄС, є більш релевантним джерелом інформації для висновків про «максимальну специфічність, збіжність і достовірність результатів тестування» того чи іншого принципу роботи тест-системи, аніж короткий екскурс в історію теорії пріонних інфекції та принцип роботи певного діагностичного методу, наданий вами. https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.2903/j.efsa.2009.1436 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3439472/ https://www.researchgate.net/publication/230864861_EU-Approved_Rapid_Tests_for_Bovine_Spongform_Encephalopathy_Detect_Atypical_Forms_A_Study_for_Their_Sensitivities https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21412419/ Таким чином вимога про закупівлю тест-системи, яка працює за принципом застосування 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К, не містить наукового підґрунтя в контексті предмету закупівлі та не спрямована на закупівлю товару з більшою доведеною ефективністю, а є лише такою, що прямо обмежує можливість пропонування для участі в тендері певних тест-систем із списку схвалених ЄС для діагностики ГЕ ВРХ, тобто спрямована на обмеження конкуренції та повинна бути усунена.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно до статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон):
«1. Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру.».
Відповідно до Закону Замовник самостійно формує технічне завдання до кожного окремого предмету закупівлі у відповідності до конкретних потреб з урахуванням різних аспектів завдань лабораторної діагностики. Кожна вимога технічного завдання, розроблена кваліфікованими фахівцями, має своє значення та підкріплена нормативною базою. Під час формування технічного завдання замовник жодних дискрімінуючих положень в тендерній документації не встановлював. Таким чином, замовником не порушено вимог законодавства України в сфері публічних закупівель.
В той же час, повідомляємо, що Технічне завдання формувалось за основними принципами, а саме: «…основним бар’єром на шляху підвищення експортного потенціалу вітчизняних виробників яловичини є невизначений статус України щодо губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби (далі – ГЕ ВРХ).
З квітня 2017 року наказом Держпродспоживслужби від 14.04.2017 р. № 258 в Україні запроваджено Програму визначення статусу України як країни з контрольованим ризиком щодо губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби (далі – Програма), яка передбачає реалізацію низки заходів, спрямованих на проведення аналізу ризиків з метою визначення потенційних факторів появи ГЕ ВРХ, здійснення активного та пасивного нагляду за ГЕ ВРХ, який базується на проведенні державного контролю за популяцією ВРХ та проведення моніторингу серед цільових груп тварин.
Відповідно п.6.4.1. Програми для проведення моніторингових досліджень використовуються пріон-тести, затверджені ЄС та рекомендовані МЕБ як швидкі методи виявлення хворих на ГЕ ВРХ.
Міжнародними експертами було проведено перевірку цілого ряду швидких тестів для моніторингу ГЕ ВРХ, які пропонуються різними, в тому числі всесвітньо відомими виробниками, що базувалась на всесторонньому аналітичному аналізі складових набору (їх токсичного впливу на здоров’я людей та оточуюче середовище) специфічності, чутливості, відтворюваності, тощо.
На підставі проведеного експертами аналізу визначено та затверджено Постановою Комісії (ЄС) № 999/2001 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A02001R0999-20201119) пріон-тести для виявлення хворих на ГЕ ВРХ тварин. Переважна більшість з рекомендованих експертами тестів працюють за принципом застосування 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К, що слід вважати більш ефективними для реалізації моніторингових програм в контексті активного спостереження з метою виявлення хворих на ГЕ тварин.».

техзавдання

Дата подання: 27.06.2022 09:49
Дата відповіді: 30.06.2022 15:29
Згідно п. 6.4.2. згаданої вами Прогами для цілей здійснення експрес-тестів для моніторингу ГЕ ВРХ у великої рогатої худоби в якості експрес-тестів використовуються виключно такі методи: 1) імуноблоттінг на основі процедури вестерн-блоттінгу для виявлення Протеїназа К-резистентного ферменту PrPRes (тест Prionics-Check Western); 12 2) сендвіч-метод імуноаналізу для виявлення PrPRes (скорочений аналіз), що застосовується після етапів денатурації та концентрації (експрес тест Bio-Rad TeSeE SAP); 3) імуноаналіз з використанням мікропланшетів (ELISA), що виявляє Протеїназа К-резистентний фермент PrPRes з моноклональними антитілами (тест Prionics-Check LIA); 4) імуноаналіз з використанням хімічного полімеру для вибіркового захоплення PrPSc та моноклонального ідентифікуючого антитіла, спрямований на консервативні області молекули PrP (тест-система IDEXX HerdChek BSE Antigen, EIA & HerdChek BSE-Scrapie Antigen (IDEXX Laboratories)); 5) імунохроматографічний аналіз з використанням двох різних моноклональних антитіл для виявлення Протеїназа К-резистентних фракцій PrP (Prionics Check PrioSTRIP); 6) двосторонній імуноаналіз зв використанням двох різних моноклональних антитіл, спрямованих проти двох антигенних детермінант PrPSc великої рогатої худоби, наявних у надзвичайно незгорнутому стані (тест-система Roboscreen Beta Prion BSE EIA). Тобто програмою чітко визначений виключний перелік тест-систем, які можуть використовуватися для діагностики ГЕ ВРХ. Усі вони пройшли численні міжнародні дослідження і щодо них буди зроблені висновки про їх ефективність, валідовані МЕБ і нац. лабораторіями ЄС, інформацію про це з легкістю можна знайти у відкритих джерелах, а посилання на деякі з них було надано у попередньому запитанні. Усі вони придатні і фактично єдино можливі варіанти тест-систем для цілей предмету закупівлі - діагностики ГЕ ВРХ. І ваш висковок про більшу ефективність роботи тест-систем, що працюють за визначеним вами в тех.завданні принципом, обгрунтований тим, що більша кількість виробників виготовляє саме такі тест-системи є як мінімум поверховим і формальною відпискою, оскільки ви не наділені компетенцією, знаннями та вміннями оцінювати їх ефективність. Окрім того, вам як Замовнику, який при плануванні закупівлі зобов’язаний проводити моніторинг ринку, відомо, що деякі з даних тест-систем зняті з виробництва, певні з них будуть відхилені через невідповідність іншим вимогам тех. завдання, а деяким ви прямо заборонили участь шляхом встановлення вимоги про роботу за принципом застосування 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К. Як слідує з опублікованого на вашому сайту https://dpss.gov.ua/diyalnist/derzhavnizakupivli/aktualna-informaciya/obgruntuvannya-tehnichnih-ta-yakisnih-harakteristik-predmeta-zakupivli-rozmiru-byudzhetnogo-priznachennya-ochikuvanoyi-vartosti-predmeta-zakupivli, обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі Комплект набору для діагностики губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби. ДК 021:2015 33690000-3 - Лікарські засоби різні UA-2022-06-08-004504-a, планом протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин в Україні у 2022 році, передбачена закупівля 1 366 комплектів для діагностики губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби. Згідно ж оголошення про закупівлю планується закупівля 122940 досліджень, лише тест-системи Roboscreen Beta Prion BSE EIA за своєю комплектацією відповідає розрахунку Замовника 122940 досліджень : 1366 комплектів = 90 досліджень/комплект (Roboscreen Beta Prion BSE EIA – 96 лунок /комплект, з яких 6 лунок є позитивний/негативний контроль, тобто не є дослідженнями, відповідно на 1 комплекті можна зробити 90 досліджень. 122940 досліджень : 90 досліджень/комплект = 1366 комплекти). З чого слідує, що ще на етапі планування і обґрунтування закупівлі Замовник планував закупівлю конкретно тест-системи Roboscreen Beta Prion BSE EIA. Таким чином, дана закупівля та тендерна документація до неї спрямована на пряме обмеження конкуренції та лобіювання інтересів учасників, які пропонуватимуть товар одного виробника - тест-систему Roboscreen Beta Prion BSE EIA .
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно до статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон):
«1. Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру.».
Відповідно до Закону Замовник самостійно формує технічне завдання до кожного окремого предмету закупівлі у відповідності до конкретних потреб з урахуванням різних аспектів завдань лабораторної діагностики. Кожна вимога технічного завдання, розроблена кваліфікованими фахівцями, має своє значення та підкріплена нормативною базою. Під час формування технічного завдання замовник жодних дискрімінуючих положень в тендерній документації не встановлював. Таким чином, замовником не порушено вимог законодавства України в сфері публічних закупівель. В той же час, повідомляємо, що відповідно до п.6.4.1. «Програми визначення статусу України, як країни з контрольованим ризиком щодо губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби» для проведення моніторингових досліджень використовуються пріон-тести, затверджені ЄС та рекомендовані МЕБ, як швидкі методи виявлення хворих на ГЕ ВРХ.
Основні критерії у виборі засобів діагностики ГЕ ВРХ, зазначені в Manual of Diagnostic Tests and Vaccines for Terrestrial Animals МЕБ та Директиві ЄС № 999/2001, які регламентують їх прийнятну чутливість та специфічність, і є золотим стандартом у діагностиці ГЕ ВРХ.
Згідно Директиви ЄС № 999/2001, передбачено 6 експрес-тестів, які були перевірені та схвалені для досліджень на ГЕ ВРХ на території ЄС. Переважна більшість яких працює за принципом застосування 2-х різних моноклональних антитіл та протеїнази К.
Слід зауважити, що компетентний орган щорічно організовує та проводить моніторинг ГЕ ВРХ на основі даних активного та пасивного нагляду. Розмір вибірки для проведення лабораторних досліджень формується залежно від кількості забитого поголів’я ВРХ в регіоні старше 30 місяців. Нагляд та моніторингу за ГЕ ВРХ формується за принципом від формування плану епізоотичної одиниці, з якої формується план протиепізоотичних заходів хвороб тварин району та відповідно план області і Україні в цілому. Планом протиепізоотичних заходів по профілактиці основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин передбачено проведення певної кількості досліджень, а не кількість діагностичних наборів. В додатку ІІІ технічного завдання на закупівлю також зазначена кількість досліджень, і не вказана кількість наборів.

предмет закупівлі

Дата подання: 30.06.2022 10:37
Дата відповіді: 30.06.2022 12:51
Опис окремої частини або частин предмета закупівлі 122940 Кіловат-година То ви купуєте дослідження чи кіловат-години?

відповідь:

Через оновлення електронного майданчика автоматично змінились одиниці виміру. Оскільки у переліку одиниць виміру відсутні дослідження кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг визначено 122940 штуки. Також оголошення про проведення закупівлі містить примітку: для використання у ветеринарній медицині, 122940 досліджень.

техзавдання

Дата подання: 30.06.2022 20:53
Дата відповіді: 04.07.2022 16:29
Тільки от в своєму обгрунтуванні https://dpss.gov.ua/diyalnist/derzhavnizakupivli/aktualna-informaciya/obgruntuvannya-tehnichnih-ta-yakisnih-harakteristik-predmeta-zakupivli-rozmiru-byudzhetnogo-priznachennya-ochikuvanoyi-vartosti-predmeta-zakupivli, ви вказали, що всетаки хочете купити 1366 наборів, що по кількості досліджень відповідає лише тест-системі Roboscreen Beta Prion BSE EIA. Тобто фактично ви рахували 122940 досліджень (чи навпаки 1366 наборів) по комплектації Roboscreen Beta Prion BSE EIA. І усі подальші вимоги технічного завдання тендерної документації (з використаннм Протеїнази К, відповідність нормативно-виробничим документам та обладнанню тощо) складені саме таким чином, що буде допущений лише Roboscreen Beta Prion BSE EIA. Тобто фактично згідно технічного завдання ви плануєте купити конкретний товар конкретного виробника, але без зазначення його назви в ТД, що фактично спрямоване на обхід вимоги законодавства про необхідність зазаначення в тексті ТД фрази "або еквівалент". Оскільки її наявність у ТД означає можливість участі інших виробників з відповідним обгрунтуванням, ви ж цілеспрямовано виключили таку можливість. Щодо згаданих вами Manual of Diagnostic Tests and Vaccines for Terrestrial Animals МЕБ та Директиви ЄС № 999/2001, ними не надається перевага тому чи іншому принципу чи методу дослідження, усі з них є затвердженими і ефективними для своїх цілей, тобто є як вказано вами " золотим стандартом у діагностиці ГЕ ВРХ". Тільки от як слідує з вимог ТД ІФА із застосування 2-х різних моноклональних антитіл та протеїнази К, на вашу думку всетаки є "золотішим", так як діє можливість автоматичо відсіяти ряд конкурентів.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно до статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон):
«1. Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру.».
Відповідно до Закону Замовник самостійно формує технічне завдання до кожного окремого предмету закупівлі у відповідності до конкретних потреб з урахуванням різних аспектів завдань лабораторної діагностики. Кожна вимога технічного завдання, розроблена кваліфікованими фахівцями, має своє значення та підкріплена нормативною базою. Під час формування технічного завдання замовник жодних дискрімінуючих положень в тендерній документації не встановлював.

техзавдання

Дата подання: 30.06.2022 21:02
Дата відповіді: 04.07.2022 16:29
Скільки із 6 тест-систем, затверджених п. 6.4.2. Програми є тест-системами, які працюють за імуноферментним методом, (сандвіч варіант застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К)? Скільки із 6 тест-систем, затверджених п. 6.4.2. Програми, є тест-системами, які відповідають нормативно-виробничим документам, вказаним в ТД? Скільки із 6 тест-систем, затверджених п. 6.4.2. Програми є тест-системами, які відповідають обладнанню, визначеному в ТД?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

До тендерної докментації будуть вненсені зміни

метод іфа

Дата подання: 30.06.2022 21:39
Дата відповіді: 04.07.2022 16:30
У чому полягає перевага обраного вами в технічному завданні методу ІФА з використанням двох різних моноклональних антитіл і протеїнази К перед методом ІФА із використанням хімічного полімеру для селективного захоплення PrPres і моноклонального антитіла для виявлення, спрямованого проти консервативних ділянок молекули PrP?

відповідь:

До тендерної докментації будуть вненсені зміни
Розгорнути: 7 Згорнути

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b1

Статус:
Відповідь надана

Учасник: SENSO DYNAMICS LLC, Код ЄДРПОУ:7416638
Дата подання: 08.06.2022 17:35
You know, that war is making corrections. To have this product you must accept:

1. 100% bank guarantee in USD, issued or confirmed by prime Western bank. Even no UEIB or Privat are acceptable. Price in USD shall be fixed at the exchange rate of the bid's day.
2. 30 days for delivery. Nobody is keeping 120,000 doses in stock. They must be produced. Then shipped to Poland, then by land to Kyiv.

If the above is not working for you - forget about this procurement unless some local manufacturer will agree to supply.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога відхилена

10.06.2022 14:13
Відповідно до статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі- Закон) фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру.
У вашій вимозі відсутні будь які питання щодо положень тендерної документації або вимог до зміни її положень.
Відповідно до статті 25 Закону Замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Зазначена вимога встановлюється на розсуд Замовника та не є обов’язковою відповідно до статті 25 Закону.

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b2

Статус:
Відповідь надана

Учасник: SENSO DYNAMICS LLC, Код ЄДРПОУ:7416638
Дата подання: 10.06.2022 15:08
Your law is either mistakenly or intentionally tailored unilateral - all security to buyer and nothing to seller. That does not work especially now, when nobody wants to insure neither your performance nor logistics. If you want to work realistically - change your approach to the fair one:

1. 100% advance or
2. 100% bank guarantee in USD

Рішення замовника: Вимога відхилена

13.06.2022 15:44
Відповідно до статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі- Закон) фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру.
100 відсоткова передоплата за товар не передбачена умовами тендеру.
«2. 100% bank guarantee in USD» - вимога не зрозуміла, до чого саме стосується банківська гарантія в іноземній валюті.

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b3

Статус:
Відповідь надана

Учасник: SENSO DYNAMICS LLC, Код ЄДРПОУ:7416638
Дата подання: 10.06.2022 15:27
read previous

Рішення замовника: Вимога відхилена

13.06.2022 15:46
Відповідно до статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі- Закон) фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру.
100 відсоткова передоплата за товар не передбачена умовами тендеру.
«2. 100% bank guarantee in USD» - вимога не зрозуміла, до чого саме стосується банківська гарантія в іноземній валюті.

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b4

Статус:
Відповідь надана

Учасник: SENSO DYNAMICS LLC, Код ЄДРПОУ:7416638
Дата подання: 13.06.2022 18:39
1. No matter 100% advance is not mentioned in your law, it is not prohibited. ALL supplies to Ukraine are now made either against 100% advance or against 100% bank guarantee. Unless you have local manufacturers, who have no other choice as to accept your terms.
2. 100% Bank Guarantee - it is a security for seller. Your bank has to open it to the seller for surety of YOUR payment. It is not used if you pay. If you do not pay (all may happen now) - then bank pays. Talk with your accountant. That's elementary term.

Respectfully,
==========================
1. Незалежно від того, що 100% аванс не зазначено у вашому законі, це не заборонено. ВСІ поставки в Україну зараз здійснюються або за 100% авансом, або зі 100% банківською гарантією. Якщо у вас немає місцевих виробників, у яких немає іншого вибору прийняти ваші умови.
2. 100% банківська гарантія - це гарантія продавця. Ваш банк має відкрити його продавцю для гарантії ВАШОГО платежу. Він не використовується, якщо ви платите. Якщо ви не платите (все може статися зараз) - то платить банк. Поговоріть зі своїм бухгалтером. Це елементарний термін.

З повагою,
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога відхилена

15.06.2022 20:02
1. Замовник самостійно здійснює формування вимог до учасників, які викладені в тендерній документації; 100 % передоплати за товар не встановлено.
2. 100 % банківська гарантія замовника – учаснику (переможцю) не передбачена Законом України "Про публічні закупівлі".

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b5

Статус:
Відповідь надана

Учасник: ТОВ "ВЕТФАКТОР ЛТД", Код ЄДРПОУ:39531433
Дата подання: 14.06.2022 09:06
Додатком ІІІ тендерної документації визначено, що учасник повинен підствердити гарантійним листом, що товар (комплект набору) буде сумісним (придатним до спільного використання у конкретних умовах для виконання відповідних вимог) з обладнанням, яке встановлено в 7-ми уповноважених на проведення досліджень на губчастоподібну енцефалопатію великої рогатої худоби державних лабораторіях Держпродспоживслужби (перелік лабораторій та характеристика встановленого обладнання додається (таблиця 2) для забезпечення проведення повної процедури дослідження з дотриманням виконання технічного процесу тестування, у відповідності до інструкції (настанови) до запропонованого комплекту набору та діючих національних нормативно-виробничих документів (методичних рекомендацій, вказівок, процедур випробувань, робочих інструкцій тощо).
Проте тендерна документація не містить посилання на жоден діючий національний нормативно-виробничий документ (методичні рекомендації, вказівки, процедури випробувань, робочі інструкцій тощо).
Таким чином, у потенційних учасників немає розуміння, яким саме документам повинен відповідати запропонований товар, що створює ризик відхилення таких пропозицій Замовником, у зв’язку з їх невідповідністю вказаним критеріям, що порушує принцип прозорості та об’єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
У зв’язку з цим, просимо видалити з тексту даної вимоги частину «та діючих національних нормативно-виробничих документів (методичних рекомендацій, вказівок, процедур випробувань, робочих інструкцій тощо).» або конкретизувати назви цих документів та додати їх до тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога задоволена

17.06.2022 14:21
Ваше звернення розглянуто. До тендерної документації будуть внесені зміни..

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b6

Статус:
Відповідь надана

Учасник: SENSO DYNAMICS LLC, Код ЄДРПОУ:7416638
Дата подання: 16.06.2022 14:38
buy from locals

Рішення замовника: Вимога не задоволена

17.06.2022 14:28
Відсутні запитання, які потребують роз’яснень щодо положень тендерної документації.

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.a7

Статус:
відкликано

Учасник: ТОВ Хімлаборреактив, Код ЄДРПОУ:23522853
Дата подання: 23.06.2022 11:11
Шановний Замовник, доводимо до Вашого відома, що наша компанія має бажання прийняти участь у даній закупівлі, але вивчивши тендерну документацію, у технічному завданні нами виявлено вимогу, що унеможливлює участь компанії у закупівлі, а саме до участі допускаються тест-системи, які працюють за методом імуноферментного аналізу виключно з використанням сандвіч варіанту із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К (далі – сандвіч варіант).
На даний момент на ринку Європи і США тест-системи працюють або за принципом сандвіч варіанту, або за принципом захоплення антигену. Тому нам незрозуміло чому Замовником обрано тільки один принцип, до того ж дослідження з тест системою з принципом із захопленням антигену є значно коротшим і простішим, зменшує ризик отримання хибно позитивних і негативних результатів, процес підлягає повній автоматизації. Крім того використання даного методу приносить економічні вигоди за рахунок заощаджень на кількості необхідного обладнання, кількості розхідних матеріалів і вартості їх утилізації. Також лабораторії оптимізують свої витрати за рахунок використання однієї і тієї ж системи для дослідження зразків інших видів тварин (овець, кіз і оленевих), уражених губчастою енцефалопатією, скрепі або хронічною виснажливою хворобою.
Тому, щоб уникнути штучного звуження потенційного кола учасників і, як наслідок, збільшення ціни, для дотримання основних принципів здійснення процедури державних закупівель, викладених в ст.5 ЗУ «Про публічні закупівлі», а саме добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність та недискримінація учасників, вимагаємо внести зміни в технічне завдання та змінити формулювання щодо принципу роботи тест системи «за методом імуноферментного аналізу (сандвіч варіант із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К)» на «методом імуноферментного аналізу».
Також зазначимо, що запропоновані нами тест системи працюють на обладнанні, що встановлено в ваших 7 лабораторіях, але з іншим налаштуванням основних параметрів, тому просимо розширити основні вимоги щодо їх використання згідно доданого файлу.
Це дасть можливість Замовнику уникнути порушення законодавства України в сфері публічних закупівель та надасть можливість зробити якісну діагностику губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби, що і є кінцевою метою закупівлі.
Розгорнути Згорнути
Скасована
Дата: 23.06.2022 11:14
Причина: не повна інформація

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.a8

Статус:
Відповідь надана

Учасник: ТОВ Хімлаборреактив, Код ЄДРПОУ:23522853
Дата подання: 23.06.2022 11:17
Шановний Замовник, доводимо до Вашого відома, що наша компанія має бажання прийняти участь у даній закупівлі, але вивчивши тендерну документацію, у технічному завданні нами виявлено вимогу, що унеможливлює участь компанії у закупівлі, а саме до участі допускаються тест-системи, які працюють за методом імуноферментного аналізу виключно з використанням сандвіч варіанту із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К (далі – сандвіч варіант).
На даний момент на ринку Європи і США тест-системи працюють або за принципом сандвіч варіанту, або за принципом захоплення антигену. Тому нам незрозуміло чому Замовником обрано тільки один принцип, до того ж дослідження з тест системою з принципом із захопленням антигену є значно коротшим і простішим, зменшує ризик отримання хибно позитивних і негативних результатів, процес підлягає повній автоматизації. Крім того використання даного методу приносить економічні вигоди за рахунок заощаджень на кількості необхідного обладнання, кількості розхідних матеріалів і вартості їх утилізації. Також лабораторії оптимізують свої витрати за рахунок використання однієї і тієї ж системи для дослідження зразків інших видів тварин (овець, кіз і оленевих), уражених губчастою енцефалопатією, скрепі або хронічною виснажливою хворобою.
Тому, щоб уникнути штучного звуження потенційного кола учасників і, як наслідок, збільшення ціни, для дотримання основних принципів здійснення процедури державних закупівель, викладених в ст.5 ЗУ «Про публічні закупівлі», а саме добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність та недискримінація учасників, вимагаємо внести зміни в технічне завдання та змінити формулювання щодо принципу роботи тест системи «за методом імуноферментного аналізу (сандвіч варіант із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К)» на «методом імуноферментного аналізу».
Також зазначимо, що запропоновані нами тест системи працюють на обладнанні, що встановлено в ваших 7 лабораторіях, але з іншим налаштуванням основних параметрів, тому просимо розширити основні вимоги щодо їх використання згідно доданого файлу.
Це дасть можливість Замовнику уникнути порушення законодавства України в сфері публічних закупівель та надасть можливість зробити якісну діагностику губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби, що і є кінцевою метою закупівлі.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога відхилена

27.06.2022 09:40
Відповідно до статті 24 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон)
«1. Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку
подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника
за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою
щодо усунення порушення під час проведення тендеру.».
Відповідно до Закону Замовник самостійно формує технічне завдання до кожного
окремого предмету закупівлі у відповідності до конкретних потреб з урахуванням різних
аспектів завдань лабораторної діагностики. Кожна вимога технічного завдання, розроблена
кваліфікованими фахівцями, має своє значення та підкріплена нормативною базою. Під час
формування технічного завдання замовник жодних дискрімінуючих положень в тендерній
документації не встановлював. Таким чином, замовником не порушенно вимог
законодавства України в сфері публічних закупівель.

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b9

Статус:
Відповідь надана

Учасник: ТОВ "ВЕТФАКТОР ЛТД", Код ЄДРПОУ:39531433
Дата подання: 27.06.2022 13:47
Згідно останніх змін до тендерної документації, вами було зазначено, що комплект повинен відповідати наступним діючим національним нормативно-виробничим документам:
1) Методичні рекомендації «Діагностика губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби», що затверджені науково-методичною радою Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики (протокол № 3 від 19.12.2006);
2) Методичні рекомендації щодо визначення ГЕ ВРХ імунохроматографічним методом за допомогою тест-набору PRIONICS®-CHECK PRIOSTRIP, що затверджені Вченою радою Державного науково дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (протокол № 2 від 10.05.2017 р.);
3) Методичні рекомендації щодо виявлення ГE BPX та скрепi ДРХ методом ферментативної імуноадсорбції за допомогою тест-набору IDEXX HERDCHEK BSE-SCRAPIE ANTIGENE, що затверджені Вченою радою Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (протокол № 2 від 10.05.2017);
4) Методичні рекомендації. Визначення ГE BPX імуноферментним методом за допомогою тест-набору BetaPrion BSE EIA (AJ ROBOSCREEN GmbH), що затверджені Вченою радою Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (протокол № 1 від 15.06.2022).
Документи Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, що зазначені нижче, також відносяться до процедури випробувань, вони можуть бути надані заявнику за його офіційним зверненням:
1) ПВ.ДНДІЛДВСЕ 5.4-87 – Метод дослідження ГE BPX Prionics®-Check PrioSTRIP (Видання 05; Дата: 01.06.2017);
2) ПВ.ДНДІЛДВСЕ 5.4-29 - Метод дослідження на ГЕ ВРХ методом western blоt (Видання 03; Дата: 01.06.2017);
3) ПВ.ДНДІЛДВСЕ 5.4-06/117 - Дослідження губчастоподібної енцефалопатії методом ферментативної імуноадсорбції (Видання 03; Дата 19.06.2017);
4) ПВ.ДНДІЛДВСЕ 5.4-06/1 18 – Імуноферментний метод дослідження губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби (Видання 01; Дата 25.01.2019).»

Усі зазначені вами документи не містяться у відкритому доступі, а тому учасники позбавлені можливості ознайомлення з ними. Вами також зазначено, що для ознайомлення з відповідними документами учаснику потрібно звертатися до Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи.
Відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації» відповідь на запит на інформацію надається не пізніше 5 робочих днів, з можливістю подовження до 20 робочих днів, у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, у запиті на надання інформації може бути також відмовлено із визначених законодавством причин. З урахуванням строків поштового обороту на надсилання запиту і отримання відповіді ці строки стають ще довшими. Тами чином учасники позбавлені можливості своєчасно ознайомитися із зазначеними Замовником документами для підготовки і подачі своєї пропозиції у строки визначені закупівлею.
У зв’язку з чим просимо додати усі перелічені вами діючі національні нормативно-виробничі документи, яким повинен відповідати предмет закупівлі, до тендерної документації та опублікувати їх на майданчику.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

30.06.2022 15:23
Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи розглянув ваш офіційний зпит щодо надання документів. На електронну пошту ТОВ «ВЕТФАКТОР ЛТД» надані запитувані документи, а завірені копії надіслані на поштову адресу: 03151, м. Київ, вул. Ушинського, 40.

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b10

Статус:
Відповідь надана

Учасник: ТОВ "БІОНІКС ЛАБ", Код ЄДРПОУ:36301858
Дата подання: 29.06.2022 13:12
Відповідно до вимог, зазначених у Додатку ІІІ тендерної документації, учасник має надати гарантійний лист із зазначенням сумісності запропонованих наборів діючим «національним нормативно-виробничим документам», а також зазначена Інформація про нормативно-виробничі документи.
Вбачаємо у цих вимогах ознаки надлишковості та дискримінації, оскільки:
1. Замовником наведено лише один національний документ, а саме Методичні рекомендації «Діагностика губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби», інші документи затверджені Вченою радою Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, і не є обов`язковими для всіх лабораторій, які виконують діагностику губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби відповідно до затвердженої програми державного моніторингу.
2. Документ «Методичні рекомендації. Визначення ГE BPX імуноферментним методом за допомогою тест-набору BetaPrion BSE EIA (AJ ROBOSCREEN GmbH)», затверджений Вченою радою Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (протокол № 1 від 15.06.2022) вже після оприлюднення тендеру, яке було 08.06.2022. Враховуючи те, що тест-набори BetaPrion BSE EIA (AJ ROBOSCREEN GmbH) використовувалися в лабораторіях і в минулому, а нормативно-виробничий документ був затверджений тільки 15.06.2022, а відповідність йому не була обов’язковою до 24.06.2022, коли було внесено зміни у тендерну документацію, вимога не має під собою жодної основи окрім створення преференційних умов тест-системі певного виробника.
3. Жодна тест-система не може відповідати одночасно всім нормативно-виробничим документам, зазначеним у переліку, оскільки вони розроблені на основі інструкцій до комерційних наборів, тобто така умова або призводить до дискваліфікації всіх учасників, або створює додаткові можливості свавільної дискримінації учасників.
4. Розробка внутрішнього нормативно-виробничого документу, а саме Методичних рекомендацій здійснюється співробітниками лабораторій на основі інструкцій до комерційних наборів та переглядається у випадку внесення змін виробником, отже розробка Методичних рекомендацій, яких раніше затверджено не було, - це рутинна задача співробітників. Оскільки лабораторія Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи має досвід роботи тільки із тест-системами IDEXX HERDCHEK BSE-SCRAPIE ANTIGENE, Prionics®-Check PrioSTRIP та BetaPrion BSE EIA (AJ ROBOSCREEN GmbH), Методичні рекомендації розроблено тільки для цих наборів. А отже це дискримінує учасників, які можуть запропонувати більш якісні товари інших виробників.
У зв’язку з цим вимагаємо усунути дискримінаційні вимоги та залишити посилання тільки на національні чи міжнародні документи.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога задоволена

01.07.2022 17:10
З урахуванням інформації, яка надійшла від Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи до тендерної документації будуть внесені зміни.

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b11

Статус:
Відповідь надана

Учасник: ТОВ "ВЕТФАКТОР ЛТД", Код ЄДРПОУ:39531433
Дата подання: 30.06.2022 20:08
Вимогами тендерної документації, зазначено, що комплект повинен відповідати наступним діючим національним нормативно-виробничим документам:
1) Методичні рекомендації «Діагностика губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби», що затверджені науково-методичною радою Державного департаменту ветеринарної медицини Мінагрополітики (протокол № 3 від 19.12.2006);
2) Методичні рекомендації щодо визначення ГЕ ВРХ імунохроматографічним методом за допомогою тест-набору PRIONICS®-CHECK PRIOSTRIP, що затверджені Вченою радою Державного науково дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (протокол № 2 від 10.05.2017 р.);
3) Методичні рекомендації щодо виявлення ГE BPX та скрепi ДРХ методом ферментативної імуноадсорбції за допомогою тест-набору IDEXX HERDCHEK BSE-SCRAPIE ANTIGENE, що затверджені Вченою радою Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (протокол № 2 від 10.05.2017);
4) Методичні рекомендації. Визначення ГE BPX імуноферментним методом за допомогою тест-набору BetaPrion BSE EIA (AJ ROBOSCREEN GmbH), що затверджені Вченою радою Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (протокол № 1 від 15.06.2022).
Окрім того до процедури випробувань відносяться також:
1) ПВ.ДНДІЛДВСЕ 5.4-87 – Метод дослідження ГE BPX Prionics®-Check PrioSTRIP (Видання 05; Дата: 01.06.2017);
2) ПВ.ДНДІЛДВСЕ 5.4-29 - Метод дослідження на ГЕ ВРХ методом western blоt (Видання 03; Дата: 01.06.2017);
3) ПВ.ДНДІЛДВСЕ 5.4-06/117 - Дослідження губчастоподібної енцефалопатії методом ферментативної імуноадсорбції (Видання 03; Дата 19.06.2017);
4) ПВ.ДНДІЛДВСЕ 5.4-06/1 18 – Імуноферментний метод дослідження губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби (Видання 01; Дата 25.01.2019).»


З чого слідує, що в тендері з усіх тест-систем затверджених Програмою визначення статусу України, як країни з контрольованим ризиком щодо губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби, зможуть взяти участь лише учасники, які запропонують тест-системи PRIONICS®-CHECK PRIOSTRIP, Prionics-Check Western, BetaPrion BSE EIA (AJ ROBOSCREEN GmbH), IDEXX HERDCHEK BSE-SCRAPIE ANTIGENE.
Проте згідно іншої вимоги технічного завдання набір має працювати методом імуноферментного аналізу, з уточненням - сандвіч варіант тест-системи із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К.
Із перелічених вище тест-систем за методом імуноферментного аналізу не працюють PRIONICS®-CHECK PRIOSTRIP та Prionics-Check Western. PRIONICS®-CHECK PRIOSTRIP це імунохроматографічний аналіз, а Prionics-Check Western імуноблоттінг варіант на основі процедури вестерн-блоттінгу. Про це зазначено як в інструкціях виробника, так і в визначених замовником нормативно-виробничих документах.
Із тест-систем, які залишилися, та які є методами ІФА - BetaPrion BSE EIA (AJ ROBOSCREEN GmbH) та IDEXX HERDCHEK BSE-SCRAPIE ANTIGENE, лише BetaPrion BSE EIA (AJ ROBOSCREEN GmbH) є сандвіч варіантом тест-системи із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К. IDEXX HERDCHEK BSE-SCRAPIE ANTIGENE є імуноферментнм аналізом з використанням хімічного полімеру для вибіркового захоплення PrPSc та моноклонального ідентифікуючого антитіла, спрямований на консервативні області молекули PrP.
Вочевидь вимога технічного завдання про сандвіч варіант тест-системи із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К внесена замовником зумисне, аби виключити можливість участі в тендері тест-системи IDEXX HERDCHEK BSE-SCRAPIE ANTIGENE, з абсолютного необґрунтованими відсилками і поясненнями в запитаннях щодо «більшої специфічності, збіжності і достовірності» результатів тестування за принципом застосування 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К, що йде в розріз з численними науковими дослідженнями, посилання на які були надані замовнику, та доступні у відкритих джерелах, а також деякі додаються замовнику до вимоги.
Таким чином даним технічним вимогам відповідає лише товар одного виробника, а саме - тест-система Roboscreen Beta Prion BSE EIA, а тому такі вимоги є дискримінаційними та обмежують конкуренцію, оскільки взяти участь в тендері зможуть лише «делеговані» таким виробником учасники.
Встановлення замовником вимог до предмета закупівлі, які є надмірними або занадто деталізованими порівняно з вимогами, які звичайно висуваються та вважаються об’єктивно необхідними для успішного виконання договору про закупівлю призводить до порушення основних принципів здійснення закупівель, визначених статтею 5 Закону, таких як добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій.
У зв’язку з цим вимагаємо видалити дискримінаційну вимогу технічного завдання, про те що набір має бути сандвіч варіантом тест-системи із застосуванням 2-х різних моноклональних антитіл та Протеїнази К
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога задоволена

04.07.2022 16:30
До тендерної докментації будуть вненсені зміни

Номер вимоги: UA-2022-06-08-004504-a.b14

Статус:
Відповідь надана

Учасник: ТОВ Хімлаборреактив, Код ЄДРПОУ:23522853
Дата подання: 19.08.2022 19:37
Шановний Замовник!


У технічному завданні вказано «Комплект набору має містити усі необхідні реагенти для виявлення патологічного пріону, не має містити високотоксичних речовин, таких як азид натрію».
Тільки тест- набір HerdChek-Scrapie Antigen компанії Idexx використовує азид натрію як консервант, що підтверджує виробник у листку- вкладці до тест- набору. В листі- вкладці до тест системи Roboscreen зазначається використання натрія мертиолята як компонента тест системи. Натрій мертиолат також є висококсичною речовиною, виготовленою на основі ртуті і який не є схваленим біоцидом і не включений у регламент ЕС 1275/2008. На відміну від азиду натрію. Переконатись у наявності токсичних речовин у тест системах можна, перевіривши їхні паспорти безпеки (MSDS).
Вимагаємо :
1)в вимогу щодо документів , які учасники повинні надати ,підтверджуючи якість товару ,додати паспорти безпеки (MSDS). Для того, щоб замовник міг перевірити відповідність тест- систем вимогам ЄС щодо міжнародних стандартів безпеки.
2) прибрати вимогу щодо азиду натрія, бо вважаємо її виключно дискримінаційною.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога задоволена

24.08.2022 19:06
До положенння технічного завдання тендерної документації найближчим часом будуть вненсені зміни.

Документи подані скаржником

Документи подані скаржником

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2022-06-08-004504-a.c12

Статус:
Повернуто, як помилково направлену

Скаржник: ТОВ Хімлаборреактив, Код ЄДРПОУ:23522853
Пошук по цьому автору
Дата подання: відсутня

скарга щодо дискримінаційних умов закупівлі

технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі визначені Замовником з порушенням процедури закупівлі шляхом встановлення дискримінаційних вимог та недотриманням вимоги, визначеної частиною четвертою статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі"
Документи

Рішення Органу оскарження: Помилка

Кількість скарг: UA-2022-06-08-004504-a.a13

Статус:
Виконано Замовником

Скаржник: ТОВ Хімлаборреактив, Код ЄДРПОУ:23522853
Пошук по цьому автору
Дата подання: 08.07.2022 15:57

скарга на дискримінаційні умови

технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі визначені Замовником з порушенням процедури закупівлі шляхом встановлення дискримінаційних вимог та недотриманням вимоги, визначеної частиною четвертою статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі"
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 12.07.2022 14:58

Кількість скарг: UA-2022-06-08-004504-a.b15

Статус:
Повернуто, як помилково направлену

Скаржник: ТОВ Хімлаборреактив, Код ЄДРПОУ:23522853
Пошук по цьому автору
Дата подання: відсутня

скарга на внесені зміни до тендерної документації

Замовником внесено зміни до тендерної документацію, що обмежують коло учасників
Документи

Рішення Органу оскарження: Помилка

Кількість скарг: UA-2022-06-08-004504-a.b16

Статус:
Залишено без розгляду

Скаржник: ТОВ Хімлаборреактив, Код ЄДРПОУ:23522853
Пошук по цьому автору
Дата подання: 01.09.2022 17:06

скарга на внесені зміни

замовником внесено зміни, що обмежують коло учасників
Документи

Рішення Органу оскарження: Залишено без розгляду

Документи подані скаржником

08.07.2022 15:51
скарга

Документи подані скаржником

08.07.2022 15:54
скарга

Документи подані скаржником

01.09.2022 14:44
скарга

Документи подані скаржником

01.09.2022 16:11
скарга

Апеляція

Інформація про відміну

Скасування активоване
Дата відміни
03.10.2022 00:00
Причина відміни
Скорочення видатків
Причина відміни
Відповідно до п. 5 ст. 32 Закону України «Про публічні закупівлі» - тендер «Комплект набору для діагностики губчастоподібної енцефалопатії великої рогатої худоби», визнається замовником таким, що не відбувся. «5. Замовник має право визнати тендер таким, що не відбувся, у разі: ...2) скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг.».
Документи
22.09.2022 17:49 протокол
22.09.2022 17:52 sign.p7s

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання