Послуги з розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області (код за ДК 021:2015 71250000-5 «Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги»)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2023-01-24-017043-a
  • 71250000-5 - Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги
  • Завершена
Найменування замовника:
Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради
Тип закупівлі
aboveThreshold
Контактна особа замовника
Олег Вовенко, +0522358356 , vovenko@krmr.gov.ua
Адреса замовника
Україна, м. Кропивницький, 25006, Кіровоградська область, вул. Тараса Карпи, 68
Дата укладення договору
20.03.23
Переможець
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЧЕРКАСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ТА ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ ЗЕМЛЕУСТРОЮ"
Очікувана вартість
6 000 000 UAH з ПДВ
Сума договору
2 495 000 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 22.03.23
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 04.02.2023 00:00

Оскарження умов:

до 04.02.2023 00:00

Подання пропозицій:

07.02.2023 00:00

Початок аукціону:

07.02.2023 00:00

Очікувана вартість
6 000 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
180 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
3 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 послуга
Послуги з розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж міста Кропивницького Кіровоградської області (код за ДК 021:2015 71250000-5 «Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги»)
ДК 021:2015: 71250000-5 — Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Сертифіковані працівники

Дата подання: 02.02.2023 09:49
Дата відповіді: 03.02.2023 09:27
Відповідно до п. 1.3.2 Додатку 1.3 до тендерної документації: "Для участі у процедурі закупівлі учасник повинен мати працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, а саме: -сертифікований інженер-землевпорядник -не менше 5 (п’яти) осіб; -сертифіковані інженери-геодезисти –не менше 2 (двох) осіб". Надайте, будь ласка роз'яснення щодо зазначених працівників: 1. Чи повинні вони перебувати у штаті учасника? Якщо так, то за основним місцем роботи або можуть бути за сумісництвом чи на умовах суміщення? 2. Чи можуть сертифіковані працівники бути залучені на підставі цивільно-правової угоди? 3. Яка кількість сертифікованих працівників повинна обов'язково бути у штаті учасника за основним місцем роботи? 4. Чи необхідно надавати документи на підтвердження працевлаштування/залучення працівників та які?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі», одним з кваліфікаційних критеріїв є наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Згідно з додатком 1.3. до тендерної документації, для участі у процедурі закупівлі учасник повинен мати працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, а саме: сертифікований інженер-землевпорядник - не менше 5 (п’яти) осіб; сертифіковані інженери-геодезисти – не менше 2 (двох) осіб;
На підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід учасник процедури закупівлі має надати довідку за формою Додатку 1.3.2.
Для підтвердження інформації наведеної у довідці учасник має надати документи, що свідчать про наявність у працівників кваліфікації, знань та досвіду (обов'язкове надання у складі тендерної пропозиції кваліфікаційного сертифіката), відповідно до вищевказаних вимог цього пункту. Документи подаються по кожному пункту зазначеному у довідці.
Кваліфікація виконавців має відповідати вимогам Земельного кодексу України, Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про землеустрій».
Додатком 1.3.2. до тендерної документації встановлена форма Довідки про наявність в учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України), трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Трудовим договором можуть встановлюватися умови щодо виконання робіт, які вимагають професійної та/або часткової професійної кваліфікації, а також умови щодо виконання робіт, які не потребують наявності у особи професійної або часткової професійної кваліфікації.
Частиною 3 статті 24 КЗпП України визначено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Загальне визначення цивільно-правового договору міститься у ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), згідно з яким договір – це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Відповідно до статті 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається у процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Отже, предметом трудового договору є праця працівника у процесі виробництва, тоді як предметом договору цивільно-правового характеру є виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт (послуг).
Відносини, які виникають з цивільно-правового договору про надання послуг, не є тотожними з трудовими правовідносинами, а укладання цивільно-правового договору про надання послуг не свідчить про наявність трудових відносин між замовником та виконавцем.
Відповідно до статті 102-1 КЗпП України, сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця - фізичної особи.
Згідно зі статтю 105 КЗпП України, працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника.
Відповідно до роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 21 червня 2010 р. № 514/13/155-10 «Про роботу за суміщенням та сумісництвом», суміщення професій (посад) – це виконання працівником поряд із своєю основною роботою, зумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) у межах робочого часу за основною роботою на одному і тому самому підприємстві, установі, організації за згодою працівника і якщо це економічно доцільно та не призводить до погіршення якості виконуваних обов’язків.
При роботі за сумісництвом з працівником укладається трудовий договір.
Висновок: Для участі у процедурі закупівлі учасник повинен мати працівників відповідної кваліфікації, з якими оформлені трудові правовідносини (наказом чи розпорядженням), які можуть працювати, в тому числі за сумісництвом або на умовах суміщення.
Тендерною документацією не встановлені вимоги щодо кількості працівників, які повинні бути у штаті учасника за основним місцем роботи або на умовах сумісництва.
В довідці за формою додатку 1.3.2 до тендерної документації зазначаються працівники учасника, які працюють на умовах трудового договору, а не виконавці послуг за цивільно-правовими договорами. Водночас, питання щодо залучення учасником осіб за цивільно-правовими договорами, не належить до компетенції замовника, оскільки замовник не є стороною по таким договорам.
Також, тендерною документацією не вимагаються документи на підтвердження працевлаштування/залучення працівників. Водночас, такі документи учасник може надати на підтвердження досвіду працівника (копії завіреними учасником трудових книжок або наказів про призначення на посаду, наказів про сумісництво (за наявності).

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2023-01-24-017043-a.b1

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВ "ЛЕНД.КОМ", Код ЄДРПОУ:38922252
Дата подання: 26.01.2023 11:19
Шановний Замовнику, після ознайомлення з вимогами тендерної документації по закупівлі (далі – ТД) маємо до Вас наступні запитання та вимоги:
1. Відповідно до п. 1.3.2.1 Додатку 1.3 до тендерної документації учасник у складі тендерної пропозиції повинен підтвердити наявність:
«сертифікований інженер-землевпорядник -не менше 5 (п’яти) осіб».
Вважаємо дану вимогу дискримінаційною, такою, що обмежує конкуренцію та протирічить нормам чинного законодавства України у сфері землеустрою.
Як зазначає і сам Замовник у цьому ж п. 1.3.2.1 Додатку 1.3 до ТД, відповідно до ст. 26 Закону України «Про землеустрій»: «Розробниками документації із землеустрою є:
-юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою.
- фізичні особи-підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою».
Так, нормами Закону встановлено, що виконавці зобов’язані мати за основним місцем роботи ОДНОГО сертифікованого інженера-землевпорядника.
Замовник свідомо обмежує коло потенційних учасників закупівлі, встановлюючи вимогу щодо наявності П’ЯТИ сертифікованих інженерів-землевпорядників, коли для розроблення документації із землеустрою достатньо однієї такої особи.
Ураховуючи обсяг та строки надання послуг по даній закупівлі, вважаємо за достатнє підтвердження наявності 1 або 2-х сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Звертаємо вашу увагу, що Колегія АМКУ неодноразово визнавала дискримінаційними вимог тендерної документації щодо наявності більше 1-го сертифікованого інженера-землевпорядника, та задовольняла відповідні скарги. Наприклад, рішення від 02.09.2022 №5666, рішення від 18.05.2022 № 4649.
З огляду на вказане, вимагаємо усунути порушення та внести зміни до тендерної документації, виклавши п. 1.3.2.1 Додатку 1.3 у такій редакції:
«сертифікований інженер-землевпорядник -не менше 2 (двох) осіб».

2. Відповідно до п. 1.3.1.1 Додатку 1.3 до тендерної документації учасник у складі тендерної пропозиції повинен підтвердити:
«наявність плоттера формату А0+».
Просимо уточнити, чому Замовником вимагається саме «формат А0+» зазначеного обладнання? Вважаємо таку вимогу дискримінаційною, оскільки для надання послуг/виконання робіт за предметом даної закупівлі достатньо й 1-го широкоформатного плоттера Формату А0.
Ні Вимогами до технічного і технологічного забезпечення виконавців (розробників) робіт із землеустрою, затвердженими наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.04.2013 № 255, ні жодним іншим чинним нормативно-правовим актом в даній сфері не встановлено конкретних характеристик для технічного чи іншого обладнання, що використовується для (при) виконання робіт/надання послуг із землеустрою, розроблення документації із землеустрою.
Замовник свідомо звужує коло потенційних учасників закупівлі виключно до тих, у кого є плоттери саме формату А0+, що є прямим порушенням приписів ЗУ «Про публічні закупівлі».
Просимо усунути зазначені порушення, внести зміни до тендерної документації та викласти вимогу п. 1.3.1.1 Додатку 1.3 у такій редакції: «наявність плоттера формату А0».

3. Відповідно до п. 1.3.1.1 Додатку 1.3 до тендерної документації учасник у складі тендерної пропозиції повинен підтвердити:
«наявність GNSS приймачів (не менше 5 штук, 2 з яких мають бути у власності учасника)».
Просимо уточнити, чи може учасник на виконання даної вимоги ТД надати інформацію про наявність GPS та GNSS приймачів загальною сукупною кількістю не менше 5 штук?
Додатково, з метою усунення неточностей, суперечностей та можливого неправильного тлумачення (трактування) вимог тендерної документації, просимо внести зміни до тендерної документації, виклавши її вищенаведений пункт у такій редакції:
«наявність GPS / GNSS приймачів (не менше 5 штук, 2 з яких мають бути у власності учасника)».

4. Відповідно до п. 1.3.3.1 Додатку 1.3 до тендерної документації Замовником встановлено наступне поняття «аналогічного договору»:
«Аналогічним вважається виконаний в повному обсязі договір на розробку проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту, в якому учасник виступає виконавцем».
Просимо уточнити, чи може учасник на виконання даної вимоги тендерної документації надати аналогічний договір на розробку проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища, в якому учасник виступає виконавцем? Чи буде в даному випадку дотриманою вимога п. 1.3.3.1 Додатку 1.3 до тендерної документації?

Шановний Замовнику, просимо розглянути усі зазначені у зверненні вимоги, усунути усі порушення та дискримінаційні положення тендерної документації шляхом внесення до неї відповідних змін та надати роз’яснення на всі відображені питання.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

31.01.2023 18:39
1. Згідно з пунктом 1 Вимоги, відповідно до п. 1.3.2.1 Додатку 1.3 до тендерної документації учасник у складі тендерної пропозиції повинен підтвердити наявність: «сертифікований інженер-землевпорядник -не менше 5 (п’яти) осіб». Дану вимогу учасник вважає дискримінаційною, такою, що обмежує конкуренцію та протирічить нормам чинного законодавства України у сфері землеустрою.
Водночас, згідно з підпунктом 1.3.2.1 Додатку 1.3 до тендерної документації, для участі у процедурі закупівлі учасник повинен мати працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, а саме:
сертифікований інженер-землевпорядник - не менше 5 (п’яти) осіб;
сертифіковані інженери-геодезисти – не менше 2 (двох) осіб.
Відповідно до підпункту 1.3.2.2. Додатку 1.3. на підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід учасник процедури закупівлі має надати довідку про наявність в учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід за формою Додатку 1.3.2.
Приміткою визначено, що учасник може для підтвердження своєї відповідності таким кваліфікаційним як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців.
Отже, як вбачається з наведеного, вказаний підпункт містить посилання на довідку, в якій, як визначено тендерною документацією, зазначаються відомості щодо кількості та кваліфікації працівників учасника, зокрема, сертифікованих інженерів-землевпорядників, які перебувають з ним у трудових відносинах, без деталізації перебування таких працівників у трудових відносинах за основним місцем роботи чи за сумісництвом.
Дана вимога не є дискримінаційною, оскільки учасник має право вибору та можливість залучати до надання послуг, що є предметом закупівлі, працівників на постійній основі, тимчасовій основі, за сумісництвом або інше.
Крім того, учасник вимагає «усунути порушення та внести зміни до тендерної документації, виклавши п. 1.3.2.1 Додатку 1.3 у такій редакції: «сертифікований інженер-землевпорядник -не менше 2 (двох) осіб».
Водночас, автор Вимоги не обґрунтовує, чому замовник має зазначити саме вказану кількість сертифікованих інженерів-землевпорядників (2 особи), адже ця кількість також не міститься у нормах абзацу 2 частини 2 статті 26 Закону України «Про землеустрій».

2. Учасник вважає вимогу щодо наявності плоттера формату А0+ дискримінаційною, оскільки «для надання послуг/виконання робіт за предметом даної закупівлі достатньо й 1-го широкоформатного плоттера Формату А0».
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», у тендерній документації зазначаються такі відомості: один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Відповідно до тендерної документації, замовником встановлені кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження викладені у Додатку № 1.3. до тендерної документації.
Згідно з додатком № 1.3 до тендерної документації, для участі у процедурі закупівлі учасник повинен мати в наявності наступне обладнання, матеріально-технічну базу та технології:
- наявність в учасника ліцензійного програмного забезпечення для розроблення землевпорядної документації (Digitals або еквівалент);
- наявність GNSS приймачів (не менше 5 штук, 2 з яких мають бути у власності учасника);
- наявність електронного тахеометра (не менше 2 штук);
- наявність плоттера формату А0+;
- наявність принтера формату А3;
- наявність комп’ютерів (у кількості, відповідній кількості працівників, які будуть залучені до надання послуг).
Згідно з приміткою, учасник може для підтвердження своєї відповідності таким кваліфікаційним як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників / співвиконавців.
Якщо учасник не має достатньої кількості обладнання для виконання умов договору, то в такому випадку це не є підставою для внесення змін до умов тендерної документації. Також, замовник не зобов’язаний зменшувати або змінювати кваліфікаційні критерії на вимогу учасників.

3. У пункті 3 міститься вимога внести зміни до тендерної документації, виклавши її вищенаведений пункт у такій редакції: «наявність GPS / GNSS приймачів (не менше 5 штук, 2 з яких мають бути у власності учасника)».
Відповідно до тендерної документації, замовником встановлені кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження викладені у Додатку № 1.3. до тендерної документації.
Згідно з додатком № 1.3 до тендерної документації, для участі у процедурі закупівлі учасник повинен мати в наявності наступне обладнання, матеріально-технічну базу та технології, в тому числі наявність GNSS приймачів (не менше 5 штук, 2 з яких мають бути у власності учасника).
Якщо учасник не має достатньої кількості обладнання для виконання умов договору, то в такому випадку це не є підставою для внесення змін до умов тендерної документації. Також, замовник не зобов’язаний зменшувати або змінювати кваліфікаційні критерії на вимогу учасників.

4. Щодо питання, чи може учасник на виконання даної вимоги тендерної документації надати аналогічний договір на розробку проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж селища, в якому учасник виступає виконавцем? Чи буде в даному випадку дотриманою вимога п. 1.3.3.1 Додатку 1.3 до тендерної документації?
Відповідно до п. 1.3.3.1 Додатку 1.3 до тендерної документації, на підтвердження наявності досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) учасник процедури закупівлі має надати довідку за формою Додатку 1.3.3., із зазначенням в ній не менше одного такого договору.
Аналогічним вважається виконаний в повному обсязі договір на розробку проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту, в якому учасник виступає виконавцем.
Згідно з частиною 2 статті 173 Земельного кодексу України, межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.
Враховуючи вищезазначене, аналогічним вважається виконаний в повному обсязі договір на розробку проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж населеного пункту (села, селища, міста), в якому учасник виступає виконавцем.

Документи подані скаржником

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 07.02.2023 00:00

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЧЕРКАСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ТА ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ ЗЕМЛЕУСТРОЮ"
Пошук по цьому учаснику
2 495 000 UAH з ПДВ 2 495 000 UAH з ПДВ Документи
3 450 000 UAH з ПДВ 3 450 000 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

10.03.2023 10:05
sign.p7s
09.03.2023 10:11
Витяг з ЄДР.pdf
23.02.2023 13:29
sign.p7s
06.02.2023 23:53
sign.p7s
06.02.2023 23:48
Статут 2021.rar
06.02.2023 23:48
мтб.rar
06.02.2023 23:48
Довідка МТБ.pdf

Публічні документи

06.02.2023 20:02
sign.p7s

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЧЕРКАСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ТА ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ ЗЕМЛЕУСТРОЮ"
#00709709
Пошук по цьому переможцю
Переможець 2 495 000 UAH з ПДВ 06.03.2023 15:57

Документи

07.02.2023 00:02
edr_identification.yaml
13.02.2023 16:06
sign.p7s
13.02.2023 16:06
sign.p7s

Переможець

Дата і час публікації: 06.03.2023 15:57

Учасник Пропозиція Документи
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЧЕРКАСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ТА ПРОЕКТНИЙ ІНСТИТУТ ЗЕМЛЕУСТРОЮ"
Пошук по цьому переможцю
#00709709
2 495 000 UAH з ПДВ Документи

Документи

07.02.2023 00:02
edr_identification.yaml
13.02.2023 16:06
sign.p7s
13.02.2023 16:06
sign.p7s

Укладений договір


Строк дії 20.03.2023 00:00 - 31.12.2023 00:00
Номер 047-д/т
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
Договір_межі_2023.PDF Укладений
2 495 000
22.03.2023 14:42
20.03.2023
sign.p7s Укладений
22.03.2023 14:43

Зміни до договору

Продовження строку дії договору (через документально підтверджені об’єктивні обставини) 18.07.2023 13:42
Опис змін: - пункт 5.1. Договору викласти у новій редакції: «5.1. Строк (термін) надання послуг: до 31.12.2023 року, у відповідності до календарного плану (Додаток №4)»; - пункт 4, пункт 5 Додатку №4 Договору та викласти у новій редакції: № п/п Найменування послуг Строк виконання (до) 4 Погодження документації d + 242 дні 5 Внесення даних у Державний земельний кадастр d + 272 дні
Номер договору: 1
Контракт:
Продовження строку дії договору (через документально підтверджені об’єктивні обставини) 12.12.2023 09:45
Опис змін: - доповнити пункт 4.1. розділу 4 Договору «Порядок здійснення оплати та прийому і передачі наданих послуг» наступним реченням: «Оплата складає: - 2023 р. – 0 грн. 00 коп. (Нуль гривень 00 копійок); - 2024 р. – 2 495 000 грн. 00 коп. (Два мільйони чотириста дев’яносто п’ять тисяч 00 копійок), у тому числі ПДВ 415833,33 грн. (Чотириста п'ятнадцять тисяч вісімсот тридцять три гривні 33 копійки)». - пункт 5.1. Договору викласти у новій редакції: «5.1. Строк (термін) надання послуг: до 31.12.2024 року, у відповідності до Календарного плану (Додаток №4)». - пункт 10.1. Договору викласти у новій редакції: «10.1. Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2024 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань». -внести зміни до п. 4, п. 5 Додатку №4 Договору та викласти у новій редакції: № п/п Найменування послуг Строк виконання (до) 4 Погодження документації 05.12.2024 5 Внесення даних у Державний земельний кадастр 20.12.2024
Номер договору: 2
Контракт:
Продовження строку дії договору (через документально підтверджені об’єктивні обставини) 12.04.2024 10:27
Опис змін: змінити Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кропивницької міської ради в особі начальника управління Лунгола Романа Станіславовича на департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, в особі директора департаменту – головного архітектора міста Лунгола Романа Станіславовича; бюджетні зобов’язання на 2024 рік складають на суму 2495000,00 грн (Два мільйона чотириста дев’яносто п’ять тисяч гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 415833,33 грн. Всі інші положення Договору залишити без змін.
Номер договору: 3
Контракт:

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання