ДК 021:2015 35110000-8 Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання (35111300-8 Вогнегасники)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2023-02-23-004385-a
  • 35110000-8 - Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання
  • Не відбулася
Найменування замовника:
Управління освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації
Тип закупівлі
aboveThreshold
Контактна особа замовника
Філіц Людмила Олегівна, 380442530086 , tender.osvita@ukr.net
Адреса замовника
Україна, Київ, 01021, Київська область, вул. Інститутська, буд. 24/7
Очікувана вартість
165 036 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 3.03.23
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 28.02.2023 00:00

Оскарження умов:

до 28.02.2023 00:00

Подання пропозицій:

03.03.2023 10:00

Очікувана вартість
165 036 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
825 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
ДК 021:2015 35110000-8 Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання (35111300-8 Вогнегасники) згідно документації.
Товар, запропонований Учасником, повинен відповідати національним та/або міжнародним стандартам, технічним вимогам до предмету закупівлі, встановленим у даному додатку та всіх інших вимог Тендерної Документації. На підтвердження Учасник повинен надати лист у довільний формі в якому зазначити, що запропонований Товар відповідає національним та/або міжнародним стандартам, технічним вимогам до предмету закупівлі.
Розгорнути Згорнути

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

505 Одиниця
35111300-8 Вогнегасники (Джерело фінансування закупівлі - кошти місцевого бюджету)
ДК 021:2015: 35110000-8 — Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Дискримінація

Дата подання: 27.02.2023 17:30
Дата відповіді: 28.02.2023 17:00
Вимога-Сертифікат ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги»), виданий органом сертифікації, акредитованим НААУ* чи інший аналогічний сертифікат (чинний на дату розкриття тендерної пропозиції) виданий органом сертифікації, акредитованим НААУ*. Вимога про надання даного Сертифікату є дискримінаційною, адже дані стандарти можуть застосовувати всі організації, які мають на меті розробити та виконувати передбачені стандартами політику і завдання, ураховуючи правові й інші вимоги». Тобто, момент номер один, «МО-ЖУТЬ ЗАСТОСОВУВАТИ», а не «ЗОБОВ’ЯЗАНІ». Далі у цьому ж вступі зазначається, що «Дані стандарти, як і інші стандарти, не призначено для збільшення чи змінення правових вимог щодо організації». Тобто дані стандарти не можуть утворювати або припиняти певні правові наслідки для суб’єкта господарювання, зокрема, й в такий спосіб – як створення перешкоди для прийнятті участі у закупівлі (тобто іншими словами «дискримінації»). У тексті самих стандартів у розділі «Сфера застосування» також зазначено: «Цей стандарт організація може використовувати». Знову ж таки «МОЖЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ», а не «ЗОБОВ’ЯЗАНІ». Тобто ми бачимо, що дані стандарти мають виключно рекомендаційний характер, і це є право будь-якого суб’єкта господарювання, а не його обов’язок. А все що не є обов’язковим не може вимагатися, оскільки набуває ознак дискримінації, і прямо порушує принцип недискримінації учасників, яким визначено, що Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» №530-ІХ зі змінами та доповненнями від 17.03.2020року, а саме вимогам статті 5 п.1 та п.5. Також у розділі 2 «Нормативні посилання» зазначених ДСТУ передбачено, що «Нормативних посилань немає». Тобто жодним чинним нормативно-правовим актом в Україні не регулюється дане питання та не передбачена обов’язкова наявність сертифікатів.«Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.» Окрім того необхідно зауважити, що відсутність даних сертифікатів не свідчить про те, що послуга, яка є предметом тендерної закупівлі надається не якісно, як і наявність даних сертифікатів не гарантує високу якість виконання робіт. Просимо видалити дану вимогу.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Держстандарт України був створений Постановою Кабінету Міністрів України №293 від 23.09.1991 року на базі Українського республіканського управління Держстандарту СРСР. Він є національним органом зі стандартизації, створює державну систему стандартизації в країні і керує всіма роботами з стандартизації, метрології та сертифікації. Система (комплекс) стандартів - сукупність взаємопов'язаних стандартів, що належать до певної галузі стандартизації і встановлюють взаємопогоджені вимоги до об'єктів стандартизації на підставі загальної мети. У структурі Держстандарту України налічується 35 центрів стандартизації та метрології. Діяльність Держстандарту України, як національного органу зі стандартизації, спрямована на створення національної системи стандартизації відповідно до світової практики, тобто створення мережі технічних комітетів зі стандартизації у провідних галузях науки, техніки та економіки України. Зараз в Україні функціонує біля 140 технічних комітетів, за участю яких розробляються Державні стандарти України (ДСТУ). Держстандарт України проводить свою роботу відповідно до Положення про Держстандарт України, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України № 462 від 5 липня 1994 р. “Питання Державного комітету по стандартизації, метрології та сертифікації”. Держстандарт України організовує та координує роботи зі стандартизації та забезпечує функціонування державної системи стандартизації, встановлює в системі державного стандарту загальні організаційно-технічні правила проведення робіт зі стандартизації, здійснює міжгалузеві координацію цих робіт, включаючи планування, розробку, видання та застосування державних стандартів, визначає порядок реєстарції нормативних документів і бере участь у проведенні заходів з міжнародної стандартизації відповідно до міжнародних договорів України, організовує навчання та професійну підготовку фахівців у сфері стандартизації.
Технічне завдання на розробку стандарту затверджує голова технічного комітету або керівник організації-розробника після узгодження із Держстандартом України. Відповідно до договору та технічного завдання на розробку стандарту, технічний комітет або організація-розробник підготовлює проект стандарту. одночасно з проектом договору складають пояснювальну записку до нього.
Технічний комітет або організація-розробник розсилають проект стандарту та пояснювальну записку на відгук організаціям згідно переліком.
Організації, що отримали проект стандарту, складають відгук на нього і надсилають його за адресою технічного комітету або організації-розробника протягом місяця від дня отримання. У технічному комітеті або організації-розробнику ці відгуки опрацьовують і складають загальний зведений документ. На підставі цих документів допрацьовують проект стандарту.
Проект стандарту разом із відгуками й зауваженнями направляють погоджувальним організаціям згідно з певним переліком. Погоджувальні організації подають свої висновки в термін, що не перевищує одного місяця. Технічний комітет або організація-розробник допрацьовує проект стандарту з урахуванням результатів узгодження, уточнює пояснювальну записку. У цьому вигляді проект стандарту підлягає розгляду в технічному комітеті або на науково-технічній раді організації-розробника, яка й приймає рішення відносно подання його на затвердження. прийняте рішення оформляється протоколом.
Технічний комітет, відповідне міністерство або організація-розробник подає на затвердження до Держстандарту України остаточну редакцію проекту стандарту. Держстандарт України (Мінбудархітектури України) організовує державну експертизу проекту стандарту. До проведення експертизи залучають науково-дослідні організації Держстандарту України (Мінбудархітектури України), технічні комітети, відомчих учених і фахівців.
Після розгляду Держстандарту України проект експертного висновку приймається рішення щодо затвердження або повернення проекту стандарту на доопрацювання. Під час затвердження стандарту одночасно обумовлюють дату його впровадження вдію.
Державна реєстрація нового стандарту виконується службами Державстандарту України в установленому порядку. Затверджені стандарти тиражуються й розповсюджуються Держстандартом України (Мінбудархітектури України) відповідно до встановленого порядку.
Якщо Замовник у своїй Тендерній документації вимагає від Учасників надати вищевказаний документ, то Учасник повинен його надати. Безпека учнів та вихованців закладів освіти Печерського району, для Замовника на першому місці. Замовник не вважає що дана вимога обмежує конкуренцію та призводять до дискримінації Учасників.

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання