ДК 021:2015: 15810000-9 Хлібопродукти, свіжовипечені хлібобулочні та кондитерські вироби (хліб цільнозерновий пшеничний, хліб цільнозерновий житній, хліб пшеничний «Батон»)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2024-02-05-002950-a
  • 15811100-7 - Хліб
  • Не відбулася
Найменування замовника:
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ ДЕСНЯНСЬКОЇ РАЙОННОЇ В МІСТІ КИЄВІ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
Тип закупівлі
aboveThreshold
Контактна особа замовника
Черній Олена Вікторівна, +380445465108 , chernii.zakupki@gmail.com
Адреса замовника
Україна, 02217, м. Київ, вулиця Закревського, будинок 15-А
Очікувана вартість
3 282 950 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 7.03.24
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 16.02.2024 00:00

Оскарження умов:

до 16.02.2024 00:00

Подання пропозицій:

19.02.2024 09:00

Початок аукціону:

20.02.2024 11:10

Очікувана вартість
3 282 950 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
32 830 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

25000 кілограм
хліб цільнозерновий пшеничний
ДК 021:2015: 15811100-7 — Хліб
20000 кілограм
хліб цільнозерновий житній
ДК 021:2015: 15811100-7 — Хліб
15000 кілограм
хліб пшеничний «Батон»
ДК 021:2015: 15811100-7 — Хліб

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2024-02-05-002950-a.a1

Статус:
Вирішена

Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТОРГОВИЙ ДІМ "КИЇВ ХЛІБ", Код ЄДРПОУ:44375369
Дата подання: 07.02.2024 11:47
Шановний замовнику!

1. Пунктом 5 додатку № 4 до тендерної документації визначено, що на підтвердження наявності у учасника системи екологічного управління, яка відповідає національним та міжнародним стандартам, учасник у складі тендерної пропозиції надає чинний виданий учаснику сертифікат про відповідність системи екологічного управління вимогам ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT), а також останній звіт про аудит цієї системи управління та атестат про акредитацію (або свідоцтво/сертифікат визнання вимірювальних можливостей) органа оцінювання, який видав сертифікат про відповідність ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT), що підтверджує його відповідну сферу акредитації.
Відповідно до статті 22 Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об’єктом авторського права та/або суміжних прав.
У тендерній документації зазначаються такі відомості:
1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Для об’єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;
3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;
4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);
5) кількість товару та місце його поставки;
6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
8) проект договору про закупівлю з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов;
9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами.
Частиною п’ятою статті 23 Закону визначено, що замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.
Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.
Предметом закупівлі за цією Процедурою закупівлі є товар.
Товариство має намір взяти участь у відповідній процедурі закупівлі.
У Товариства відсутній сертифікат на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT), оскільки необхідність оформлення такого документу для Скаржника не передбачена законодавством України.
Скаржник не є виробником товару, що є предметом закупівлі, а є офіційним дилером виробників продукції, які здійснюють виробництво продукції з дотриманням всіх необхідних вимог законодавства, що підтверджується декларацією виробника, документами про реєстрацію потужності виробництва в ГУ Держпродспоживслужбі міста Києва, протоколами випробувань продукції в акредитованих лабораторіях, розробкою та введенням в дію і застосування постійно діючих процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках тощо.
Тобто, посадові особи Товариства взагалі не контактують з товаром, що є предметом закупівлі, на жодному з етапів його виробництва та доставки замовнику.
Товариство також звертає увагу, що з 01.01.2018 року втратив чинність Декрет Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 № 46-93 «Про стандартизацію і сертифікацію», який визначав правові та економічні основи державної системи сертифікації на території України і, відповідно до цього, припинила своє існування державна система сертифікації, а тому із вказаної дати відмінена обов’язкова сертифікація продукції в державній системі сертифікації. Із втратою чинності відповідного акту в Україні здійснено остаточний перехід від системи обов’язкової сертифікації продукції в державній системі сертифікації до оцінки відповідності продукції вимогам технічних регламентів. Фактично на всю продукцію, яка раніше підлягала обов’язковій сертифікації в державній системі сертифікації, на сьогодні поширюється дія технічних регламентів. Положеннями Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» передбачено, що документом про відповідність є – декларація (в т.ч. декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об’єкта оцінки відповідності. Згідно ч. 7 ст. 28 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», виробник шляхом складання декларації про відповідність бере на себе відповідальність за відповідність продукції вимогам, установленим у відповідних технічних регламентах.
Отже з вищевикладеного вбачається, що декларація про відповідність підтверджує в повній мірі вимоги щодо відповідності хлібобулочної продукції вимогам, установленим у відповідних ДСТУ.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 9 ЗУ «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», цілями прийняття технічних регламентів є захист життя та здоров’я людей, тварин і рослин, охорона довкілля та природних ресурсів, забезпечення енергоефективності, захист майна, забезпечення національної безпеки та запобігання підприємницькій практиці, що вводить споживача (користувача) в оману. Технічні регламенти розробляються, приймаються та застосовуються на основі принципів, установлених Угодою Світової організації торгівлі про технічні бар’єри у торгівлі, що є додатком до Марракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі 1994 року.
Згідно з ч. 1 ст. 11 ЗУ «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», продукція, що вводиться в обіг, надається на ринку або вводиться в експлуатацію, а згідно з деякими технічними регламентами - також продукція, що виготовляється та/або вводиться в експлуатацію виробником для використання у власних цілях, повинна відповідати вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, крім випадків, визначених у статті 12 цього Закону та у відповідних технічних регламентах.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що виконання вимог щодо забезпечення безпечності та якості продукції підтверджується декларацією про відповідність або сертифікатом відповідності. Законодавством України не передбачено, що для підтвердження відповідності хлібобулочних виробів вимогам ДСТУ, зокрема щодо належної якості та безпечності продукції, окрім декларації про відповідність або сертифікату відповідності необхідно надавати додаткові сертифікати, виданих сторонніми організаціями.
Враховуючи зазначене вище, вимога тендерної документації щодо необхідності надання у складі тендерної пропозиції сертифікату (сканованого з оригіналу) на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT), виданого на ім’я Учасника, суперечать приписам частини п’ятої статті 23 Закону (адже в даному випадку Замовник може вимагати підтвердження відповідності екологічним характеристикам товару, що є предметом закупівлі, а не господарської діяльності учасників Процедури закупівлі), є надмірною з точки зору підтвердження якості продукції, оскільки така якість підтверджується в інший спосіб і іншими документами, і є дискримінаційною по відношенню до Товариства та інших учасників закупівлі, які не зможуть взяти участь у відповідній закупівлі через відсутність таких документів.
У зв’язку із цим, просимо виключити вимогу про те, що на підтвердження наявності у учасника системи екологічного управління, яка відповідає національним та міжнародним стандартам, учасник у складі тендерної пропозиції надає чинний виданий учаснику сертифікат про відповідність системи екологічного управління вимогам ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT), а також останній звіт про аудит цієї системи управління та атестат про акредитацію (або свідоцтво/сертифікат визнання вимірювальних можливостей) органа оцінювання, який видав сертифікат про відповідність ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT), що підтверджує його відповідну сферу акредитації.

2. Пунктами 7-8 додатку № 4 до тендерної документації визначено, що учасник повинен надати:
- акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти на підприємстві Учасника (згідно Наказу Міністерства економіки України № 143-22 від 21.01.2022 року та/або згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 1503 від 08 серпня 2023 року). Акт має бути без виявлених порушень;
- акт, складений за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах HACCP на підприємстві Учасника (згідно наказу міністерства аграрної політики № 446 від 08.08.2019 року). Акт має бути без виявлених порушень;
Товариство звертає увагу, що проходження заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, за результатами якого компетентними на те органами видається Акт за формою згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №446 від 08.08.2019, та проходження заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти, за результатами якого компетентними на те органами видається Акт за формою згідно з наказом Міністерства економіки України №143-22 від 21.01.2022 та надання яких вимагається Документацією, не є обов’язковими для операторів ринку, які здійснюють торгівлю продуктами харчування та носить добровільний характер.
Єдиними документами, які обов’язково повинен отримати оператор ринку, що проводить діяльністю пов’язану з виробництвом, реалізацією та/або обігом харчових продуктів є рішення про державну реєстрацію потужностей та/або експлуатаційний дозвіл, видача яких передбачена статтями 23 та 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
Також Товариство звертає увагу, що акти, які вимагаються Документацією, складаються лише і тільки за результатами проведеного заходу державного контролю у формі інспектування, який в свою чергу проводиться виключно у випадках, передбачених законом. Товариство зареєстровано як юридична особа
26.04.2021.
Відповідно до інформації з відкритих джерел, розміщених на офіційному сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, як органу державного нагляду (контролю)/ компетентного органу (далі - Держпродспоживслужба), Товариство не вносилось до жодних річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби, починаючи з 2021 року (http://www.consumer.gov.ua/ContentPages/Plani Divalnosti/106/#).
Товариство повідомляє, що не має можливості надати такі акти, оскільки з
об’єктивних причин відсутні підстави, з якими закон пов’язує можливість провести захід державного контролю у формі інспектування із застосуванням акту державного контролю, який і вимагається Документацією.
Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”. Відповідно до пункту 2 зазначеної постанови КМУ дозволяється здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах тільки за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України протягом періоду воєнного стану.
Уповноважені на те органи не здійснювали відносно Товариства заходи контролю, за результатами яких повинні були бути складені запитувані акти, що, зокрема, підтверджується в листах Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві від 17.02.2023 № 04.3/1336 та від 21.02.2023 № 21.02.2023 № 04.0/1439.
Крім того, оскільки необхідність отримання таких актів (проходження такої перевірки) не є вимогою для провадження господарської діяльності, а є виключною волею уповноваженого на те державного органу, який проводить відповідну перевірку та складає за результатами перевірки акти, отримання відповідних документів не залежить від волі та бажання Скаржника а навпаки, знаходиться у залежності від конкретних обставин, які об’єктивно знаходяться поза межами дозволеного (управненого) контролю та впливу Скаржника, та від волі третіх осіб (в даному випадку - Держпродспоживслужби).
За таких умов, взяти участь у Процедурі закупівлі зможуть лише суб'єкти господарювання, які зможуть надати акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти на підприємстві Учасника (згідно Наказу Міністерства економіки України № 143-22 від 21.01.2022 року та/або згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 1503 від 08 серпня 2023 року). Акт має бути без виявлених порушень та акт, складений за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах HACCP на підприємстві Учасника (згідно наказу міністерства аграрної політики № 446 від 08.08.2019 року). Акт має бути без виявлених порушень, що є дискримінаційним по відношенню до інших суб'єктів господарювання, у тому числі Товариства.
Статтею 3 Закону визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель.
Згідно з частиною третьою статті 5 Закону замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.
Частиною четвертою статті 22 Закону передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
У зв’язку із цим, просимо викласти вимогу тендерної документації в наступній редакції:
«7. акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти на підприємстві Учасника та/або виробника продукції (згідно Наказу Міністерства економіки України № 143-22 від 21.01.2022 року та/або згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 1503 від 08 серпня 2023 року). Акт має бути без виявлених порушень;
8. акт, складений за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах HACCP на підприємстві Учасника та/або виробника продукції (згідно наказу міністерства аграрної політики № 446 від 08.08.2019 року). Акт має бути без виявлених порушень;».

3. Пунктом 1.6 додатку № 6 від учасників закупівлі вимагається надати протокол щодо радіаційного контролю або протокол щодо радіологічних вимірювань (або вимірювань джерел іонізуючого випромінювання, тощо) транспортних засобів, зазначених у довідці згідно п.п. 1.1., виданий не пізніше шестимісячної давнини відносно кінцевої дати подання пропозиції. Також надати договір про надання даних послуг.
Відповідно до Наказу МОЗ України від 02.02.2005 № 54 «Про затвердження державних санітарних правил «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України» Протокол про проходження радіаційного контролю (вимірювання джерел іонізуючого випромінювання), а точніше дозвіл Державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ України на постійні перевезення Джерела іонізуючого випромінювання далі – ДІВ (радіоактивних речовин і матеріалів, пристроїв і установок із джерелами іонізуючих випромінювань і радіоактивних відходів) спеціалізованим транспортом видається на всі транспортні засоби, спеціально впорядковані для постійних перевезень радіоактивних речовин, у тому числі ядерних матеріалів, пристроїв і установок із джерелами, а також радіоактивних відходів. Предметом закупівлі є товар за кодом: ДК 021:2015:15810000-9: Хлібопродукти, свіжовипечені хлібобулочні та кондитерські вироби, а не перевезення ДІВ, тому вимога щодо необхідності надання протоколу щодо радіаційного контролю або протокол щодо радіологічних вимірювань є неправомірною.
Враховуючи зазначене вище, просимо виключити з тендерної документації вимогу про те, що від учасників закупівлі вимагається надати протокол щодо радіаційного контролю або протокол щодо радіологічних вимірювань (або вимірювань джерел іонізуючого випромінювання, тощо) транспортних засобів, зазначених у довідці згідно п.п. 1.1., виданий не пізніше шестимісячної давнини відносно кінцевої дати подання пропозиції. Також надати договір про надання даних послуг.

4. Пунктом 2 додатку № 6 до ТД визначено, що на підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, необхідно надати:
2.1. Довідку в довільній формі про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід (обов’язкова наявність водіїв та осіб, які супроводжують продукти в дорозі і виконують вантажні-розвантажувальні роботи (експедитори, вантажники тощо)).
2.2. На підтвердження наявності в учасника зазначених у Довідці згідно п.п. 2.1., учасник у складі тендерної пропозиції надає по кожному з таких працівників документи, що підтверджують наявність відносин між учасником та всіма зазначеними працівниками, а саме: трудові книжки або накази про прийняття на роботу чи переведення на займану посаду (у разі переведення) чи витяги із них, або оригінали чи копії договорів цивільно-правового характеру або трудових договорів чи контрактів.
Товариство для виконання умов договору залучить інше товариство, яке надає послуги з перевезення продукції. Отже, товариство не перебуває в трудових відносинах безпосередньо з водіями, які будуть ним зазначені в довідці та будуть залучені для перевезення продукції.
У зв’язку із цим, просимо внести зміни до тендерної документації передбачивши, що учасник процедури закупівлі може надати інформацію та документи осіб, з якими він не перебуває безпосередньо у трудових відносинах, але які ним залучаються на договірних засадах (зокрема шляхом підписання договорів про перевезення вантажів автомобільним транспортом, договорів поставки тощо з підприємствами, з якими зазначені особи перебувають у трудових відносинах).
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога задоволена

09.02.2024 15:28
Шановний Учаснику,
- щодо п. 1 Вимоги.
Керуючись ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» та з метою розширення конкуренції буде внесено зміни до тендерної документації, та виключено п. 5 додатку 4 до тендерної документації, а саме: «5. на підтвердження наявності у учасника системи екологічного управління, яка відповідає національним та міжнародним стандартам, учасник у складі тендерної пропозиції надає чинний виданий учаснику сертифікат про відповідність системи екологічного управління вимогам ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT), а також останній звіт про аудит цієї системи управління та атестат про акредитацію (або свідоцтво/сертифікат визнання вимірювальних можливостей) органа оцінювання, який видав сертифікат про відповідність ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT), що підтверджує його відповідну сферу акредитації;», отже, Вимогу задовільнено.
- щодо п.2 Вимоги.
Відповідно до вимог додатку 4 до тендерної документації Учасник повинен бути включений до реєстру операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, та/або до Державного реєстру потужностей операторів ринку харчових продуктів, інформація про що буде перевірятись Замовником. У разі встановлення факту відсутності інформації про учасника у реєстрі тендерна пропозиція учасника буде відхилена.
П. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» (далі – Закон № 2042-VIII) встановлено, що інспектування - форма державного контролю, яка полягає у здійсненні перевірки стану здоров’я та благополуччя тварин, виробництва та обігу харчових продуктів та кормів з метою встановлення відповідності законодавству про харчові продукти, корми, здоров’я та благополуччя тварин.
Згідно ч. 7 ст. 18 Закону № 2042-VIII державний контроль у формах інспектування та аудиту здійснюється із застосуванням актів державного контролю.
Відповідно до ч. 7 ст. 18 Закону № 2042-VIII, ч. 1 - 4, 6, 8 - 10 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказом Міністерства економіки України від 21.01.2022 р. № 143-22, а з 01.01.2024 р. наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 1503 від 08 серпня 2023 р. затверджено форму акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 6 та ч. 7 статті 18 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» форму акта, складеного за результатами проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 08.08.2019 № 446.
Згідно ч. 4 ст. 19 Закону № 2042-VIII інспектування може включати в себе перевірку потужностей, прилеглої території, приміщень, обладнання та інвентарю, транспортних засобів, а також харчових продуктів та кормів; сировини, інгредієнтів, допоміжних матеріалів для переробки, які використовуються для приготування та виробництва харчових продуктів та кормів, напівфабрикатів; предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами; засобів та процесів прибирання і догляду, а також пестицидів; маркування, зовнішнього вигляду та реклами.
Щодо мораторію на проведення перевірок державними органами та твердження, що планові заходи перевірок на даний час не проводять, повідомляємо. Відповідно до п.1 Переліка підстав для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин на період воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.01.2023 р. № 5, передбачено наступну підставу для позапланового заходу державного контролю (інспектування): подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням. Акт, передбачений вимогами ТД, складається як за результатом планової, так і позапланової перевірки (інспектування).
Тож відсутні підстави, які роблять неможливим для Учасника проходження планової, позапланової перевірки (інспектування) чи аудиту. Отже, за відсутністю підстав, Вимогу не задовільнено.
- щодо п.3 Вимоги.
Керуючись ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» та з метою розширення конкуренції буде внесено зміни до тендерної документації, та виключено п.п. 1.6. п. 1 додатку 5 до тендерної документації, а саме:
«1.6. Надати протокол щодо радіаційного контролю або протокол щодо радіологічних вимірювань (або вимірювань джерел іонізуючого випромінювання, тощо) транспортних засобів, зазначених у довідці згідно п.п. 1.1., виданий не пізніше шестимісячної давнини відносно кінцевої дати подання пропозиції. Також надати договір про надання даних послуг.» Вимогу задовільнено.
- щодо п.4 Вимоги.
Пунктом 2 додатку 6 до ТД визначено, що на підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, необхідно надати: «2.1. Довідку в довільній формі про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід (обов’язкова наявність водіїв та осіб, які супроводжують продукти в дорозі і виконують вантажні-розвантажувальні роботи (експедитори, вантажники тощо)). 2.2. На підтвердження наявності в учасника зазначених у Довідці згідно п.п. 2.1., учасник у складі тендерної пропозиції надає по кожному з таких працівників документи, що підтверджують наявність відносин між учасником та всіма зазначеними працівниками, а саме: трудові книжки або накази про прийняття на роботу чи переведення на займану посаду (у разі переведення) чи витяги із них, або оригінали чи копії договорів цивільно-правового характеру або трудових договорів чи контрактів.»
У випадку, якщо Учасник залучить інше товариство для надання послуг з перевезення, і водії, які будуть здійснювати розвезення товару, не мають прямих трудових відносин з Учасником, то для підтвердження наявності в Учасника працівників (водіїв) надається Договір щодо надання транспортних послуг/послуг з перевезення (договір цівільно-правового характеру, зазначений в вимозі п.п.2.2), та документальне підтвердження трудових відносин між водіями та залученою організацією, яка надає послуги з перевезення/транспортування, а саме: трудові книжки або накази про прийняття на роботу чи переведення на займану посаду (у разі переведення) чи витяги із них, або оригінали чи копії договорів цивільно-правового характеру або трудових договорів чи контрактів.
Отже, за відсутністю підстав, Вимогу не задовільнено.

Аукціон

Початок:
20.02.2024 11:10
Завершення:
20.02.2024 11:33

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 20.02.2024 11:33

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ПРИВАТНЕ МАЛЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДВА МЛИНА"
Пошук по цьому учаснику
2 115 000 UAH з ПДВ 2 115 000 UAH з ПДВ Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТОРГОВИЙ ДІМ "КИЇВ ХЛІБ"
Пошук по цьому учаснику
3 232 500 UAH з ПДВ 3 232 500 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

20.02.2024 12:00
sign.p7s
17.02.2024 11:54
sign.p7s
17.02.2024 11:54
sign.p7s
17.02.2024 11:53
sfera-1.pdf
17.02.2024 11:53
Сфера-хімя.rar

Публічні документи

18.02.2024 19:19
sign.p7s
18.02.2024 19:18
ГМО ТОВ 'СПД'.pdf
18.02.2024 19:18
Довідки.pdf
18.02.2024 19:18
Акти Звірки.pdf
18.02.2024 19:18
Листи.pdf
18.02.2024 19:18
УСТАНОВЧІ.pdf
18.02.2024 19:18
Тех паспорта.pdf

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ПРИВАТНЕ МАЛЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДВА МЛИНА"
#32628997
Пошук по цьому переможцю
Відхилено 2 115 000 UAH з ПДВ 29.02.2024 12:05
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТОРГОВИЙ ДІМ "КИЇВ ХЛІБ"
#44375369
Пошук по цьому переможцю
Відхилено 3 232 500 UAH з ПДВ 01.03.2024 16:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання