Електрична енергія

  • Ідентифікатор тендеру UA-2024-03-29-008250-a
  • 09310000-5 - Електрична енергія
  • Завершена
Найменування замовника:
Військова частина 3066 Національної гвардії України (м. Київ)
Тип закупівлі
Допорогові закупівлі
Контактна особа замовника
Марія Мацапура, +380967951496 , td3066@ngu.gov.ua
Адреса замовника
Україна
Дата укладення договору
17.04.24
Переможець
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛЮКС ЕНЕРДЖИ"
Очікувана вартість
1 114 618.20 UAH з ПДВ
Сума договору
1 047 824.60 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 18.04.24
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 04.04.2024 16:00

Подання пропозицій:

09.04.2024 18:00

Очікувана вартість
1 114 618 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
33 435 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
11 146 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

208730 кіловат-година
Електрична енергія
ДК 021:2015: 09310000-5 — Електрична енергія

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Щодо наявності дискримінаційних вимог у документах Замовника (Довідка від ДСНС)

Дата подання: 01.04.2024 11:45
Дата відповіді: 02.04.2024 11:40
Доброго дня, шановний замовнику, у спрощеній процедурі ( п.21 Додатку 2), наявна наступна вимога: 21.1. Інформацію (довідку) від ДСНС України, видану (надану) Учаснику про відсутність інформації про надзвичайні ситуації на об'єктах такого Учасника упродовж 2022-2023 років. зазначена вимога є дискримінаційною та такою що обмежує участь інших учасників, оскільки: 1. предметом закупівлі є електрична енергія, та наявність або відсутність надзвичайних ситуацій на об'єктах Учасника, ніяким чином не впливає на якість та своєчасність постачання електричної енергії Учасником. Як бути Учаснику, на об'єктах якого були наявні надзвичайні ситуації, пов'язані з ракетними обстрілами? 2. Учасники які були створені у 2024 році, та не зможуть надати вказану довідку? Мета зазначеної довідки, обмеження кола учасників закупівлі. Прохання прибрати дискримінаційну вимогу.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний, Учаснику!
Відповідно до п. 21 Додатку № 2 передбачено інформацію (довідку) від ДСНС України, видану (надану) Учаснику про відсутність інформації про надзвичайні ситуації на об'єктах такого Учасника упродовж 2022-2023 років.
Відповідно частини 3 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Хочемо зауважити, що отримати таку інформацію можна досить швидко звернувшись із відповідним запитом до ДСНС України.
Враховуючи те, що такий документ свідчить, зокрема, про добросовісність Учасника, Замовник встановив вимогу про його надання у складі пропозиції.
Якщо вини Учасника у створенні надзвичайної ситуації на об'єктах такого Учасника немає, то це не може бути причиною для його дискваліфікації.
Підсумовуючи викладене, хочемо зазначити, що вимога про надання зазначеного документу є цілком законною та не є дискримінаційною.

Щодо наявності дискримінаційних вимог у документах Замовника (Довідка НЕК Укренерго)

Дата подання: 01.04.2024 11:57
Дата відповіді: 02.04.2024 11:43
Доброго дня, шановний замовнику, у спрощеній процедурі ( п.14 Додатку 2), наявна наступна вимога: "14.1. Для підтвердження добросовісного виконання своїх фінансових зобов’язань, надати копію або оригінал листа від НЕК Укренерго про те, що Учасник не набував статусу "дефолтного" та зазначена інформація не була оприлюднена на сайті оператора системи передачі. Інформація в листі повинна бути не більше місячної давнини відносно дати оприлюднення даної закупівлі." Зазначена вимога є дискримінаційною та такою що обмежує участь інших учасників, оскільки: 1. Учасник набув статусу "дефолтного" та зазначена інформація була оприлюднена на сайті оператора системи передачі, АЛЕ Учасник не погодився з цим та оскаржив це рішення у судовому порядку. Суд постановив що НЕК Укренерго, виніс неправомірне рішення про набрання статусу "дефолтний" та скасував його, але НЕК Укрнерго не змінив про це інформацію на своєму сайті та на запити Учасника повідомляв що Учасник був у статусі дефолтний. зазначена вимога неодноразова (стала практика) була визнана АМКУ дискримінаційною. Прохання внести зміни до закупівлі та прибрати дискримінаційну вимогу.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний, Учаснику!
Згідно п. 1.7.4. р.1.7., невиконання зобов’язань «Правил ринку», затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (у редакції постанови НКРЕКП від 26.11.2019 № 2485): «Учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу «Дефолтний» при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин: 1) тривалість статусу «Переддефолтний» для учасника ринку становить більше двох робочих днів; 2) судом прийнято рішення про визнання учасника ринку банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури або учасником ринку або його уповноваженими органами прийнято рішення про ліквідацію учасника ринку; 3) у випадку анулювання ліцензії учасника ринку.». Згідно п.п. 5 п. 1.7.5. р. 1.7. Невиконання зобов’язань «Правил ринку», якщо Учасник ринку також виступає в якості електропостачальника (або споживача), після набуття ним статусу «Дефолтний» постачання електричної енергії споживачам такого Учасника ринку (або такому Учаснику ринку) здійснюється постачальником «останньої надії» відповідно до Правил роздрібного ринку.
Тобто, статус «Дефолтний» не просто «може ставити під сумнів постачання електричної енергії», а повністю унеможливлює постачання, внаслідок чого споживач переходить до постачальника «останньої надії», тарифи якого значно вище ринкових, що призведе до фінансових втрат Замовника. Отже, Замовник не може укласти договір про постачання електричної енергії із недобросовісним Учасником ринку електричної енергії, який допускав невиконання своїх фінансових зобов‘язань, оскільки це несе великі ризики для Замовника та збільшення фінансових витрат для Замовника.
Враховуючи те, що кожен Постачальник електричної енергії може звернутися із запитом на отримання інформації про статус «Дефолтний», а НЕК Укренерго, в свою чергу, надасть офіційну інформацію, дана вимога не може звужувати конкуренцію серед Учасників.
Підсумовуючи викладене, вимога надати підтвердження, що Учасник не перебував у статусі «дефолтний» не суперечить вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» є обґрунтованою та не є дискримінаційною.

Щодо наявності дискримінаційних та незаконих вимог у документах Замовника (Довідка НКРЕКП)

Дата подання: 01.04.2024 12:11
Дата відповіді: 02.04.2024 11:52
Доброго дня, шановний замовнику, у спрощеній процедурі ( п.16 Додатку 2), наявна наступна вимога: "Довідку, видану уповноваженим органом, про відсутність факту накладення штрафів Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у 2023 році за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу. Дата видачі довідки повинна бути не більше місячної давнини відносно дати оприлюднення даної закупівлі. " Зазначена вимога є незаконною та дискримінаційною та такою що обмежує участь інших учасників, оскільки: 1. Пунктом 5 ст.17 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон) визначено наступне: Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель. Інформація про накладення штрафів Національною комісією є у ВІДКРИТОМУ ДОСТУПІ та КОЖЕН БАЖАЮЧИЙ зможе перевірити будь-якаго учасника процедури без обмежень, для зразка надаємо посилання про накладення штрафу за порушення ліцензійних умов на ПРАТ «УКРГІДРОЕНЕРГО» https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-nakladennya-shtrafu-na-prat-ukrgidroenergo-za-nedotrimannya-vimog-normativno-pravovih-aktiv-shcho-regulyuyut-funkcionuvannya-rinku-elektrichnoyi-energiyi-ta-porushennya-licenzijnih-umov-z. Тобто Замовник в порушення вимог Закону, вимагаючи довідку від уповноваженого органу обмежує коли учасників лише тими учасниками які зможуть надати таку довідку, незважаючи на те що зазначена вимога заборонена п. 5 ст.17 Закону. Прохання внести зміни та прибрати незаконну та дискримінаційну вимогу.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний, Учаснику!
Звертаємо Вашу увагу на те, що офіційний сайт НКРЕКП не є відкритим єдиним державним реєстром, а також інформація, яка міститься на зазначеному сайті не є інформацією, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації". Таким чином інформація про відсутність чи наявність факту накладення штрафів Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу не є публічною, чи такою, що знаходиться у відкритому доступі, а саме в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи викладене, вимога про надання довідки, виданої уповноваженим органом, про відсутність факту накладення штрафів Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у 2023 році за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу є такою, що повністю відповідає чинному законодавству у сфері публічних закупівель та не є дискримінаційною.
Додатково зазначаємо, що спрощена закупівля проводиться з урахуванням статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами).

Корупційні умови в договорі закупівлі

Дата подання: 01.04.2024 15:23
Дата відповіді: 02.04.2024 15:21
Шановний замовнику, додатком 4 до спрощеної закупівлі наведено проект договору, у договорі, серед іншого, наявна наступна умова: "Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ми) або листом (ми) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку). * Примітка: Діапазон рівня цін на ринку України на дату укладення договору фіксується відповідно до інформації, що розміщена на офіційному сайті ДП «Оператор ринку»(https://www.oree.com.ua). У разі коливання ціни товару на ринку Постачальник письмово звертається до Споживача листом, в якому пропонує нову ціну за одиницю товару з урахуванням коливання ціни такого товару на ринку. Також Постачальник разом із листом повинен надати документальне підтвердження, що обґрунтовує збільшення ціни по зазначеному діапазону порівняно з датою укладення договору. Надана інформація повинна відповідати подекадному аналізу середньозважених цін на РДН в торговій зоні «ОЕС», що розміщена на офіційному сайті ДП «Оператор ринку»(https://www.oree.com.ua). До розрахунку відсотку коливання ціни приймається середньозважена ціна за одиницю товару на ринку за період: десять днів (1-ша декада/2-га декада/3-тя декада) місяця, в якому було визначено ціну Договору /двадцять днів (1-ша та 2-га декади/2-га та 3-тя декади) місяця, в якому було визначено ціну Договору /місяць, в якому було визначено ціну Договору та середньозважена ціна за десять днів (1-ша декада/2-га декада/3-тя декада) поточного/попереднього місяця/двадцять днів (1-ша та 2-га декади/2-га та 3-тя декади) поточного/попереднього місяця/повного поточного/попереднього місяця. " Враховуючі що ринок "на добу наперд" є динамічним, та миттєво реагує на зміну ціни, тому для визначеня середньозваженої ціни за одиницю для здійснення розрахунку, береться ВИКЛЮЧНО середньозважена ціна за ПОВНИЙ календарний місяць, оскільки існують дні (декади) у місяця, як з дуже низькою ціною так і з дуже високою ціною, і тільки повний календарний місяць надає реальну вартість середньозваженої ціни для розрахунку за спожиту електричну енергію, відповідна вимога навіть наявна в особливостях (п.п.7 п.19 особливостей середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед”, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни., хоча це спрощена закупівлі, та особливості не застосовуються). Тобто Замовник, спеціально закладає умову в договорі за якою Учасник, може необґрунтовано підняти вартість за 1 кВт (шляхом розрахунку відсотку коливання ціни) у вигойній для себе декаді. для того щоб всі Учасники були у рівних умовах, а Замовоник, отримав конкуренту ціну з зрозумілим розрахунком, для визначення ціни береться середньозважений РДН за повний календарний місяць, що передує дню подання пропозиції Учасника і ця ціна, щоб не було непорозумінь офіційно оприлюднюється у конкурентній процедурі закупівлі. Середньозважений РДН за березень 2024 року (ціна що розміщена на офіційному сайті ДП «Оператор ринку»(https://www.oree.com.ua) становить - 3,08953 грн за 1кВт без ПДВ. Прохання прибрати корупційну умову в складі документації на закупівлію електричної енергії
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний, Учаснику!
Спрощена закупівля застосовується відповідно до пункту 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану»(із змінами) з урахуванням статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами). Відповідно до пункту 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану»(із змінами), істотні умови, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання пункту 2 частини третьої статті 30 Закону України “Про оборонні закупівлі”.
Підсумовуючи викладене, пп. 2, пп.7 п.13.8 Додатку № 4 містить порядок зміни ціни за електричну енергію, а саме:
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення (звернення Постачальника про зміну ціни товару має містити документальне підтвердження наявності коливання ціни товару на ринку України. Звернення Постачальника про зміну ціни товару розглядається Споживачем протягом 15 робочих днів. Збільшення ціни товару в день укладання договору та за поставлений товар не допускається. Споживач відмовляє Постачальнику у підвищенні ціни товару у випадку звернення Постачальника про збільшення ціни товару, яке не відповідає умовам цього договору (наприклад, не містить документального підтвердження наявності коливання ціни товару на ринку України відповідно до умов цього договору).
Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ми) або листом (ми) відповідних органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку).
* Примітка: Діапазон рівня цін на ринку України на дату укладення договору фіксується відповідно до інформації, що розміщена на офіційному сайті ДП «Оператор ринку»(https://www.oree.com.ua). У разі коливання ціни товару на ринку Постачальник письмово звертається до Споживача листом, в якому пропонує нову ціну за одиницю товару з урахуванням коливання ціни такого товару на ринку. Також Постачальник разом із листом повинен надати документальне підтвердження, що обґрунтовує збільшення ціни по зазначеному діапазону порівняно з датою укладення договору. Надана інформація повинна відповідати подекадному аналізу середньозважених цін на РДН в торговій зоні «ОЕС», що розміщена на офіційному сайті ДП «Оператор ринку»(https://www.oree.com.ua).
До розрахунку відсотку коливання ціни приймається середньозважена ціна за одиницю товару на ринку за період: десять днів (1-ша декада/2-га декада/3-тя декада) місяця, в якому було визначено ціну Договору /двадцять днів (1-ша та 2-га декади/2-га та 3-тя декади) місяця, в якому було визначено ціну Договору /місяць, в якому було визначено ціну Договору та середньозважена ціна за десять днів (1-ша декада/2-га декада/3-тя декада) поточного/попереднього місяця/двадцять днів (1-ша та 2-га декади/2-га та 3-тя декади) поточного/попереднього місяця/повного поточного/попереднього місяця.
У якості документального підтвердження даних, Сторонами визнаються, зокрема, завірені належним чином копії (роздруківки з веб-сайту) «Подекадного аналізу середньозважених цін на РДН та ВДР за відповідний календарний місяць», які оприлюднюються відповідно до законодавства ДП «Оператор ринку»(https://www.oree.com.ua). При цьому, максимальний відсоток, на який Сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньозваженою ціною за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни та середньозваженої ціни за одиницю товару на день укладання договору, а саме підняття ціни за одиницю товару має бути пропорційною коливанню ціни такого товару на ринку. В подальшому, якщо протягом року відбувається коливання ціни товару на ринку, Постачальник повинен повторно письмово звернутися до Споживача та надати нові документально підтвердженні дані, що обґрунтовують збільшення ціни по зазначеному діапазону порівняно з попередніми даними.
Перегляд ціни за електричну енергію передбачено проводити сторонами після завершення розрахункового періоду (місяця) постачання.
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед”, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (Сторони можуть внести відповідні зміни у разі зміни регульованих цін (тарифів), при цьому, підтвердженням можливості внесення таких змін будуть чинні (введені в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення регульованих цін. Сторони вносять відповідні зміни в разі зміни регульованих цін (тарифів) на передачу електричної енергії та/або середньозважених цін на електричну енергію на ринку «на добу наперед» У такому разі Постачальник письмово звертається до Споживача щодо зміни ціни. Звернення Постачальника про зміну ціни товару має містити документальне підтвердження наявності коливання ціни товару на ринку України. У якості документального підтвердження даних, Сторонами визнаються, зокрема, довідкою/інформацією (або іншою документальною формою), виданою Торгово-промисловою палатою України, або Регіональною Торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики, НКРЕКП або завірені належним чином копії (роздруківки з веб-сайту) «Подекадного аналізу середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед” за відповідний календарний місяць», які оприлюднюються відповідно до законодавства ДП «Оператор ринку»(https://www.oree.com.ua). При цьому, максимальний відсоток, на який Сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньозваженою ціною за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни та середньозваженої ціни за одиницю товару на день укладання договору, а саме підняття ціни за одиницю товару має бути пропорційною коливанню ціни такого товару на ринку. В подальшому, якщо протягом року відбувається коливання ціни товару на ринку, Постачальник повинен повторно письмово звернутися до Споживача та надати нові документально підтвердженні дані, що обґрунтовують збільшення ціни по зазначеному діапазону порівняно з попередніми даними.
Перегляд ціни за електричну енергію передбачено проводити сторонами після завершення розрахункового періоду (місяця) постачання.

Корупційну умови в Комерційній пропозиції

Дата подання: 01.04.2024 15:31
Дата відповіді: 02.04.2024 15:33
В спрощеній процедурі закупівлі, Додатком 2 до Додатку 4 (договір про закупівлю), наведено, що Комерційна пропозиція (даний додаток складається під час укладання договору учасником-переможцем спрощеної закупівлі відповідно до оголошення за результатами аукціону) Тобто, розділ договру, який повинен визначати ціну та порядок її зміни, тобто формульне ціноутворення заповнюється переможцем. Переможцю ніщо не заважає додати до цього розділу, окрім фіксованої або не фіксованої вартості послуг постачальника, коефіцієнт коливання ціни на ринку "на добу наперед", який буде більше одиниці, та фактично буде збільшувати маржу Постачальника. Прохання до Замовоника заповнити зазначений розділ, з зазначенням формульного ціноутворення та порядку зміни ціни.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно п. 5.13. Додатку № 4 Комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до цього Договору, має містити наступну інформацію:
1) ціну (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи);
2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту, плановий платіж);
3) термін надання акту за спожиту електричну енергію та строк його оплати;
4) визначення способу оплати послуг з розподілу/передачі електричної енергії або у складі вартості (ціни) електричної енергії Постачальника, або напряму з оператором системи, з яким Споживач має діючий договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (необхідно обрати лише один з варіантів);
5) розмір пені за порушення строку оплати або штраф;
6) розмір компенсації Споживачу за недодержання Постачальником якості надання комерційних послуг;
7) розмір штрафу за дострокове розірвання Договору у випадках, не передбачених умовами Договору;
8) термін дії Договору та умови пролонгації;
9) дата та підпис споживача;
10) можливість надання пільг, субсидій.
Комерційна пропозиція заповнюється та складається під час укладання договору учасником-переможцем спрощеної закупівлі відповідно до оголошення за результатами аукціону.

Розгорнути: 5 Згорнути

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 09.04.2024 18:00

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛЮКС ЕНЕРДЖИ"
Пошук по цьому учаснику
1 047 824.60 UAH з ПДВ 1 047 824.60 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

12.04.2024 15:54
sign.p7s
09.04.2024 09:34
sign.p7s
09.04.2024 09:33
3.1. Статут.pdf.p7s
09.04.2024 09:33
4. Витяг ЄДР.pdf.p7s
09.04.2024 09:33
5. Витяг ПДВ.pdf.p7s
09.04.2024 09:29
5. Витяг ПДВ.pdf
09.04.2024 09:29
3.1. Статут.pdf
09.04.2024 09:29
4. Витяг ЄДР.pdf
09.04.2024 09:29
БГ.zip

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛЮКС ЕНЕРДЖИ"
#42972351
Пошук по цьому переможцю
Переможець 1 047 824.60 UAH з ПДВ 11.04.2024 16:33

Переможець

Дата і час публікації: 11.04.2024 16:33

Учасник Пропозиція Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛЮКС ЕНЕРДЖИ"
Пошук по цьому переможцю
#42972351
1 047 824.60 UAH з ПДВ Документи

Укладений договір


Строк дії 17.04.2024 00:00 - 31.12.2024 00:00
Номер 163/КЕС
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
163кес – п.pdf Укладений
1 047 824.60
18.04.2024 14:56
17.04.2024
sign.p7s Укладений
18.04.2024 14:56

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання