ковбаса напівкопчена, шинка, грудинка, сарделька 1 сорту

  • Ідентифікатор тендеру UA-2024-04-01-003770-a
  • 15130000-8 - М’ясопродукти
  • Завершена
Найменування замовника:
Військова частина 3017
Тип закупівлі
Допорогові закупівлі
Контактна особа замовника
Ольга Альошина, +380634635412 , o.alyoshina@ngu.gov.ua
Адреса замовника
Україна
Дата укладення договору
17.04.24
Очікувана вартість
1 470 000 UAH з ПДВ
Сума договору
1 260 816 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 18.04.24
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 05.04.2024 00:00

Подання пропозицій:

10.04.2024 00:00

Очікувана вартість
1 470 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Закупівля здійснюється на підставі п.8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 11.11.2022 № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» (зі змінами та доповненнями)

Запитання до процедури

щодо кваліфікаційних вимог

Дата подання: 03.04.2024 16:53
Дата відповіді: 04.04.2024 12:19
Шановний Замовник! Відповідно до Додатку 2 тендерної документації ви вимагаєте: "21. На виконання частини 3 статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі», заповнений зі сторони Учасника Розрахунок ціни товару із врахуванням витрат Постачальника, зокрема податків, зборів та інших передбачених законодавством обов’язкових платежів і прибуток, підписаного та скріпленого печаткою Учасника (за наявності) відповідно до Додатку 5. За результатом завершення електронного аукціону, розгляду пропозиції Учасника, в разі визначення його переможцем закупівлі, останній має надати Розрахунок ціни товару з урахуванням остаточної цінової пропозиції за результатами електронного аукціону. " Звернаємо увагу, що вказаний документ, містить конфіденційну інформацію, да чинним законодавством з публічних закупівель щодо кваліфікаційних документів не відноситься! Просимо внести зміни, та зазначити, що вказаний документ подається Замовнику переможцем на етапі підписання договору, як це і вимагається Законом!!!!
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник, дякуємо за увагу до закупівлі. Відповідно до статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації", конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною особою, крім суб’єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Відповідно Додатку 2 до Оголошення, у разі відсутності будь - якої довідки (документу) Учасник надає лист - пояснення довільної форми, щодо причин їх не подання у складі тендерної пропозиції. Якщо Учасником прийнято рішення про віднесення інформації, що має зазначатися в Розрахунку ціни товару до конфіденційної, то Учасник має право надати лист-пояснення довільної форми, в якому може надати пояснення та гарантування строків подання інформації Розрахунку ціни товару, зокрема вже на етапі укладення договору про закупівлю.

щодо невідповідності тендерної документації

Дата подання: 04.04.2024 14:18
Дата відповіді: 04.04.2024 18:50
Шановний замовник! Звертаємо Вашу увагу, що у Додатку 2 тендерної документації ви посилаєтесь на п.3 ст30 Закону України "Про оборонні закупівлі" на вимагаєте надання інформації, АЛЕ стаття 30 має назву "Умови застосування спрощеного відбору без застосування електронної системи закупівель" , ЗВЕТРАЄМО УВАГУ :БЕЗ ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ СИСТЕМИ! у вас проходить процедура закупівлі із застосуванням!! Далі, п.3 ст 30: " 3. Повідомлення про намір укласти додаткову угоду або державний контракт разом із протоколом проведених переговорів обов'язково оприлюднюється на веб-порталі Центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну військово-промислову політику протягом одного робочого дня після прийняття рішення та повинно містити: найменування та місцезнаходження замовника; найменування, кількість товару, вид робіт або вид послуг; строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; найменування, місцезнаходження та контактні телефони учасника відбору (учасників відбору), з яким проведено переговори; ціну пропозиції; обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі без застосування електронної системи закупівель." Це стосується переговорів! у вас наразі переговорна процедура? Просимо привести тендерну документації у відповідність до Закону України "Про публічні закупівлі", наразі вона містить порушення, що повинні призвести до відміни процедури закупівлі!
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учаснику, згідно чинної редакції Закону України «Про оборонні закупівлі», стаття 30 має назву «Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану». Статтю 30 доповнено новою частиною згідно із Законом № 3589-IX від 22.02.2024. Згідно ч. 3 статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі», в чинній редакції, визначено : Особливості формування ціни державного контракту (договору) з оборонних закупівель, який укладається під час дії правового режиму воєнного стану:
у складі ціни державного контракту (договору) на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони враховуються витрати, зокрема податки, збори та інші передбачені законодавством обов’язкові платежі, і прибуток виконавця;
у разі якщо придбання товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони під час дії правового режиму воєнного стану здійснюється за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель, визначених законодавством, рівень прибутку у складі ціни державного контракту (договору) не може перевищувати рівень прибутку (граничний рівень прибутку), встановлений Кабінетом Міністрів України на момент укладення відповідного державного контракту (договору);
у разі невстановлення Кабінетом Міністрів України рівня прибутку (граничного рівня прибутку), визначеного цією частиною, ціна товарів, робіт і послуг визначається державним контрактом (договором), що укладається за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель, визначених законодавством, відповідно до пропозиції виконавця з урахуванням прибутку такого виконавця.
Згідно п. 21 Додатку 2 Оголошення, Замовником вимагається надання від Учасників наступного документу: «На виконання частини 3 статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі», заповнений зі сторони Учасника Розрахунок ціни товару із врахуванням витрат Постачальника, зокрема податків, зборів та інших передбачених законодавством обов’язкових платежів і прибуток, підписаного та скріпленого печаткою Учасника (за наявності) відповідно до Додатку 5. За результатом завершення електронного аукціону, розгляду пропозиції Учасника, в разі визначення його переможцем закупівлі, останній має надати Розрахунок ціни товару з урахуванням остаточної цінової пропозиції за результатами електронного аукціону.»
Таким чином, просимо повторно Вас ознайомитися з вимогами Оголошення про закупівлю та нормами чинного законодавства, зокрема, статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі», з метою уникнення неправильного тлумачення вимог та норм законодавства.

Дискримінаційні вимоги

Дата подання: 04.04.2024 19:09
Дата відповіді: 04.04.2024 23:57
Шановний Замовнику! В оголошення про проведення спрощеної закупівлі у технічних вимогах та інші характеристики до предмета закупівлі, розміщеній у Додатку 1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, прописано вимоги до документального підтвердження відповідності технічним, якісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, сукупність яких, є дискримінаційною стосовно учасників. Адже вимагаються документи, отримання яких навіть не просто вимагає тривалого часу (неспівставного зі строком, відведеним на подання тендерних пропозицій) та значних додаткових витрат учасників, а взагалі унеможливлене нормами діючого у даний час законодавства. Замовник убезпечив себе від участі небажаних учасників, встановивши певні вимоги саме до документального підтвердження. Сукупності зазначених вимог можуть відповідати лише документи, наявні в певного кола постачальників чи виробників, тобто, інші учасники, не зможуть підтвердити усю сукупність вимог Замовника саме з урахуванням вимог до документального підтвердження, якого вимагає оголошення про проведення спрощеної закупівлі, а саме: -сканований оригінал в кольоровому вигляді акту складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю (інспектування) приміщення, яке буде використовуватись для зберігання продуктів харчування, що є предметом закупівлі, стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти за формою, затвердженою Наказом Міністерства економіки України від 21.01.2022 року № 143-22. Плановий (позаплановий) захід має бути проведено у 2023 році або поточному році. Акт без виявлених порушень. -сканований оригінал в кольоровому вигляді акту складеного за результатами державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах HACCP виданого не раніше 2023 року. Слід врахувати, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) стосовно дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти не здійснюються. Проведення позапланової перевірки здійснюється за зверненням операторів ринку, при цьому, слід зазначити, що рішення органу щодо такої перевірки приймається протягом 30 календарних днів. Разом з тим, враховуючи стислі терміни підготовки тендерної пропозиції отримати зазначені акти до моменту подачі документів по цьому тендеру НЕМОЖЛИВО. Таким чином участь в даній процедурі можуть прийняти тільки ті учасники, які заздалегідь знали про умови участі в торгах. Крім того, звертаю увагу замовника на те, що наказ Міністерства економіки України від 21.01.2022 року № 143-22 втратив чинність 01.01.2024 (згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 8 серпня 2023 року N 1503), що взагалі унеможливлює учасників отримати відповідні акти відповідно до Наказу Міністерства економіки України від 21.01.2022 року № 143-22 в поточному році. Отже, више зазначені вимоги суттєво обмежують коло учасників які можуть прийняти участь у закупівлі. Враховуючи викладене, з метою усунення дискримінаційних вимог що мають ознаки таких, що порушують принципи, задекларовані частиною першою статті 5 та норму частини 4 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», яка вказує, що замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників, наявність яких штучно обмежує коло учасників, просимо виключити з Додатку 2 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проєкту договору про закупівлю вище зазначені акти
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник, Замовник має на меті отримати від постачальника безпечний харчовий продукт, тобто харчовий продукт, який не справляє шкідливого впливу на здоров’я людини та є придатним для споживання. В Додатку 1 до Оголошення, Замовником визначені вимоги до Учасників, які мають підтвердити можливість постачання Учасником товару належної якості відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Важливою умовою отримання безпечного продукту Замовника - є надання Учасником чинних та актуальних документів. Технічні та якісні вимоги визначені саме у відповідності до цього нормативно-правового акту. До того ж, відповідно до частини 3 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація, окрім тієї що вже визначена як обов’язкова.

щодо додатку 2

Дата подання: 04.04.2024 19:18
Дата відповіді: 04.04.2024 23:56
Шановний замовник! щє раз звертаємось до Вас за уточненням, ви посилаєтесь на п.3 ст.30 Закону України "Про оборонні закупівлі", згідно з вашим цитуванням, за за Законом мова йде про "дійснюється за неконкурентною процедурою закупівель або без проведення видів (процедур) закупівель", як це відноситься до данної процедури закупівель, бо проведення спрощеної закупівлі також регламентується Законом України 922 «Про публічні закупівлі», і вона також є конкурентною закупівлею, тобто проводиться через систему Prozorro. Можливо, щось є для нас незрозумілим. Надайте уточнення у тендерній документації
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник, відповідно пункту 13 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі», конкурентна процедура закупівлі - здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу. У вказаному переліку відсутня спрощена закупівля, як конкурентна процедура закупівлі. Водночас згідно пункту 28 спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону.
Закупівля товару «ковбаса напівкопчена, шинка, грудинка, сарделька 1 сорту» здійснюється в порядку пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України № 1275 від 11.11.2022 р. «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану», а саме, в спосіб проведення спрощених закупівель, визначених Законом України “Про публічні закупівлі”, з урахуванням положень, визначених цими особливостями.
Таким чином, в даному випадку, при формуванні розрахунку ціни товару має місце застосування абзацу 2 частини 3 статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі».
Розгорнути: 4 Згорнути

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання