Бензин А-95 (талони/скретч-карти) за ДК 021:2015 – 09130000-9 - Нафта і дистиляти

  • Ідентифікатор тендеру UA-2024-04-12-011421-a
  • 09130000-9 - Нафта і дистиляти
  • Відмінена
Найменування замовника:
Комунальне підприємство "ДИТЯЧА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ПОЛТАВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ"
Тип закупівлі
aboveThreshold
Контактна особа замовника
Татьяна Різун, +380532689069, +380509873050 , dmkl.tender@gmail.com
Адреса замовника
Україна, Полтава, 36004, Полтавська область, вул. Олександра Бідного, буд. 2
Очікувана вартість
738 936 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 30.04.24
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 19.04.2024 00:00

Оскарження умов:

до 19.04.2024 00:00

Подання пропозицій:

22.04.2024 00:00

Очікувана вартість
738 936 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
3 695 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції: українська, більш детально в тендерній документації. Вид забезпечення тендерних пропозицій: не передбачено Умови надання забезпечення тендерних пропозицій: не передбачено. На виконання вимог Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі (далі Порядку), затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 11 червня 2020 року N 1082. назви товару кожної номенклатурної позиції предмета закупівл, визначеного згідно з Єдиним закупівельним словником, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі: код згідно з Єдиним закупівельним словником за ДК 021:2015 : – 09132000-3 - Бензин
Розгорнути Згорнути

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

13200 літр
Бензин А-95 (талони/скретч-карти)
ДК 021:2015: 09130000-9 — Нафта і дистиляти

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

Запитання до процедури

Кваліфікаційний критерій (працівники)

Дата подання: 16.04.2024 16:36
Дата відповіді: 17.04.2024 15:09
Шановний замовнику! Додатком 1 тендерної документації вимагається надання учасниками, зокрема, документів, які підтверджують відповідність учасників такому кваліфікаційному критерію, як та «Наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід». Звертаємо увагу, що відповідно до вимог пункту 29 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, у разі проведення відкритих торгів згідно з цими особливостями для закупівлі, зокрема, бензину, дизельного пального, положення пунктів 1 і 2 частини другої статті 16 Закону ЗАМОВНИКОМ НЕ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ. Нагадуємо, що пункт 2 частини другої статті 16 Закону – це саме те положення, яке передбачало застосування кваліфікаційного критерію «Наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід». Таким чином, при закупівлі бензину, замовник НЕ МОЖЕ застосовувати зазначений кваліфікаційний критерій. Застосування такого кваліфікаційного критерію при закупівлі бензину, у період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, Є НЕЗАКОННИМ. Враховуючи наведене, просимо внести зміни до тендерної документації та виключити з неї положення, які передбачають застосування кваліфікаційного критерію «Наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід».
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний потенційний Учасник, дякуємо за уточнення, відповідні зміни буде внесено до Тендерної документації.

Ступені захисту талонів

Дата подання: 16.04.2024 16:36
Дата відповіді: 17.04.2024 16:58
Шановний замовнику! Відповідно до вимог пункту 4 Технічних вимог, наведених у Додатку 3 до тендерної документації, «На талоні має бути нанесено штрих – код, голографічне зображення та інші ступені захисту». З цього приводу слід зазначити, що правила відпуску нафтопродуктів за талонами в Україні регламентуються Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою Наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008 № 281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за № 805/15496 (далі – Інструкція). Відповідно до вимог пункту 3 Інструкції, талон – спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому. Крім того, згідно з вимогами пункту 10.3.3.1 Інструкції, форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів УСТАНОВЛЮЄ ЕМІТЕНТ ТАЛОНА. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери. Будь-яких інших вимог щодо обов’язкових елементів бланків талонів, їх змісту, в тому числі, вимог щодо обов’язкової наявності штрих – коду та голографічного зображення, Інструкція НЕ МІСТИТЬ. Замовник, не будучи емітентом талонів, НЕ МАЄ ПРАВА установлювати форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів. Таким чином, вимога замовника, відповідно до якої «На талоні має бути нанесено штрих – код, голографічне зображення…», є безпідставною та такою, що не передбачена законодавством, тобто, є НЕЗАКОННОЮ. Крім того, зазначена вимога штучно обмежує коло учасників закупівлі лише тими учасниками, які пропонують талони, які містять штрих – код, голографічне зображення та інші ступені захисту, чим порушує права учасників, які пропонують талони без зазначених ознак. Отже, встановлення замовником такої вимоги ПОРУШУЄ ВИМОГИ частини 4 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якої тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Враховуючи наведене, з метою недопущення обмеження, спотворення та усунення конкуренції під час здійснення цієї закупівлі, пропонуємо добровільно внести зміни до Технічних вимог, наведених у Додатку 3 до тендерної документації, ВИКЛЮЧИВШИ з неї вимоги, згідно з якими на талоні має бути нанесено штрих – код, голографічне зображення та інші ступені захисту. У разі невнесення замовником відповідних змін до тендерної документації, залишаємо за собою право на оскарження зазначеної дискримінаційної вимоги до Антимонопольного комітету України.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний потенційний Учасник, дякуємо за запитання, відповідні зміни буде внесено до Тендерної документації.

Уточнення (щодо ліцензії)

Дата подання: 16.04.2024 16:37
Дата відповіді: 17.04.2024 16:59
Шановний замовнику! Відповідно до вимог пункту 9 Додатку 3 до тендерної документації, учасник повинен надати в складі тендерної пропозиції, зокрема, «копію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (завірену власною печаткою) (в залежності на який вид діяльності отримував учасник ліцензію)». Згідно з Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», ліцензія видається на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності, тобто, на кожен з перелічених замовником видів діяльності видається окрема ліцензія (Ліцензія на право виробництва пального; Ліцензія на право зберігання пального; Ліцензія на право оптової торгівлі пальним; Ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним). При цьому, учасники, які безпосередньо не здійснюють роздрібної торгівлі пальним, відповідної ліцензії (на право роздрібної торгівлі пальним) отримувати не зобов’язані. За умови, коли учасники пропонують талони, які можна отоварити на АЗС партнерів, таким учасникам достатньо мати ліцензію на право оптової торгівлі пальним. У той же час, зазначена вимога тендерної документації у поточній редакції обмежує можливість участі у закупівлі для учасників, які мають ліцензію на право оптової торгівлі пальним, однак не мають ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Отже, встановлення замовником такої вимоги ПОРУШУЄ ВИМОГИ частини 4 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якої тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Враховуючи наведене, з метою недопущення обмеження, спотворення та усунення конкуренції під час здійснення цієї закупівлі, пропонуємо добровільно внести зміни до тендерної документації, доповнивши її умовами, які дозволять взяти участь у процедурі закупівлі учасникам, які мають ліцензію на право оптової торгівлі пальним, однак не мають ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. У разі відмови від усунення з тендерної документації зазначеної незаконної вимоги, залишаємо за собою право оскаржити закупівлю до Антимонопольного комітету та поінформувати відповідні правоохоронні та контролюючі органи.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний потенційний Учасник, дякуємо за запитання, відповідні зміни буде внесено до Тендерної документації.

Дискримінаційна умова тендерної документації (АЗС)

Дата подання: 16.04.2024 16:37
Дата відповіді: 17.04.2024 17:11
Шановний замовнику! Відповідно до умов пункту 11 Додатку 3 до тендерної документації, вимагається «Наявність у Учасника мережі АЗС ВЛАСНИХ АБО ОРЕНДОВАНИХ на трасі Полтава – Київ…». Зазначені умови свідчать про те, що замовник передбачає участь у процедурі закупівлі виключно учасників, які є ВЛАСНИКОМ АБО ОРЕНДАРЕМ відповідних АЗС. Таким чином, замовник штучно обмежує можливості участі у процедурі закупівлі учасників, які НЕ Є власником або орендарем АЗС на трасі Полтава – Київ, а пропонують їх на підставі ПАРТНЕРСЬКИХ договорів, укладених з власниками таких АЗС. Встановлення такої вимоги порушує принципи здійснення публічних закупівель, встановлених статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема, принципу недискримінації учасників та рівного ставлення до них. Крім того, частиною 4 статті 5 Закону передбачено, що замовники НЕ МАЮТЬ ПРАВА встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників. Такої ж позиції дотримується і Антимонопольний комітет України, який, зокрема, у Рекомендаціях від 09.04.2020 № 17-рк зазначає, зокрема, що «вимога тендерної документації щодо наявності в учасника саме власної або орендованої матеріально-технічної бази (АЗС, пально-мастильних складів тощо) звужує коло потенційних учасників аукціону та призводить до усунення з ринку тих суб’єктів господарювання, які можуть надавати відповідні послуги із залученням партнерської матеріально-технічної бази». Також, Антимонопольний комітет України, як Орган оскарження у сфері публічних закупівель, сформував сталу практику щодо цього питання, відповідно до якої подібні вимоги визнаються не обґрунтованими та дискримінаційними. Враховуючи наведене, пропонуємо внести зміни до пункту 11 Додатку 3 до тендерної документації, а саме, передбачити можливість участі у процедурі закупівлі не лише для учасників, які є власником або орендарем АЗС, а і учасників, які працюють за ПАРТНЕРСЬКИМИ договорами, укладеними з власниками запропонованих АЗС. У разі відмови від усунення з тендерної документації зазначеної незаконної вимоги, залишаємо за собою право оскаржити закупівлю до Антимонопольного комітету та поінформувати відповідні правоохоронні та контролюючі органи.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний потенційний Учасник, дякуємо за запитання, відповідні зміни буде внесено до Тендерної документації.

Нові обмежувальні вимоги

Дата подання: 18.04.2024 10:45
Шановний замовнику! Дуже «вдячні» вам за те, що поряд з внесенням змін, якими з тендерної документації були усунуті одні дискримінаційні вимоги, ви подбали про те, аби обмежити конкуренцію у інший спосіб. Так, безпідставне та необґрунтоване зменшення вами (у п.7 Додатку 3) максимальної допустимої відстані до однієї з АЗС у тричі (!) – з 6 до 2 км, суттєво обмежить конкуренцію у цій закупівлі. За відсутності конкурентного впливу, ціна пропозиції учасника, АЗС якого знаходиться поруч з замовником, може бути невиправдано збільшена, що не дозволить замовнику зекономити бюджетні кошти. Адже, «зекономивши» на шляху під’їзду до АЗС, ви переплачуватиме за кожен літр пального. Втім, надання оцінки таким діям замовника, ще й здійснених під час дії воєнного стану, належить до компетенції контролюючих, а потім – і правоохоронних органів. Зі свого боку, можемо лише посприяти тому, аби дана закупівля потрапила до поля зору відповідних органів.
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня
Розгорнути: 5 Згорнути

Інформація про відміну

Скасування активоване
Дата відміни
30.04.2024 00:00
Причина відміни
Неможливість усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель
Причина відміни
неможливість усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання