Скільки коштує дихати

11.11.2020 11:00

Останнім часом в Україні щодня реєструють від семи до десяти тисяч нових захворілих на коронавірус. З такими темпами забезпечувати лікарні стає все складніше. Раніше ми вже писали про закупівлі масок, ліків і апаратів ШВЛ. Однак, щоб працювали і ШВЛи, і кисневі маски, яких потребують важкі пацієнти, потрібен ще один важливий елемент — кисень. Відповідно до затверджених протоколів, госпіталізувати тяжкохворих з COVID-19 обов’язково мають доправити до медзакладу, де кисень є, і де лікарі вміють ним користуватися. Однак у жовтні з проблемою його нестачі вже зіткнулись лікарні Одеси, Чернігова та Києва

Загалом існує два види кисню – технічний та медичний. Технічний використовують у промисловості: хімічній та гірничодобувній сферах, металургії. Медичний кисень і в Україні, і у світі є лікарським засобом. Найчастіше його використовують при складних випадках хвороб органів дихання, серцевій недостатності, отруєннях та для операційного наркозу для тяжкохворих пацієнтів та новонароджених немовлят. 

Лікарні можуть купувати медичний кисень у двох станах: рідкому й газоподібному. У першому випадку медичному закладу необхідний ще кріогенний газифікатор — це спеціальна установка, що переробляє рідкий кисень у газ. Потім його за допомогою труб подають у палати до пацієнтів. Усі інші лікарні використовують газові балони. 

Контроль за виробництвом, розповсюдженням та зберіганням медичного кисню здійснює окремий державний орган, підпорядкований Кабміну – Державна служба України з контролю за лікарськими засобами та наркотиками. На початок жовтня в Україні 16 підприємств мають ліцензію на виробництво медичного кисню. 

Скільки кисню закупили через Prozorro за 10 місяців 2020 року

За нашими підрахунками, з початку року в Prozorro придбали 4,3 млн кубічних метрів (приблизно 673 тисяч 40-літрових балонів) газоподібного медичного кисню та 5 920 тисяч тонн рідкого медичного кисню на 179,9 млн грн. Найбільше його закупили в жовтні (на 38,5 млн грн) та березні (на 22,2 млн грн). 

Обсяги закупівель почали зростати в березні, разом з приходом пандемії. Однак вже у травні попит на медичний кисень впав. Порівняно з квітнем, у цьому місяці газоподібного кисню придбали майже в 2 рази менше, а рідкого — майже в 3. Влітку обсяги закупівель знову почали збільшувати, а вересень взагалі відзначився різким стрибком. У перший місяць осені державні медичні заклади придбали у 1,5 раза більше газоподібного і в 2,5 рази більше медичного кисню, ніж у серпні. Тенденція до збільшення обсягів закупівель продовжилась і в жовтні. 


За нашими підрахунками найбільше медичного кисню придбали у таких областях:

  • Київська, 24 млн грн – 134,4 тис. м3 газоподібного та 2 228 тони рідкого кисню. Водночас, у області разом зі столицею зафіксовано в рази більше випадків зараження, ніж у інших регіонах;
  • Львівська, 20,3 млн грн  – 871 тис. мгазоподібного медичного кисню;
  • Івано-Франківська, 16,3 млн грн – 633 тис. м3 газоподібного та 42,7 тонни рідкого кисню.  

Тоді як найменше медичного кисню купили в наступних областях:

  • Черкаська, 780 тис. грн – 5 тис. м3 газоподібного і 45 тонн рідкого медичного кисню;
  • Кіровоградська, 2,1 млн грн – 51,2 тис. м3 газоподібного та 23,6 тонни рідкого кисню;
  • Чернігівська, 2,5 млн грн – 20,7 тис. м3 газоподібного та 141 тонну рідкого кисню. 


Ціни на медичний кисень

Загалом ціни на медичний кисень у Prozorro були досить стабільними. Особливо, якщо порівнювати їх з цінами на інші товари, необхідні для боротьби з коронавірусом. Утім, інколи й вони сильно відрізнялися від середнього значення. Це можна пояснити, зокрема, обсягами закупівель і віддаленістю замовника від постачальника. Медичний кисень складно перевозити, бо у газоподібному стані він вибухонебезпечний. Тож чим більша відстань доставки, тим суттєвіше зростає загальна сума угоди.

Медіанна ціна на газоподібний медичний кисень у січні-листопаді становила 44-48 грн за 1 м3 (тобто 281,6-307 грн за  40-літровий балон). Медіанна ціна знаходиться посередині всього переліку цін. Це майже те саме, що й середнє значення, однак на неї не впливають аномально високі чи низькі показники. Навіть на початку року деякі медзаклади купували цей тип кисню за ціною понад 70 грн/м3. Наприклад, по 77 грн/м3  Крижопільська окружна лікарня інтенсивного лікування придбала 65 балонів, а Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування — 600.

 У червні Центральній міській лікарні Рівного вдалося купити газоподібний медичний кисень за ціною усього 18 грн/м3, тоді як Лебединська центральна районна лікарня імені лікаря К.О. Зільберника заплатила за кожен кубометр 75 грн. 

У липні Харківська обласна дитяча клінічна лікарня №1 купила газоподібний медичний кисень за ціною лишень 7,17 грн/м3, а вже у вересні Харківська міська студентська лікарня придбала його за 95,7 грн. В обох тендерах постачальник був один і той самий — ПАТ «Харківський автогенний завод».  

Медіанна ціна на рідкий медичний кисень становила 11-13 грн за 1 кг, але загалом вона коливалася в діапазоні від 4,2 грн до 25 грн.   

Найдешевше цей тип кисню придбали Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова НАН України — 45 тонн за ціною 4.2 грн/кг,  Інститут серця МОЗ України — по 4,6 грн/кг і Міська клінічна лікарня № 6 м. Дніпра – за ціною 4,7 грн/кг.

Тоді як найбільше за кожен кілограм рідкого медичного кисню заплатили Першотравенська міська лікарня і Дніпропетровська обласна клінічна офтальмологічна лікарня. Вони уклали договори з ціною 25 грн/кг. 

3 найбільші постачальники медичного кисню

Лідером за кількістю поставленого медичного кисню є ТОВ «Фірма «Кріогенсервіс».  Підприємство продало медзакладам кисню на 48,3 млн грн (26,9 % від загальної суми). Зокрема, компанія поставила 388 тис. м3 газоподібного та 2 875 тонн рідкого кисню. 

Фірма «Кріогенсервіс» заснована в 1993 році, основний вид її діяльності —  виробництво промислових газів. Підприємством володіють кияни Ганна Защенкова, Сергій Защенков і Микола Зуб.

За інформацією Наших грошей, цього літа компанія фігурувала в судовій справі. Громадянин Сергій Косенко подав позов проти Державної служби України з контролю за лікарськими засобами та наркотиками. Він вимагав скасувати видачу «Кріогенсервісу» ліцензії на виробництво медичного кисню, оскільки фірма нібито не має необхідного для цього обладнання. Утім, справу суд не задовольнив, а представники компанії вважають, що це були підступи конкурентів. 

Це була не перша судова історія з «Кріогенсервіс» за останні роки. За даними Наших грошей, у 2015 році прокуратура Запоріжжя починала кримінальне провадження щодо можливої підробки документів щодо якості та походження кисню, який фірма постачала в медзаклади Запорізької області з 2013 року. Із часом ця справа також зійшла нанівець. 

Хоча компанія має перше місце на ринку, керівник підприємства констатує: зараз українські постачальники не можуть повністю забезпечити медзаклади необхідним обсягом кисню. Його потреби значно зросли, а технічні потужності 6 виробників рідкого медичного кисню (з якого потім створюють газоподібний), з ними не справляються. 

“Ми вживаємо всіх можливих заходів для стабілізації потреб лікарень, проводимо перемовини зі всіма виробниками медичних газів, звертаємося до державних інституцій з метою врегулювання розвитку підприємств по виробництву кисню, спрощення та прискорення системи ліцензування, реалізації та отримання інших дозвільних документів.” — коментує ситуацію директор ТОВ “Фірма “Кріогенсервіс” Володимир Жирохов. 

На другому місці за кількістю продажів медичного кисню опинилась ТОВ «Фірма «Львівкисень», яка уклала договорів із закладами охорони здоров'я на суму 31 млн грн (17,3% від загальної вартості всіх угод). За нашими підрахунками, фірма поставила в лікарні 1 425 тонн рідкого медичного кисню. Ця компанія також давно працює на ринку — з 2002 року. Однак її представники йдуть на контакт не так охоче — директор підприємства Ярослав Гром відмовився коментувати поточну ситуацію з постачання кисню.

Трійку лідерів замикає АТ «Львівський хімічний завод». З початку року підприємство продало 984 тис. м3 газоподібного та 297 тонн рідкого медичного кисню на суму 27,5 млн грн. (15,3 % від загальної суми). На ринку компанія працює з 1993 року

У березні 2019 року Львівське територіальне відділення АМКУ оштрафувало ТОВ «Львівкисень» і АТ «Львівський хімічний завод» за змову на торгах. Однак згодом обидва учасники скасували рішення комітету через суд. 


Ситуація із забезпеченістю киснем ускладнюється щодня. Прямими виробниками рідкого медичного кисню є лише 6 компаній, усі інші підприємства лише перетворюють його в газоподібний і продають далі. Тож виробничі потужності необхідно суттєво посилювати. І цим питанням мають перейнятися не лише виробники, а й держава.

Закупівлі Державного управління справами 2020

Забезпеченням діяльності Президента, Верховної Ради, Кабміну і РНБО займається спеціальний орган — Державне управління справами. Ми дослідили, що він купував у 2020 році та скільки витратив.

29.01.2021 10:30

Солодкі новорічні подарунки за бюджетні кошти

За доброю традицією напередодні новорічних свят державні структури купують подарунки для дітей. Ми вирішили дослідити, скільки солодощів для цього придбали через Prozorro у 2020 році.

05.01.2021 10:00

Як купують спортивні та ігрові майданчики в Києві

Через спрощені закупівлі, майже без конкуренції та у фігурантів кримінальних справ.

10.12.2020 09:30

Від хвороби, а не від смерті: як лікарні страхують своїх працівників від COVID-19

Держава передбачає страхові виплати медикам винятково у випадках смерті або інвалідності від COVID-19. Натомість багато лікарень почали страхувати свій персонал від самої хвороби. Ми дослідили, як за останні 8 місяців такі послуги купували через Prozorro.

19.11.2020 14:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання