ТОП-7 статистів ProZorro 2017 року

12.02.2018 11:13

У 2017 р. участь в конкурентних закупівлях взяли 51,3 тис. компаній та підприємців, за даними публічного модуля аналітики. 582 з них подавались на відкриті торги більше 10 разів і жодного разу не перемогли. Рекорсмен - компанія з-під Києва, на рахунку якої 413 аукціонів і 0 перемог. Декого на змові вже спіймав Антимонопольний комітет, однак, більшість продовжують працювати і досі. Ми підготували огляд найбільших “статистів”, як ми їх називаємо - ймовірно підставних гравців без переможних пропозицій - і тих, кому вони підіграють.

Закон України “Про публічні закупівлі” вимагає, щоб участь в аукціоні взяли як мінімум двоє учасників. Їхню кваліфікацію до аукціону ніхто не перевіряє і, по суті, будь-хто може бути статистом. Однак, в таких компаній завжди повинен бути мотив, адже участь в аукціоні не є безкоштовною (ціни визначені Постановою Кабміну). Раніше ми детально писали про житомирського виробника м’яса , який використовував своїх дилерів як співучасників і вигравав торги з мінімальним пониженням ціни. Таких прикладів у блогах DoZorro є чимало.

Співучасників-статистів ми визначали за даними про те, хто з них чайчастіше приходив на аукціон і вигравав, а також за мінімальним відсотком економії на рівні до 5%.

Чемпіон з Боярки

Сфера: Будівництво та ремонт

Найбільшими статистами 2017 року стали дві дуже молоді компанії ТОВ “ААА+” та ТОВ “Трестбуд-1”, які зареєстровані у 2014 та 2017 роках у місті Боярка біля Києва. 

За перше півріччня 2017 року фірма “ААА+” взяла участь в 413 лотах, “Трестбуд-1” - у 401. Очікувана вартість успішних лотів обох фірм - 2,1 млрн грн. Компанії брали участь у закупівлях майже в кожній області України, найчастіше щодо будівельних робіт та поточного ремонту. Зустрічалися вони і в закупівлях газу, нафтопродуктів, офісної техніки, меблів і багато чого іншого. 

На ринку публічних закупівель компанії паратизували недовго. Одеське територіальне відділення Антимонопольного комітету України в кінці 2017 року визнало винними “ААА+” та “Трестбуд-1” у змові на 11 тендерах. Покарання - 1,4 млн грн на двох.

Засуджений директор

Фірми з Боярки мають одного директора - топ-менеджера, юриста з іноземним досвідом роботи Станіслава Гапко. Районний суд Києва у листопаді 2017 р. засудив Станіслава Гапко на два роки умовного ув’язнення. Його визнали винним у підробці документів та незаконному заволодінню півмільйоном гривень житлово-будівельного кооперативу в Шевченківському районі столиці.

Гапко нещодавно був кандидатом на державну посаду - Головний спеціаліст Відділу інформаційно-аналітичного забезпечення у Виконавчому комітеті Боярської міській раді.

“ААА+” найбільше, 8 разів, допомагла “Навігатор Корпорейшн” виграти замовлення на поставки компю’ютерів та планшетів. Якщо не заважав “зайвий учасник” економія складала 0%, коли був такий - то економія виростала до 35%. 

Мабуть одна з найскандальніших історій, в яких брала участь “ААА+”, це дві закупівлі системи відеоспостереження за киянами та бульваір Шевченка (перша і друга). Видання “Наші гроші” звинуватило комунальне підприємство “Інформактика” при КМДА в підіграванні на торгах тендерів щодо встановлення смарт-камер по Києву світовому гіганту з виробництва камер «HikVision».

“Трестбуд-1” , друга компанія-статист Станіслава Гапко, допомагала офіційному дистриб’ютору “Харківського підшипникового заводу” виграти тендери на поставки підшипників для залізничників на 43 млн грн з 0% економії. 

За даними організації “Залізниця без корупції”, “Трестбуд-1” брала участь в схемах з розкрадання грошів “Укрзалізниці”, допомігши фірмі-прокладці “Українська машинобудівельна техніка” виграти сім майже однакових тендерів на суму 24 млн грн. Цікаво, що цій фірмі, яка фігурує у кримінальних справах з розкрадання державних коштів на сотні мільйонів гривень, минулого року також допомагав інший топовий статист - “Українська великовантажна техніка”.

Кумедно, але на деякі торги “ААА+” та “Трестбуд-1” приходили чомусь тільки удвох, проте, були відхилені через невідповідність вимогам.

Найстабільніший статист

Сфера: газ

Київська компанія “Центрнафтогазпостач”, зареєстрована у 2014 р., другий рік поспіль входить в ТОП-10 статистів. Фірма за два роки безрезультативно взяла участь у 751 закупівлі, де успішно уклали договорів на суму 1,2 млрн грн., і потрапила у один зі звітів Transparency International Ukraine про моніторинг публічних закупівель. 

«Центрнафтогазпостач» за лютий місяць [2016 року]  150 разів готував пропозиції на суму 254 млн. грн. І жодного разу не переміг. Компанія була серед статистів і у січні, і у грудні, і у листопаді. Кожного місяця вона готує сотні пропозицій, кожного місяця за кожну пропозицію платить 1700 гривень і жодного разу не перемагає”, - розповідав директор програми інноваційних проектів Віктор Нестуля.

Найчастіше компанія підтримувала в торгах “Львівгаз збут”, що належить НАК “Нафтогаз України” та “Харківгаз збут”, який контролюється офшорними компаніями з Кіпру. Його надійними партнерами-переможцями були такі:  “Дніпропетровськгаз збут”, “Сумигаз збут”, “Волиньгаз збут”, “Рівнегаз збут”.

“Центрнафтогазпостач” фігурує в досі незавершеній кримінальній справі як компанія, через яку кримський титановий завод, що пов’язують з Дмитром Фірташем, міг відмити 40 млн грн.

Інші ТОП статисти

У першу сімку найактивніших статистів потрапили також компанії, які допомагали виграти тендери Рубіжанському трубному заводу, Укрзалізниці та санаторіям Федерації профспілок України.

Компанія “Променергокомплектація” протягом 2017 року брала участь у десятках тендерах, винятково щодо закупівлі труб. В 99% на торгах компаньйоном була фірма “Торговий дім “Євротрубпласт”, яка виграла замовлень на 116 млн грн. Остання зареєстрована в Рубіжному і по суті представляє на торгах Рубіжанський трубний завод. 

Київська компанія “Гравіта” займається торгівлею хімічної продукції. У 2017 р. проходила у справі з махінаціями зі сплатою податків в схемі, де фігурує “Укрзалізниця”, на суму 3,5 млн грн. Майже всі 116 успішних лотів на 161 млн грн організовані філіями “Укрзалізниці”. “Гравіта” яскраво акомпонувала на торгах двом компаніям, утвореним в Києві майже одночасно у 2016 році і які вже підозрюються правоохоронними органами та громадськими організаціями у брудних схемах відмивання коштів. 

Перша компанія, “ТК-Авангард плюс”, поставила філії “Укрзалізниці” 187 опломбованих балонів рожевого кольору, на які суд наклав арешт у минулому році. Прокурори київської області звинувачують посадових осіб “Укрзалізниці” у купівлі неякісних балонів. Друга компанія-прокладка, “Венчурс груп”, за даними Zалізниця без корупції, 2017 році отримала неконкурентних замовлень від залізничників на 60 млн грн. 

Ще одим з кращих статистів року стала стара харківська лікувальна фірм “Небозвід”. Допомогла трьом санаторіям Федерації професійних спілок України “Укрпрофоздоровниця” освоїти близько 15 млн грн, на які припали ⅔ успішних тендерів.

Почесне місце: найдорожчий статист

Сфера: газ

Рекордсменом серед статистів за сумою укладених договорів є українська філія швейцарськї компанія MET Holding AG. “Мет Україна” є одним з провідних трейдерів товарами в Центральній і Східній Європі. Компанія утворена в середині 2016 року. Основним видом діяльності є поставка природного газу оптовим споживачам. “Мет Україна” в єдиних своїх шести закупівлях на 8,2 млрд грн, оголошених в один день 7 липня, гарантувала перемогу “Нафтогаз України”. 

Цікаво, що ліцензію на право постачання природного газу “Мет Україна” отримала за день до оголошення, 6 липня. Організатор - “Укртрансгаз” -  оператор єдиної газотранспортної системи України, який належить «Нафтогаз України».

Очікувано, але ТОП компанії-статисти у 2017 році “працювали” на закупівлях українських державних гігантів, як “Укрзалізниця” чи “Нафтогаз України”, де обертаються мільярди державних замовлень. Також очікувано, що більшість з них є київськими або з-під Києва. Цікавим є те, що їх вже покарав Антимонопольний комітет України (“ААА+” та “Трестбуд-1”) або можуть ще покарати інші правоохоронні органи (“Центрнафтогазпостач”). 

З огляду на велику кількість компаній-статистів та мільярдну вартість угод, укладених на закупівлях за їх співучасті, напрошується просте запитання. Чи потрібна взагалі норма в законі щодо обов’язкової кількості на торгах не менше двох учасників? Адже зараз “конкуренція” часто є штучною.


ProZorro: 670 млн грн на "чорні" офшори

Загалом на торгах ProZorro 350 компанії з бенефіціарами, зареєстрованими в “офшорних” країнах, уклали договорів на 30 млрд грн

07.10.2019 07:57

Чорнобиль у ProZorro: будівельна зона відчуження для обраних

Команда DOZORRO роздивилась публічні закупівлі для зони відчуження за останні три роки

09.08.2019 06:13

Соціальна політика з присмаком тендерних махінацій

Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту провів перевірку закупівель департаменту соцполітики.

23.05.2019 16:18

Онлайн-мапа Миколаєва: що ремонтували у вашій школі і садку

Що купували школи та садки Миколаєва через ProZorro - онлайн-мапа. Матеріал підготований спільно з НикВести (російською).

27.09.2018 07:20

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері