Житомирські “договорняки” продавців м’яса

27.12.2017 15:07

Житомирський виробник м’яса разом з сином-депутатом придумали, як просто обходити конкурентні торги. На тендер запрошують одного зі своїх дилерів і виграють без особливого пониження цін. А щоб замовник не зміг розібратися, що учасники діють у змові - дилер просто не завантажує тендерну документація, де вказано що у них спільні склади, техніка, сертифікати. 

Сімейний бізнес

Батько Віктор Якімець разом з сином Андрієм вже майже 10 років займаються бізнесом. Фермерське господарство “Лука-агро” розводить корів, свиней, курей, вирощує зернові і т.п. Компанія зареєстрована в маленькому селі під Житомиром - Лука. Паралельно батько та син торгують на ринку сільськогосподарскою продукцією, як приватні підприємці.

Андрій Якімець обраний депутатом від ВО “Батьківщина” до Житомирської районної ради (куди входить його рідне село Лука). В місцевій раді входить до комісії, що займається розвитком агропромислового комплексу, земельних відносин та екології. 

Дохід від “Лука-агро”, згідно з декларацією депутата за 2016 р., склав майже 5 млн грн. При цьому, фермерське господарство має солідну історію виграних державних закупівель: до 2016 р. уклало договорів на 23 млн грн. Син Андрій Якімець як ФОП виграє у тендерах з 2014 р. і уклав 53 угоди на 7,7 млн грн. Рекордсменом є батько Віктор Якімець - як ФОП з 2009 р. виграв замовлень на 93 млн. Всі разом - 123 млн грн

Найбільші державні замовлення батько та син-депутат вигравали у кримського санаторію “Артек”, що переїхав у Пущу-Водицю, санаторію Міністерства оборони в Пущі-Водиці, управлінь освіти двох міських рад Житомирщини, Національного інституту раку та Служби зовнішньої розвідки України.

Дилери

Аналіз закупівель у модулі аналітики bi.prozorro.org показав, що разом з Якімцями на відкриті торги часто приходять двоє житомирських бізнесменів, які орендують техніку та перепродають м’ясо у батька Якімця. Борис Заєць - ФОП оформив у кінці 2016 р. і вже встиг виграти 20 торгів на 1,2 млн грн.  Цікава деталь: шлюб Бориса зареєстрований у Луках (село, де розташоване господарство Якімців). Сергій Баженов - ФОП, який за останні три роки отримав замовлень на поставки м’яса та сільськогосподарської продукції державним установам на 5 млн грн

1. Єдиний переможець

Протягом 2016-2017 рр. батько Якімець успішно приходив позмагатись за лоти разом з Борисом Зайцем 14 разів, з Сергієм Баженовим - 3 рази. Усі рази виграв. Коли Якімець приходив на тендер тільки з Баженовим або Зайцем, економія складала 7%. Коли ж до їхньої боротьби долучались інші учасники - економія могла виростати до 36%. Син Андрій змагався тільки чотири рази з дилером Баженовим і теж переміг усі рази.

2. Спільні свині і транспорт

У своїх тендерних пропозиціях, де серед учасників немає нікого з Якімців, ФОПи Заєць та Баженов вказують, що є дилерами батька Якімця і не тільки купують у нього м'ясо, але й орендують автомобіль, послуги водія, платять за складські приміщення, отримують сертифікацію і т.п. Андрій Якімець, до речі, з листопада 2017 р. теж став дилером свого батька.

3.Синхронність завантаження

Неодноразово траплялось, що "конкуренти" завантажували тендерні пропозиції в дуже короткий проміжок часу (наприклад, о 15:12 та 15:25). Це може означати, що файли завантажувались з одного комп’ютера однією особою. Поставити крапку у цьому питанні може Антимонопольний комітет України, розпочавши розслідування, коли розгляне нашу скаргу.

4. Поведінка

Красномовною є закупівля м'яса санаторію Міноборони “Пуща-Водиця” на 2017 р. У січні оголосили відкриті торги по трьом лотам на 1,4 млн грн. В торгах взяли участь Заєць, Баженов та ще два учасника. Усіх учасників по всіх лотах тендерний комітет санаторію відхилив (причина знайшлась для кожного, в тому числі для відомого бренду “Метро кеш енд керрі Україна”). В лютому повторно оголосили торги, додавши один лот і збільшивши суму до 1,7 млн грн. Цього разу на торги прийшов Віктор Якімець і все переміг. У трьох лотах єдиним конкурентом був Заєць.

Борис Заєць в першому і другому тендері не понижував початкову ціну або взагалі не завантажував документи. Обидва варіанти не дають шансів перемогти. Тобто Заєць навіть не припускає, що пропозицію його “конкурента” можуть відхилити і йому доведеться укладати договір. Більше того, знайти в системі ProZorro повну тендерну пропозицію Зайця можна тільки на тих тендерах, де він брав участь окремо від Якімця. Чому? Наше припущення: якби замовник побачив, що між учасниками є зв’язок, у нього могли виникнути б сумніви щодо конкурентності торгів. Подібна неоднозначна поведінка Зайця повторювалась на інших торгах. Наприклад, коли для кримського дитячого центру “Артек” закупили яловичини на 1,2 млн грн. 

Стиль Бориса Зайця участі в торгах “успадкував” інший дилер - Сергій Баженов. Наприклад, у 3-мільйонному тендері на м’ясо для шкіл Баженов завантажив тільки частину документів (ту, за якою замовник не може ідентифікувати зв’язок) з невеликою різницею часу публікації тендерної пропозиції з переможцем-Якімцем.

Виникає риторичне питання: то навіщо підприємець, який не має наміру перемогти, взагалі приходить на торги?

Нагадаємо, що учасники та замовники до початку електронного аукціону не знають про кількість та склад учасників. А якщо ти приходиш з “другом” - торги не відмінять, буде шанс пройти перевірку і укласти договір.

Підсумовуючи, чому дії житомирських підприємців на відкритих торгах можуть вважатись змовою:

1.Мають сталі господарські відносини (виробник та дилер)

2.Використовують спільні склади, транспорт, сертифікати

3.Майже синхронно завантажують тендерну пропозицію

4.Однаково поводяться на торгах: не понижають ціну або не завантажують тендерну пропозицію

Соціальна політика з присмаком тендерних махінацій

Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту провів перевірку закупівель департаменту соцполітики.

23.05.2019 16:18

Що купували садки Києва: онлайн-мапа

Ми додали на онлайн-мапу Києва закупівлі дитячих садків з 2016 року. Знайдіть свій садок, перейдіть на тендер і подивіться: що, коли, в кого і як дорого купували.

24.09.2018 07:27

“DZIDZIO”, феєрверк, авіашоу: що купують міста й села до Дня Незалежності

Виступ гурту DZIDZIO у Дніпрі обійдеться у 18 000 гривень за 1 хвилину виступу, а в селі під Одесою буде запущено феєрверк на 80 000 гривень.

22.08.2018 00:38

Що ремонтували ваша школа чи дитсадок: онлайн-мапа Вінниці

Скільки витратили на ремонт школи чи дитсадка, куди ходить ваша дитина? Це дуже просто дізнатися за допомогою онлайн-мапи, яку зробили в DOZORRO. На карту нанесли закупівлі всіх навчальних закладів, підпорядкованих Вінницькій міській раді.

13.08.2018 14:32

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері