Як ефективно купувати газ у ProZorro

27.06.2019 11:51

Антикорупційна громадська організація Трансперенсі Інтернешнл Україна 26 червня провела експертну дискусію про закупівлі, на якій презентувала новий секторальний звіт — “Вентиль закупівель: як ефективно купувати газ у ProZorro”, підготовлений за підтримки проекту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS».

Що ви дізнаєтесь у звіті

  • Як функціонує ринок природного газу
  • Які є тенденції та проблеми ринку газу
  • Поради замовникам, як успішно підготовку та провести закупівлю природного газу

Три відеоінструкції, які допоможуть замовникам провести закупівлю

Скільки газу купують

У 2018 році через систему публічних закупівель «ProZorro» закупили майже 10 тисяч лотів природного газу на загальну суму 25,1 мільярдів гривень. Замовники купували переважно незначні обсяги газу. Близько половини всіх договорів були на суму від 50 до 200 тисяч гривень

69% замовників використовували для закупівлі виключно неконкурентні процедури; лише конкурентні – 14%, 17% – обидва типи процедур

Неуспішні закупівлі

Неуспішними були 50% усіх конкурентних закупівель газу (2 285 з 4 567 лотів)

У 92% випадків, причиною неуспішності була недостатня кількість учасників. І хоча кожен четвертий замовник мав неуспішну закупівлю, для більшості з них вони були більше винятком, ніж систематичною проблемою. Так, 67% замовників, які мали неуспішні закупівлі, не змогли закупити природний газ лише один раз. Ще 23% замовників — двічі.

Ціни на газ

Аналіз цін за якими підписували надпорогові договори від 1 млн грн, а також перегляд цін в них протягом дозволив поділити постачальників газу на дві групи. У першої групи ціни були вищими, ніж ціни НАК «Нафтогаз» за аналогічний період. В середньому, ця різниця за тис м3 була на 400 грн дорожчою. До цієї групи переважно відносяться облгаззбути та міськзбути. Друга група – постачальники, ціни яких дорівнювали або були нижчими за ціни «Нафтогазу». Саме ці постачальники частіше укладали договори за цінами, які не відповідали ринковим реаліям, і потім поступово додатковими угодами підвищували її до ринкової.

Коригування цін на газ

З огляду на високу мінливість ціни на газ замовники й постачальники можуть неодноразово змінювати ціну за одиницю товару. У 2018 році до майже 3 тис. надпорогових договорів було підписано 13 тис. додаткових угод,  67% з яких стосувалися саме зміни ціни. Проте варто памперегляд ціни доцільний лише тоді, коли будуть надані підтвердження істотного коливання ціни на ринку. Наразі найбільш оптимальним способом уточнення ціни є використання формульного розрахунку, який слугуватиме об’єктивним показником ситуації на ринку як для замовника, так і постачальника.

Економія з формулою МЕРТ

Ми змоделювали, якими були б ціни у додаткових угодах, якби постачальники розраховували їх за формулою, запропонованою Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Формула враховує коливання курсу гривні відносно валюти та ціни на європейських хабах. З’ясувалося, що у більшості випадків замовники сплатили б менше – залежно від початкової ціни, економія складала б від 7% до 19% від загальної суми. Окрім цього, застосування формульного розрахунку усуває підстави для необґрунтованого збільшення ціни, оскільки прив’язує перегляд ціни до коливань на європейських хабах. Детальні рекомендації для замовників подано в основних розділах дослідження  http://bit.ly/prozorro_gas, а також у додатку «Зведений перелік рекомендацій».


Як DOZORRO допомагає батькам контролювати закупівлі в школах

Команда DOZORRO розробила інструкцію та підготувала звіт “Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл” щоб батьки могли знаходити закупівлі шкіл за допомогою функціоналу DOZORRO та модуля аналітики ProZorro.

31.08.2018 13:12

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання