Як DOZORRO допомагає батькам контролювати закупівлі в школах

31.08.2018 13:12

Команда DOZORRO розробила інструкцію та підготувала звіт “Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл” щоб батьки могли знаходити закупівлі шкіл за допомогою функціоналу DOZORRO та модуля аналітики ProZorro. За цією інструкцією можна перевіряти будь-які заклади, які фінансуються з бюджету: садочки, лікарні тощо.

Покрокова інструкція для батьків містить: 

  • відео
  • готові шаблони інформаційних запитів
  • корисні посилання для роботи з інструментами.

Звіт «Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл» містить: 

  • інформацію про те, наскільки поширені батьківські внески
  • які суми здають
  • наскільки батьки впевнені в належному використанні власних коштів
  • як працює система фінансування закладів середньої освіти
  • як і ким здійснюється забезпечення
  • як для шкіл закуповуються товари та послуги

Школи отримують все більше грошей завдяки децентралізації, яка збільшила місцеві бюджети, та реформі освіти, зокрема, субвенціям на “Нову українську школу”. Практика, коли на такі потреби як мило, крейда та лампочки, гроші просто не виділялися, поступово зникає. Але історії про батьків, яких змушують здавати внески на школи, досі трапляються і продовжують з'являтися на сторінках Facebook, у заявах органів державної влади та новинах.

За результатами опитування, проведеного серед батьків учнів у Facebook-групі БАТЬКИ SOS, щомісячні внески здає 91% батьків (опитано 1352 респондентів). Майже чверть опитаних зазначили, що сплачує близько 50 грн щомісяця, а найбільш поширеними є щомісячні внески в діапазоні 30–200 грн (≈70% випадків). Найменша сума щомісячних внесків, 10 грн, була зафіксована у Тернопільській області, найбільш дорогим для батьківського гаманця виявилось навчання в ліцеях та гімназіях Києва та Харкова, де фіксована щомісячна сума подекуди становить 2 000 грн.

Також батьки відповідали, що здають кошти на купівлю техніки та утримання території. Тобто, на ті видатки, які і так повинні оплачуватися з бюджету. Наприклад, у Києві в 2017 році на господарські потреби шкіл виділили додатково приблизно 110 млн грн з розрахунку по 110 тис. грн на кожен навчальний заклад. 

Загалом, внески для батьків – це своєрідне «подвійне оподаткування», оскільки виділені бюджетні кошти (хоч і необов'язково ефективно використані) формуються також за їхній кошт – через сплату податків. Протягом 2017 бюджетного року школи та УО здійснили закупівлі на суму близько 12,9 млрд грн. Найбільшими статтями витрат у масштабах всієї України виявилися ремонти, які в грошовому вимірі становили майже 78,8% від усіх закупівель. Далі за обсягами витрат ідуть паливо та електроенергія, харчування, офісна та комп'ютерна техніка та меблі.

Чому батьки нерідко дублюють своїми внесками забезпечення того, на що вже виділяються гроші?

За бюджетні кошти необхідно звітувати, а за батьківські – не завжди, адже контроль зі сторони батьків, зазвичай, менш ретельний. 

Під час нашого опитування батьки зазначили, що в близько 60% випадках звіти є, проте лише в 10% вони підкріплені чеками. 

Тому, найкраще рішення для батьків як вийти з цієї ситуації і переконатися, що діти отримують все необхідне, – це контроль за діями органів влади, насамперед самих шкіл та їх органів управління за допомогою нашої інструкції для батьків.

Що робити батькам, коли вимагають здати гроші:

1. Пам’ятайте, що ніхто не може вимагати здати гроші. Якщо ж вимагають, ви маєте право звернутися до районо та поліції

2. Перевірте через модуль аналітики чи ще не закуповувала школа те, на що просять здати кошти

3. Знайдіть можливі закупівлі, інформація про які відсутня в ProZorro

4. Надішліть інформаційний запит на управління освіти, аби дізнатись чи не просила школа закупити цей товар, роботу чи послугу

5. Поставте питання керівництву школи, чому не просили управління освіти це закупити, повідомте їх про потреби школи

Вирішіть, чи бажаєте ви здавати кошти:

Якщо так - переказати ці кошти варто на спецрахунок школи / управління освіти з призначенням платежу “на ремонт/меблі школи №__”. Кожен заклад має спецрахунок на який можна переказати добровільну пожертву. Гроші на цьому рахунку – гроші цільового використання та суворої звітності. Достатньо в призначені платежу вказати на що, якому класу або на яку потребу ви переказуєте гроші і їх використання буде чітко за призначенням.

Якщо ні - Поясніть на батьківських зборах своє небажання брати участь фінансово, запропонуйте допомогти на суботнику або принести щось корисне в клас (здавши за актом прийому-передачі і поставивши на баланс школи, аби ваша благодійна допомога була зафіксована). 

«Ця інструкція – не механізм залякування чи примушування, це механізм ефективності. Освітній бюджет щороку пропорційно зростає, і дуже важливо навчити школи управляти бюджетами.Тут батьки можуть прийти на допомогу і допомогти зробити це якісно. Ми закликаємо формувати успішні партнерства – щоб закупівлі проводилися під контролем, щоб батьківські комітети були прозорими і справді допомагали школі», – зазначив Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна.

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання