Яким буде другий вихід з метро «Вокзальна» і чому його будівництво знову відкладають

12.03.2021 10:00

Розвантаження «Вокзальної» кияни та гості столиці чекають давно, а в останні роки ситуація там стала вкрай критичною. У серпні на Prozorro з'явився тендер на роботи з реставрації станції, але його результатів нема й досі. Ми розібралися, що саме хоче побудувати столичний метрополітен, якою вартістю і коли.

Короткий екскурс в історію

Станція «Вокзальна» Святошинсько-Броварської лінії — одна з п'яти найстаріших станцій київського метро. Її відкрили в 1960 році й відтоді жодного разу не зачиняли на реконструкцію. Населення столиці за 60 років виросло в декілька разів, навантаження на центральний залізничний вокзал і станцію метро — відповідно. Водночас «Вокзальна» має лише один вихід з платформи нагору, один вестибюль і дуже обмежену кількість дверей на вхід/вихід з нього. 

Середньодобові показники перевезення на станції на вхід становлять приблизно 60 тисяч пасажирів, пасажирообіг в години пік  — 12-16 тисяч пасажирів. Будівництво другого виходу має збільшити пропускну здатність станції до 100 тисяч пасажирів на добу.

Усі ці проблеми має вирішити проєкт реконструкції станції з побудовою другого виходу. Проте відповідні наміри й рішення існують в КМДА ще з 2007 року, а черги на вхід і вихід з «Вокзальної» все на тому ж місці. За першої каденції мера Києва Віталія Кличка будівництво другого виходу було назване одним з основних стратегічних завдань київського метрополітену до 2020 року. Але фактично у 2020-му КП «Київський метрополітен» зміг лише наблизитися до початку реалізації цього наміру.

Що купують

Тендер, оголошений КП «Київський метрополітен» у серпні 2020 року, виявився дуже складним вже на етапі окреслення предмету замовлення. Закупівля з назвою «Реставрація з пристосуванням для сучасного використання станції “Вокзальна” Святошинсько-Броварської лінії Київського метрополітену та будівництвом другого вестибюля у Солом’янському районі. (Проєктні роботи. Стадія “П”та “Р”), код 45000000-7 за ДК 021:2015 “Будівельні роботи та поточний ремонт”» насправді є не реставрацією і не будівельними роботами. А створенням проєкту — на реконструкцію старого виходу і будівництво нового. 

Можливо, неймінг сплутали ЗМІ, але після оголошення тендеру багато хто назвав ціну цієї закупівлі вартістю будівництва другого виходу. Насправді заявлена в тендері очікувана вартість — 71,4 млн грн — це ціна лише проєктних робіт. Загальний же кошторис всього будівництва другого виходу й оновлення старої станції складатиме понад 1 млрд грн. Це дані «Програми технічного розвитку Київського метрополітену на 2021 рік», затвердженої нещодавно розпорядженням київського міського голови.

Яким має бути проєкт

Літери «П» і «Р» в специфікації робіт означають відповідно проєктні роботи й робоча документація. Це важливо, бо значить, що по завершенню розробки будуть не лише пропозиції та ескізи, а й готові креслення для будівництва. 

Згідно з ТД, проєктна документація має передбачати два пускові комплекси: власне будівництво другого виходу зі станції (з переходом до нього, ескалаторами й новим вестибюлем) і реставрацію старого. Черговість робіт також передбачається саме такою  — після запуску другого виходу стару станцію закриють для ремонтних робіт.

Ці роботи називатимуться реставрацією, оскільки «Вокзальна» є пам’яткою архітектури – нерухомим об’єктом культурної спадщини місцевого значення. Це означає, що має бути збережено розташування об’єкту, його композицію й автентичне архітектурне рішення всіх залів, включно з матеріалами та малюнком корпусів ламп, ґрат тощо.

Станція метро «Вокзальна», фото: Вікіпедія

Щодо другого виходу, то точного місця його розташування все ще немає. Зазначено лише, що вихід має бути наближеним до входів/виходів до Центрального залізничного вокзалу зі сторони східного пасажирського підземного пішохідного переходу до колій — наразі це майданчик біля ТЦ «Полісся». 

До вестибюля другого виходу мають вести мінімум чотири ескалатори, а сам вестибюль і виходи з нього мають відповідати сучасним будівельним нормам — наявність громадської вбиральні, доступність для маломобільних груп населення, спеціальні ліфти, приміщення для зберігання велосипедів, паркування для двох автомобілів службового транспорту метрополітену, накриття виходів з метро. 

У конструкції другого виходу з «Вокзальної» також мають передбачити проміжний вестибюль, який в майбутньому стане переходом на станцію Подільсько-Воскресенської лінії метрополітену («метро на Троєщину»). 

Труднощі діалогу

Київський метрополітен повідомив на своїй сторінці про проведення тендеру на проєктування «Вокзальної» лише за два дні до аукціону, чим викликав здивування широкої публіки. Проте зацікавлена аудиторія звісно знала про оголошену закупівлю і декілька місяців на сторінці тендеру відбувався справжній шторм уточнень і вимог до замовника, який нечасто зустрінеш на Prozorro. Тільки питань по процедурі було шість, а вимог щодо усунення порушень — 28. Судячи з питань потенційних учасників конкурсу, замовник не додав до ТД масу технічних особливостей проєкту, а також тексти раніше виконаних проєктних рішень і нормативних документів, які суттєво впливатимуть на виконання робіт. 

Наприклад, лише після наполегливих питань учасників замовник відкрив доступ до таких документів, необхідних для подальшої проєктувальної роботи, як паспорт пам’ятки архітектури місцевого значення; робочий проєкт «Капітальний ремонт станцій метрополітену в частині забезпечення вільного доступу маломобільних груп населення і інші. Але — відкрив оригінальним способом — додав в ТД повідомлення що з цими і іншими документами можна ознайомитися в будівлі Дирекції будівництва метрополітену КП «Київський метрополітен».

Загалом ТОВ «Метротунельпроєкт» висунуло 28 вимог з усунення порушень до замовника, з яких враховували вісім. Питання були починаючи з відповідності робіт заявленим державним будівельним нормам (ДБН А.2.2-14:2016 «Склад та зміст науково-проєктної документації на реставрацію пам’яток архітектури та містобудування», а фактично буде проєктування низки додаткових споруд, а не лише реставрація) до повної відсутності документації щодо майбутньої Подільсько-Воскресенської лінії Київського метрополітену, розташування і технічні особливості якої потрібно враховувати під час роботи над «Вокзальною». 

Один зі скаржників навіть прямо заявив на сайті DOZORRO, що тендерні умови прописані лише під одного конкретного виконавця, який давно співпрацює з КП «Київський метрополітен», — ТОВ «КБ Теплоенергоавтоматика».

Але аукціон все ж відбувся, і свої пропозиції зареєстрували сім учасників. А після цього почалися нові сюрпризи. 

Аномальні ціни

Те саме ТОВ «КБ Теплоенергоавтоматика», яке конкуренти звинуватили у змові, надало рекордно низьку цінову пропозицію — 29,8 млн грн. Це більш ніж вдвічі менше від очікуваної ціни замовника. Але замовник назвав цю ціну аномальною і відхилив пропозицію, посилаючись на невідповідності в документації. Так само була відхилена економна пропозиція іншого учасника, ТОВ «Метропроект», з ціною 43,9 млн грн. Інші пропозиції коливалися в межах 60-69 млн грн, але їх також відхилили через різні невідповідності в поданій документації. Наразі очікує рішення один учасник — ТОВ «Архітектурна ліга» — з ціновою пропозицією 69,9 млн грн (що лише на 2% нижче очікуваної вартості). Цікаво, що це чи не єдиний учасник конкурсу, який взагалі не має ніякого досвіду в проєктуванні об'єктів для метрополітену. Проте має досвід з об'єктами з відповідним класом наслідків СС3, тому його і допустили до конкурсу.

Однак чи судилося цьому тендеру взагалі відбутися — невідомо. Оскільки ще в січні Державна аудиторська служба почала процедуру моніторингу закупівлі і знайшла порушення — відхилення цінової пропозиції найдешевшого учасника ТОВ «КБ Теплоенергоавтоматика» було неправомірним. 

У висновку аудиторів щодо закупівлі міститься зокрема і пояснення учасника, чому ціна така низька — ТОВ «КБ Теплоенергоавтоматика» раніше робив для метрополітену проєктну документацію «Капітальний ремонт станцій метрополітену в частині забезпечення вільного доступу маломобільних груп населення», в яку входила також і станція «Вокзальна», тому учасник врахував ці вже виконані ним роботи у своїй ціні. 

Однак його цінову пропозицію замовник відхилив через невідповідність формам, і саме на цей момент вказала Держаудитслужба, бо не знайшла цьому підтвердження. Отже, рішення про відхилення ТОВ «БК «Теплоенергоавтоматика» мало бути скасоване. 

Замовник поновити пропозицію цього учасника не зміг, і зараз КП «Київський метрополітен» оскаржує рішення Держаудитслужби в Окружному адмінсуді (позовна заява від 18.02.2021).

Отже, тендер, який мав завершитися ще в грудні 2020 року, лишається у підвішеному стані. А його попереднім переможцем наразі є проєктувальна організація без відповідного досвіду робіт. За планом проєктувальні роботи мають завершитися до кінця 2022 року, а саму станцію повинні збудувати до кінця 2025 року. Але враховуючи відстрочку старту і рівень складності проєкту, ця дата вже здається дещо примарною.

Темні закупівлі Київміськсвітла

Фінансовий аудит комунального підприємства виявив завищення вартості матеріалів і застарілі підходи до обліку енергоспоживання.

15.12.2021 10:00

Як бюджет участі Києва прибирають до рук депутатські команди

Попри те, що вони мають інші методи впливу на розподіл бюджетного фінансування.

15.09.2021 09:00

Чому в київських тролейбусах немає PayPass

Київ позбувся паперових талонів у громадському транспорті, але не дозволив пасажирам сплачувати банківською карткою, як це можна зробити в метро. Ми розбиралися, що стало цьому на заваді.

12.08.2021 10:00

Як улюбленець Київзеленбуду стає генпідрядником ще до тендеру

Або як компанія почала вигравати тендери комунального підприємства, коли її колишній співзасновник і очільник влаштувався на роботу в КП.

05.08.2021 10:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання