На початку серпня Тимчасова слідча комісія Верховної ради, яку створили для розслідувань потенційних порушень у соціально важливих закупівлях під час дії воєнного стану, оприлюднила звіт про рік своєї роботи та рекомендації, як покращити сферу, щоб запобігти таким порушенням.
Проєкт DOZORRO TI Ukraine надавав свої рекомендації щодо висновків цього звіту, і переважна частина з них увійшла у фінальну редакцію документа від ТСК, зокрема:
Загалом ТСК має 28 деталізованих рекомендацій, з якими можна ознайомитися у другому додатку до постанови про її звіт. Туди увійшли рекомендації від різних громадських організацій, Мінекономіки, Держаудитслужби та Антимонопольного комітету України.
DOZORRO підтримує більшість з них. Приміром, ми також погоджуємося із ідеєю Мінекономіки — синхронізувати Prozorro з судовими системами, АМКУ — створити механізм досудового оскарження дій ЦЗО та замовників щодо закупівель в е-каталозі, Держаудитслужби — обмежити пролонгацію договорів, які уклали через нагальну потребу в закупівлі, і загалом чіткіше врегулювати критерій нагальної потреби.
Однак деякі ідеї, на нашу думку, є ризикованими. Зокрема обов'язкове обґрунтування потреби у здійсненні закупівлі, відповідальність за неналежне обґрунтування та закупівлю за відсутності потреби. Адже якщо здійснення «недоречної» закупівлі буде передбачено як правопорушення із відповідними наслідками, то проводити оцінку цієї «доречності» буде Держаудитслужба. З огляду на те, що доречність сама по собі не є легко вимірюваним показником, на практиці це призведе до суб'єктивних підходів, нових корупційних ризиків та конфліктних ситуацій.
Також одна з рекомендацій ТСК — повернутися до регулювання закупівель тільки Законом «Про публічні закупівлі», без особливостей, які на час воєнного стану визначає уряд. Крім цього, ТСК радить передбачити, що Кабмін може встановлювати вичерпний перелік товарів, робіт і послуг, які пов’язані із забезпеченням соціально критичних сфер, та які потребують проведення закупівель зі скороченими термінами, які передбачають Особливості. Якщо депутати вирішать відмовитись від постанов уряду з особливостями та найближчим часом ухвалять проєкт нового профільного Закону «Про публічні закупівлі», важливо доопрацювати його, щоб уникнути суттєвих ризиків і труднощів у виконанні.
Цю публікацію підготовлено в межах проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev.
© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено