Чому ФОП не може бути уповноваженою особою

17.01.2020 17:00

Після публікації першого блогу про підприємця, який став уповноваженою особою, були коментарі на кшталт «А в чому взагалі проблема, чому ФОП не може бути уповноваженою особою?».

Насамперед, я отримав відповідь на своє звернення від Жванецької сільської ради. Їхня уповноважена особа ФОП Дорошенко Богдан Миколайович незаконно проводить закупівлі вже 2 роки.

У першому абзаці замовник каже, що діяв у межах чинного Закону. Однак у другому абзаці зазначає, що уповноважену особу планують змінити. А вже у третьому обіцяє більше не порушувати чинного законодавства. Буду уважно відслідковувати нові закупівлі цього замовника та чекати ще на відповідь від правоохоронців.

Але повернімося до питання «А в чому взагалі проблема?».

Все просто: ФОП не може ЗА ЗАКОНОМ бути уповноваженою особою

Уповноваженою особою може бути винятково – «службова, посадова та інша фізична особа замовника, визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення або трудового договору (контракту)».

Чому це так погано — розберемо на іншому прикладі. 

ФОП Поповиченко Максим Володимирович проводить закупівлі як уповноважена особа у Вікнянській, Волоківській та Тереблеченській сільських радах Чернівецької області та ще у 7 комунальних установах Чернівецької ОДА. Окрім того підприємець працює уповноваженою особою у кількох замовників з Луганської області. Окремі замовники навіть публікують укладені договори з ним, про надання послуг уповноваженої особи  (UA-2019-11-13-001855-bUA-2018-06-07-000486-a).

Мою увагу привернула закупівля матраців Чернівецького обласного госпіталю ветеранів війни. Тут я помітив справжню упередженість та необ’єктивність цього уповноваженого ФОПа. Він відхилив три економічно вигідні пропозиції через несуттєві, але все-таки порушення, та визнав переможцем пропозицію четвертого учасника ФОП «БАЮРЧАК ГАННА МИКОЛАЇВНА». Однак, пропозиція переможиці теж була неідеальною. 

Замовник вимагав надати всі документи українською мовою, а вона надала сертифікат якості на товар іноземною і без перекладу. Отже, пропозицію пані Ганни також потрібно було відхилити. Але уповноважений підприємець визнав її переможцем закупівлі, та, всупереч Закону, замовник уклав з нею угоду.

Мене здивувала необ’єктивність уповноваженої особи ФОП Поповиченко Максим Володимирович: в одних пропозиціях він бачить порушення, а в інших ні. Тому детально проаналізував пропозицію ФОП «БАЮРЧАК ГАННА МИКОЛАЇВНА» та ось що встановив.

Тендерну документацію, протокол відхилення та більшу частину пропозиції переможиці було створено одним користувачем «Creative» за допомогою програми PDF24 Creator. Крім того, більшість тендерних документацій, які ФОП Поповиченко Максим Володимирович оприлюднював у системі як уповноважена особа, містять аналогічні назви автора та програми. Тобто, можна стверджувати, що тендерну документацію та документи учасника ФОП «БАЮРЧАК ГАННА МИКОЛАЇВНА» для цієї закупівлі створили на комп’ютері уповноваженої особи ФОП Поповиченко Максим Володимирович.

Так, уповноважена особа ФОП Поповиченко Максим Володимирович порушив цілу низку принципів наведених у статті 3 Закону. 

Чому за законом ФОП не може бути уповноваженою особою? Бо є багато  обґрунтованих корупційних ризиків.

Замовники не приділяють достатньо уваги закупівлям та фактично не контролюють їх, залучаючи уповноважених осіб з інших міст чи регіонів. Таким уповноваженим особам байдужий розвиток того чи іншого замовника. Їхня головна ціль — отримати прибуток, тому і працюють одразу на дві сторони у закупівлях. Очевидно, що програє від цього замовник. 

Замовникам варто розвивати власних уповноважених осіб, щоб закупівлі були ефективними, та не розраховувати на підприємців, які надають сумнівні послуги та ще і незаконно.

Другий шанс у закупівлях на Буковині

24 години на виправлення помилок: результати використання нового інструменту в Чернівецькій області.

26.05.2021 14:00

Демпінг на закупівлях газу: як захиститися замовнику

Цієї зими замовники з постачальниками почали активно підписувати додаткові угоди на підвищення ціни у закупівлях природного газу. Чи завжди такі зміни правомірні? І що робити замовнику, щоб не залишитися без газу взимку? Досліджуємо на прикладі свіжих закупівель Хмельницької області.

25.02.2021 17:00

Чи контролює хтось спрощені закупівлі?

Як замовники уникають спрощених торгів, та що з цим може зробити Держаудитслужба.

05.10.2020 19:00

Як вибрати підрядника та не впасти обличчям в болото

Замовник порушив принципи публічних закупівель під час переговорної процедури. Згодом з’ясувалося, що він узагалі не мав права її проводити.

03.08.2020 19:20

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання