Як на Буковині з пандемією боролися

15.06.2020 20:00

Чернівецька область, найменша за площею та чисельністю населення в Україні, залишається лідером за кількістю інфікованих COVID-19 (3 959 осіб станом на 15 червня) та кількістю летальних випадків від недуги (165 особи). 

Як готувалися до пандемії

З початку року до початку пандемії в області на закупівлю медичного обладнання та медикаментів використали 27,3 млн гривень. Приблизно 8 млн з них скерували на обладнання, що можна використати для боротьби з коронавірусом (рентгенівську систему, апарат ШВЛ, захисне обладнання для медиків). Ще на 14,2 млн гривень купили медикаментів (152 закупівлі). Однак за аналогічний період (січень-лютий) у 2019 році на медичне обладнання та медичні препарати в області використали майже вдвічі більше — 52,9 млн гривень.


Така разюча різниця у цифрах наштовхує на питання чи готувались у Чернівцях до спалаху захворювання?

Чернівецькі медики кажуть, що активно не готувалися, купували що могли: захисні халати, маски. Але, до прикладу, не було в кого купити захисні костюми, не знали, які медикаменти купувати для лікування. Однак після першого підтвердженого випадку захворювання пріоритети закупівель суттєво змінились. Після 23 березня міська і обласна ради виділили додаткові кошти на обладнання та медикаменти, на засоби захисту та продукти харчування.

У березні 2020 року, після першого підтвердженого випадку захворювання COVID-19, чернівецькі замовники закупили медичних препаратів, антисептичних засобів, захисних масок, іншого захисного та медичного обладнання на 40,2 млн грн. Якщо порівняти з некарантинним березнем 2019 року, у 2020 витратили на 3,6 млн гривень більше.

Чому так мало купували у січні-березні 2020 року


“З квітня 2020 року, медичні заклади мали підписувати контракти з Національною службою здоров’я України і отримати відповідне фінансування на цілий рік. До того ми отримували фінансування з місцевого, обласного і районного бюджету. Тому і не проводили стратегічних закупівель на цілий рік, як це було раніше”, — пояснюють чернівецькі медики.

Значно більше коштів на фармацевтичну продукцію, медичне та захисне обладнання використали у квітні-травні, за 2 місяці купили майже на 73,4 млн грн.


Чи достатньо коштів для боротьби з COVID-19 зараз


“У нас немає критичної ситуації. Зараз ми працюємо з Національною службою здоров’я України, місто виділяє кошти. Окрім цього, суттєво допомагають благодійні та громадські організації, меценати, депутати. Але враховуючи як багато людей хворіють, дуже швидко використовуються медикаменти, кисень і вочевидь коштів буде бракувати”, — діляться медики.

Згідно з даними YouControl, у більшості медичних закладів Буковини бракує захисного медичного обладнання для медиків: одноразових та багаторазових масок, респіраторів, ізоляційних халатів, оглядових рукавичок, захисту для очей. Однак у телефонних розмовах медики запевняють, що чимало благодійників допомагають та майже усі медичні заклади в області забезпечені на 100%.


Проблема з поставками апаратів ШВЛ

З січня по травень 2020 року у Чернівецькій області уклали 13 угод для постачання апаратів штучної вентиляції легень:

- січень-лютий — 1 парат;

- березень-травень — 12 апаратів.

Однак фактично привезли та встановили лише 5 апаратів штучної вентиляції легень з 13-ти.

“Ситуація справді критична. Ми маємо гроші на апарати ШВЛ, знайшли постачальників та уклали з ними угоди, але привезти апарати вони поки не можуть, оскільки їх немає. Виробники не встигають виготовити стільки, скільки потрібно. Це ж проблема не тільки в Україні, а й в усьому світі. Були постачальники, які пропонували привезти апарати у листопаді - грудні цього року, то ми навіть не підписували угоди з ними бо у кінці року вони можуть бути неактуальні”, — розповідають чернівецькі медики.

Загалом для боротьби з COVID-19 у Чернівецькій області, за 5 місяців 2020 року купили дезінфікуючих засобів, медичного та захисного обладнання приблизно на 57 млн грн. Окрім цього, регулярно надається значна благодійна допомога. Можливо, якщо б не було перехідного періоду у фінансуванні медичні закладів на початку 2020 року, медики могли б краще підготуватися до спалаху захворювання.Другий шанс у закупівлях на Буковині

24 години на виправлення помилок: результати використання нового інструменту в Чернівецькій області.

26.05.2021 14:00

Стихійне лихо в поміч: як уникнути тендеру на будівництво мосту

Служба автомобільних доріг у Чернівецькій області використала повінь, щоб укласти прямий договір на будівництво мосту. Його не могли звести 12 років.

11.02.2021 14:30

Чи контролює хтось спрощені закупівлі?

Як замовники уникають спрощених торгів, та що з цим може зробити Держаудитслужба.

05.10.2020 19:00

Як вибрати підрядника та не впасти обличчям в болото

Замовник порушив принципи публічних закупівель під час переговорної процедури. Згодом з’ясувалося, що він узагалі не мав права її проводити.

03.08.2020 19:20

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання