Рятуємо від штрафів

02.07.2020 17:30


Здійснюючи моніторинг медичних закупівель у Житомирській області, експерти DOZORRO виявили низку неправомірно проведених переговорних процедур закупівель, порушення в яких були зумовлені змінами до тендерного законодавства у квітні 2020 року.

Переговорна процедура закупівлі не є конкурентною тендерною закупівлею. Замовники використовують її як виняток: укладають договір після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі. 

Проте законодавством передбачений виключний перелік підстав, коли замовники мають право застосовувати переговорну процедуру замість проведення відкритого тендера. Однією з таких підстав є подвійна відміна раніше оголошених відкритих торгів за певним предметом закупівлі через відсутність достатньої кількості учасників.

Під час здійснення переговорних процедур закупівель замовникам завжди необхідно було дуже уважно та детально обґрунтовувати підстави для їх застосування. Адже фактично це уникнення конкурентного тендеру. Однак, з набранням чинності нової редакції Закону України «Про публічні закупівлі» було змінено порядок застосування переговорної процедури закупівлі після двох відмін відкритих торгів. Сьогодні пункт 1 частини 2 статті 40 вищезазначеного Закону визначений наступним чином: 

«Переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток:

1) якщо було двічі відмінено процедуру відкритих торгів, зокрема частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом. Водночас предмет закупівлі, його технічні та якісні характеристики, а також вимоги до учасника процедури закупівлі не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації»

Нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі» внесла значні зміни до порядку проведення процедур відкритих торгів та переговорних процедур закупівель. Фактично замовник тепер не має можливості провести переговорну процедуру закупівлі після двох відмін відкритих торгів, які здійснювали до 19 квітня за старої редакції Закону. Адже неможливо встановити такі самі вимоги до учасників процедури закупівлі під час проведення переговорної процедури, як і у раніше проведених відкритих торгах, зокрема за статтею 17 Закону.

Такої позиції дотримується і Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України у відповіді на запит 421/2020, яка розміщена на інформаційному ресурсі Міністерства в Prozorro за посиланням.

Проте не всі замовники врахували зміни, яких зазнало у квітні тендерне законодавство. Зокрема, наступні замовники медичної галузі Житомирської області вже після 19 квітня провели переговорні процедури через подвійну відміну відкритих торгів.


Замовник

Постачальник

Закупівлі

Статус

Моніторинг Держаудитслужби

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоград-Волинської міської ради

КНП «Новоград-Волинське міськрай ТМО»

2 300 000 грн - Послуги у сфері охорони здоров'я різні

договір розірвали

проведено моніторинг, порушення підтверджено

Комунальне підприємство «Лікарня №1» Житомирської міської ради

ПП ФІРМА «САНІТАС»

ПП «МЕДІСАН»

276 839 грн - Фармацевтична продукція


253 662 грн - Лікарські засоби різні

обидва договори розірвали

проведено моніторинг обох закупівель, порушення підтверджено

Комунальне некомерційне підприємство «Обласний медичний консультативно-діагностичний центр» Житомирської обласної ради

Бура В.В.

ПП «МЕДІСАН»

276 839 грн - Медичні матеріали


294 336 грн - Лікарські засоби різні 

обидва договори розірвали


Комунальне некомерційне підприємство «Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського» Житомирської обласної ради

ТОВ «БАДМ-Б»

153 290 грн - Антибіотики таблетовані та мазі


164 999 грн - Інсуліни: insulin (human)


17 295 грн - Бупівакаїн (Bupivacaine)

завершені


Комунальне некомерційне підприємство «Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня» Житомирської обласної ради

КНП «Обласний центр крові» Житомирської обласної ради

423 392 грн - Препарати та компоненти крові

договір розірвали


Щодо цих неправомірно проведених переговорних процедур закупівель експерти DOZORRO скерували рекомендаційні листи замовникам та звернення в Держаудитслужбу щодо усунення виявлених порушень. Станом на сьогодні Управління Північного офісу Державної аудиторської служби України в Житомирській провело моніторинги трьох переговорних процедур закупівель і підтвердило порушення.

Реагуючи на отримані рекомендаційні листи та моніторинги, замовники вже почали розривати укладені договори. 

Слід також звернути увагу, що практика аудиторів в аналогічних випадках по Україні однозначна: у висновках за результатами моніторингів у закупівлях, зокрема https://dozorro.org/tender/UA-2020-06-01-000731-c, https://dozorro.org/tender/UA-2020-05-26-001317-a та https://dozorro.org/tender/UA-2020-05-21-003459-b, було підтверджено безпідставність проведення замовниками переговорних процедур закупівель.

Сподіваємось на оперативне реагування решти замовників. Адже у разі усунення порушень законодавства, викладених у висновку за результатами моніторингу, відповідальних за вчинення таких порушень осіб не будуть притягувати до адміністративної відповідальності.

І порада замовникам на майбутнє: не проводити переговорні процедури закупівлі після двох відмін відкритих торгів у випадках, коли ці тендерні закупівлі (або лише перша процедура, або і перша і друга) здійснювалися за старої редакції Закону «Про публічні закупівлі». Замовникам у такому випадку необхідно далі проводити процедури відкритих торгів. А можливість здійснити переговорну процедуру закупівлі з’явиться лише після відміни двох відкритих торгів через відсутність достатньої кількості, проведених вже за нової редакції Закону.


Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program.

Змова і порушення на одному тендері: як учаснику не варто починати свій шлях в Prozorro

Підприємиця подала тендерну пропозицію з іменем своєї конкурентки.

26.10.2020 16:30

Шановний учаснику, у вас порушення в тендерній пропозиції: ціна зависока

Як замовник намагався зекономити, користуючись правом учасника виправити помилки в своїй пропозиції протягом доби.

18.08.2020 00:00

Врятувати лікарні

Центр громадського моніторингу та досліджень вказав замовникам на порушення і вберіг їх від штрафів.

04.06.2020 19:30

Закупівлі як міфічні гідра

З покараннями у сфері публічних закупівель ситуація іноді нагадує міфічну гідру: ось відрубуєш їй голову — а виростає ще дві

22.07.2019 16:02

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання