Як "Центр компетенцій Prozorro" змінює роботу замовників

11.01.2018 13:44

На початку 2017 року ДП “Прозоро” створило мережу Центрів компетенцій у 12 регіонах України. Центри компетенцій очолили громадські активісти, експерти у сфері публічних закупівель, які спрямували свою роботу на допомогу у вирішенні проблемних питань пов’язаних з проведенням процедур закупівель, навчанням, моніторингом закупівель. Наша організація охопила три області - Львівську, Закарпатську та Тернопільську.

Робота в рамках проекту центрів компетенцій ДП «Прозорро» дозволяє дуже чітко побачити різницю між тим, що робилось у головах замовників в 2016 році і тим, що є зараз. На жаль, такі успіхи у використанні і розумінні роботи системи Prozorro були зумовлені, швидше за все, обставинами, коли люди просто не мали куди діватись та були змушені адаптуватися, вивчитись вже до якогось більш-менш робочого рівня.

«Люди не вірять в те, що хтось їм може безкоштовно підказати і допомогти. Робота в центрі компетенцій почала трохи змінювати таку свідомість замовників» - Мирослав Сімка, голова ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень»

Допомога замовникам

Яку ж роль зіграв центр компетенцій, можу аналізувати з фідбеку телефонних дзвінків. Кожен день я отримую по 10-15 дзвінків від учасників та замовників торгів. І саме з запитань, які ставлять замовники, в мене склалося позитивне враження. Питають по суті і можна вести з ними конструктивний діалог. Цікаво й те, що телефонують до мене не лише учасники тренінгів, а й замовники з департаменту охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації, з Краматорська та інших центральних та східних областей України. Чому так? Бо люди, які були на тренінгах,  почали поширювати інформацію, мовляв, що є там такий чоловік Мирослав Сімка, телефонуйте і, можливо, він вам щось підкаже і якось допоможе.

Завдяки таким дзвінкам було чимало випадків, коли вдавалось допомогти замовникам запобігти порушенням при проведенні закупівель. Один із них стався в кінці 2017 року на закупівлі спецтехніки, де замовники неправильно сформулювали вимоги. Телефонують замовники і кажуть: «Знаєте, ми тут ось так зробили, вже визначили переможця і хочемо підписувати договір, але перевірте, будь ласка». 

І дійсно, у технічному завданні були виписані неправомірні вимоги та допущені деякі помилки. Можливо, в замовників був страх, що ми одразу побіжимо готувати звернення в правоохоронні органи. Але ні. Якщо замовник визнає свою помилку, то краще це змінити на етапі проведення закупівлі, ніж намагатись ліквідувати наслідки помилок після завершення процедури торгів.

Якщо ж договір підпишуть, замовник, ймовірно, матиме проблеми в казначействі при здійснені проплати. Згодом завітають представники  Державної аудиторської служби з плановою чи позаплановою перевіркою. У випадку складення ними протоколу про адміністративні правопорушення, свої дії замовнику доведеться пояснювати вже в суді. Цей ком і далі наростатиме. Якщо вони зроблять проплату, то вже прийде управління захисту економіки, бо це вже є витрачені кошти, а підслідність стає не адміністративного, а кримінального характеру.

Зміна свідомості

Бувають також випадки, коли ще з самого початку телефонують з тендерного комітету і просять переглянути  їхню документацію, щоб потім не виникало проблем. Я завжди погоджуюсь. Хоча є й частина замовників, які вважають: якщо дати на перегляд документацію, то за це треба одразу просити рахунок на оплату. Люди не вірять в те, що хтось їм може безкоштовно підказати і допомогти. Робота в центрі компетенцій почала трохи змінювати таку свідомість замовників. 

Якщо у замовників виникають проблеми – ми готові допомогти. Якщо в учасників виникають проблеми, то ми також готові допомогти. Нещодавня телефонна розмова з учасником якраз була про це. В підприємства-переможця під час виконання договору виникли додаткові непередбачувані роботи, які цим договором не покривались, але без яких виконання самого договору є неможливим. Тому переможець захотів вийти з цієї ситуації. Однак вийти правовим шляхом, а не занесенням хабарів. Для нас це не складно, допомагаємо.

Готові допомагати

Ключова мета нашої діяльності - підвищення ефективності роботи в публічних закпівлях. З одного боку - шляхом навчання і підвищення компетенцій, з іншого - моніторингом правопорушень і навчанням на помилках.  Був випадок, коли ми на тренігу в однієї з учасниць побачили копію нашого звернення до правохоронних органів. Представниця тендерного комітету висиділа весь тренінг, тримала цей лист аби потім запитати «за що?».

Вважаю великим плюсом те, що замовники вперше мають таку унікальну можливістю брати участь в безкоштовних тренінгах. І тут не важливо, чи це робота в центрах компетенцій, чи ні. 

Завжди кажу: якщо збереться 8-10 людей, я готовий до них приїхати і почитати тренінг. Збирайте своїх колег і зустрінемося. Реакція зазвичай така: «Цього не може бути, що безкоштовно?». Може і є.

Ми працюємо на те, щоб реформа нарешті почала просуватись. Тут мова не йде про заробляння грошей, про якісь іміджеві речі. Завдання просто допомогти тим, хто хоче вчитись і здійснювати закупівлі фахово та максимально ефективно. 

Проект діє за сприяння МФ “Відродження” та Проекту “Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугами” за підтримки USAID, UKaid та Eurasia Foundation.

Мирослав Сімка

Нездорове будівництво

Майже дві третини угод на будівництво медичних амбулаторій у Львівській області укладені з порушеннями

14.03.2019 21:00

Хто заробляє через ProZorro: лідери, аутсайдери, контрагенти “поза конкуренцією”

У 2017 –  2018 роках у конкурентних закупівлях замовників Львівської області взяло участь понад 8,3 тис. унікальних учасників, з яких 2,4 тис. – це підприємці та компанії з Львівщини.

26.04.2018 18:28

Львівські комунальники хотіли замовити демонтаж реклами у свого колишнього співробітника

Нагляд за дотриманням підприємствами вимог про рекламу, благоустрій, екологічний стан у Львові здійснює комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління».

08.02.2018 15:01

Сьогодні фальсифікуєш документи - завтра заробляєш мільйони на парках

Реконструкцією двох парків «Замарстинівський» та «700-річчя Львова» займається компанія, яку підозрюють у фальсифікації документів.

07.11.2017 14:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання