Якими будуть закупівлі після війни

16.06.2022 16:50

Війна триває, однак нам уже зараз треба готуватися до життя після неї та масштабної відбудови країни. Звичні правила закупівель не підійдуть — змінилися обставини. Тож із середини квітня ми разом з Центром вдосконалення публічних закупівель КШЕ, Департаментом сфери публічних закупівель Мінекономіки, ДП “Прозорро” та іншими експертами сфери готували нові підходи для повоєнних закупівель. 

Знайомимо вас із фінальними напрацюваннями.


Закупівлі треба зробити достатньо швидкими — адже багато що треба буде відбудовувати терміново, прозорими — щоб запобігти корупції, ефективними — щоб витрачати гроші ощадливо і якісно, та зрозумілими і легкими для учасників та замовників. 

Напрацьовані ідеї можна розділити на два блоки:

 1. Тимчасовий спрощений порядок закупівель після війни.
 2. Комплексне вдосконалення закупівель.

Розповідаємо детальніше про кожен із них.

Тимчасовий спрощений порядок закупівель після війни

Протягом визначеного періоду після закінчення воєнного стану (до 2 років) для закупівель можна буде використовувати один із цих способів:

 • спрощені відкриті торги;
 • вибір підрядника через кваліфікаційні системи;
 • інші процедури, передбачені законом.

Спрощені відкриті торги будуть доступні для українських та європейських порогів. Це аналогія спрощених торгів з використанням електронної системи, які є в законі про оборонні закупівлі. Вони відбуватимуться за таким алгоритмом:

 1. Оголошення закупівлі
 2. Подання пропозицій (їх має бути не менше 2-х) — до 6 робочих днів 
 3. Аукціон
 4. Розгляд пропозиції — до 3 робочих днів
 5. Оприлюднення рішення про намір укласти договір — 1 робочий день
 6. Переможець подає документи — до 3 робочих днів
 7. Укладання договору — від 5 до 10 робочих днів від дати оприлюднення наміру.
 8. Оскарження — до 3 робочих днів від дати надання документів замовником, але не більше 10 робочих днів з дати початку розгляду скарги. Оскаржувати можна умови закупівлі та рішення про визначення/відхилення переможця.

Отож цю закупівлю можна буде провести за 24 календарні дні, з оскарженням — за 32. Це швидше, ніж звичайні відкриті торги — вони в середньому тривають 38 днів. Але також із конкуренцією.

Якщо перші відкриті торги не відбудуться, повторну закупівлю можна буде завершити навіть з одним учасником. 

Кваліфікаційні системи — це варіант закупівель робіт для відновлення інфраструктурних проєктів: поточного та капітального ремонту, реконструкції, будівництва. Для них пропонують створити перелік кваліфікованих учасників, з яких замовник зможе відібрати підрядника для укладання договору. І перелік, і вибір підрядників під конкретні замовлення мають бути в Prozorro. Схожий метод закупівель існує в ЄС.

Кабінет Міністрів має розробити порядок створення кваліфікаційних систем. Він передбачить, хто відповідає за відбір учасників та виключення їх із реєстру. Цей орган має гарантувати, що бізнес у будь-який момент може подати заявку на кваліфікацію. Крім цього, результати відбору до реєстру можна буде оскаржити.

Як буде відбуватися саме закупівля, треба затвердити в законі. Наразі пропонується такий алгоритм:

 1. Оголошення закупівлі
 2. Подання пропозицій, що складаються з цінової пропозиції, погодження з умовами договору, гарантійного листа щодо виконання ТЗ та забезпечення пропозиції — до 5 робочих днів
 3. Аукціон
 4. Розгляд пропозицій — до 2 робочих днів
 5. Оприлюднення рішення про намір укласти договір — 1 робочий день
 6. Переможець подає документи — до 3 робочих днів
 7. Укладання договору — від 5 до 10 робочих днів з дати оприлюднення наміру
 8. Оскарження — протягом 3 робочих днів з дня надання замовником документів, але не більше 10 робочих днів з дати початку розгляду скарги. Оскаржуються лише рішення про визначення/відхилення переможця.

Цей функціонал можна спочатку відтестувати на відновленні автошляхів, адже для цих закупівель уже є напрацьовані категорії, кваліфікаційні критерії та перелік необхідних документів. Однак поки загальний механізм досить сирий, його треба ще чимало доопрацювати. Зокрема, хто буде відповідальним за затвердження критеріїв, хто проводитиме безпосередньо кваліфікацію, як можна буде оскаржити виключення з переліку. Тож над розробкою ідеї далі продовжує працювати окрема робоча підгрупа.

Загалом така процедура має допомогти замовникам закуповувати необхідні роботи з відбудови швидше і легше. Їм усім не треба буде щоразу перевіряти повний пакет документів компаній, це зробить орган, який відбере підрядників у реєстр. Натомість бізнесу не доведеться кожного разу цей пакет документів готувати — навантаження зменшиться і для нього.

Після того, як повоєнний період закінчиться, ми всі маємо повернутися до загальних норм Закону.

Також є пропозиція підвищити пороги. Нові обирали з урахуванням індексу інфляції споживчих цін з 2016 року включно по березень 2022 року. Спрощені закупівлі можуть бути обов'язковими від 100 тис. грн (до цієї суми — відмова від звітування або його дуже спрощена версія). Процедури закупівель можуть починатися на: товари/послуги — з 500 тис. грн. для звичайних замовників і з 1,6 млн грн. для монополістів; роботи — з 2,5 млн грн. для звичайних замовників і з 8 млн грн. для монополістів. Електронний каталог для закупівлі електроенергії, газу та палива пропонується використовувати без обмеження вартості. Є і другий варіант порогів, він у другому блоці — питання тільки, які межі зрештою виберуть.

Комплексне вдосконалення закупівель

Тут є низка пропозицій змін, що будуть діяти не лише під час обмеженого повоєнного періоду, а загалом увесь час.

Підвищити пороги. Для розрахунків цього варіанту також враховували інфляцію з 2016 до 2022 року, однак не лише її. Тож ці пороги відрізняються від запропонованих у першому блоці.


звичайні замовники

монополісти

товари/послуги

з 500 тис. грн

з 1,5 млн грн

роботи

з 2,5 млн грн

з 7,5 млн грн

е-каталог: електроенергія, газ, паливо

без обмеження вартості

без обмеження вартості

Скоротити перелік документів за статтею 17. Учасники під час подання пропозиції подають лише самодекларацію (заяву, що він не має підстав для відмови в участі), переможець подає лише документи від тих органів, які не мають реєстрів або Prozorro не інтегрована з такими реєстрами. В інших випадках замовник перевіряє інформацію самостійно з відкритих джерел.

Надати учаснику можливість виправляти невідповідності в пропозиції у будь-яких документах, крім забезпечення.

Популяризувати е-каталоги, а також доповнювати їх новими товарами і простими послугами.

Скоротити строки у відкритих торгах аналогічно до строків спрощених відкритих торгів, які є у оборонці, включно з оскарженням.  

Якщо перші відкриті торги не відбудуться, повторну закупівлю можна буде завершити навіть з одним учасником. 

Запровадити відкриті рамкові угоди. Їхні терміни можуть бути аналогічними з термінами відкритих торгів. Відкриті РУ будуть відбуватися без цінових пропозицій та обмеження максимальної кількості учасників на старті. Надалі це скоротить етап аукціону та уточнення цін, тож зрештою маємо отримати процедуру тривалістю 40-45 днів. Також є пропозиція підписувати рамкові угоди електронно, і періодичного чи постійного відкриття можливості для інших бізнесів доєднатися до цієї угоди.

Внести зміни до статті 41 п. 2 — дозволити підвищувати ціни до 10% кожного разуколи вони зростають на ринку, та в п. 7 — додати РДН до переліку джерел;

Розглядається варіант, щоб дозволити централізованим закупівельним організаціям проводити переговорну процедуру, якщо перед нею були двоє неуспішних торгів. Поки що це може робити лише сам замовник. 

Багато сумнівів поки що є щодо того, аби вдвічі зменшити розміри штрафів за незначні порушення — тут голоси робочої групи розділилися майже порівну. Тому цю ідею продовжують обговорювати. 

Подібна ситуація і з ідеєю змін для замовників, які мають філії. Їхня річна потреба визначається для всіх разом, а закуповувати вони можуть окремо. Тому філіям і підрозділам часто доводиться проводити надпорогові закупівлі на невеликі суми. Є варіант дозволити кожній філії визначати річну потребу окремо — його також ще вивчають детальніше.

Тепер усі ці ідеї доопрацюють та подадуть на розгляд органів влади. Звісно, у фінальний варіант зрештою увійдуть не всі пропозиції, і нас ще чекає копіткий шлях їхнього узгодження й вдосконалення. Тому не зупиняймося! 

Грудневі жнива на Полтавщині

Щороку ми мріємо, що ці жнива зникнуть — однак раз по раз натрапляємо на такі історії.

10.01.2022 12:30

Аудитори все частіше програють у судах

Однією з найпоширеніших причин залишається недостатньо чіткий висновок за результатами моніторингу.  

27.10.2021 13:00

Нова локалізація або як не треба писати закони

Депутати запропонували нову версію законопроєкту для нібито захисту українського виробника. Розбираємося, що з ним не так.

08.10.2021 12:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання