Заправились на ProZorro: як закуповували бензин та дизель

28.02.2019 14:30

43% коштів за бензин у 2018 році держава заплатила трьом компаніям — ОККО, WOG та “Лівайн Торг”.

Антикорупційна громадська організація Трансперенсі Інтернешнл Україна 28 лютого презентувала новий секторальний звіт — “Заправились на ProZorro: як закуповували бензин та дизель”, підготовлений за підтримки проекту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS». Аналітики проекту DOZORRO дослідили закупівлі пального через електронну систему ProZorro у 2018 році. І з’ясували основні тенденції та проблеми цього сектору ринку пального України.

Однією з особливостей ринку пального в публічних закупівлях є велика кількість додаткових угод на підвищення ціни. Деякі постачальники часто зловживають ними: занижують вартість задля перемоги у тендері, а потім поступово піднімають ціну до ринкової. Лідер за кількістю додаткових угод є компанія “Ліван Торг”. В одній із закупівель фірма через додаткові угоди з комунальниками збільшила ціну бензину А-92 зі стартових 15 грн до 29 грн за літр. У результаті замість 20 тисяч літрів за новою ціною купили вдвічі менше пального.

У 2018 році держава заправилась у ProZorro на бюджетні 13,5 мільярдів гривень. При цьому на дизель Україна витратила майже в чотири рази більше, ніж на бензин. За бензин заплатили 2,9 млрд грн, тоді як за дизель — 10,6 млрд грн.

Міністерство оборони України та Національна поліція України — найбільші покупці бензину у ProZorro. Головними “заправщиками” держави є “ОККО контракт” (ОККО), “Нафтотрейд ресурс” (WOG) та “Лівайн торг”, яку пов’язують з групою “Приват”. Разом ця трійка отримала 76% усіх коштів на бензин А-95 або 47% усіх договорів.

Ціни WOG в середньому були вищими на 2,8 грн за літр А-95, ніж в конкурентів. Це пояснюється тим, що більшість своїх контрактів WOG, на відміну від ОККО, уклали через прямі угоди. За підрахунками аналітиків, використання конкурентних процедур закупівель ProZorro дозволило зекономити державі до 3 грн на літрі бензину.

Транспортники “Укрзалізниці” та Міноборони купили 77% усього дизеля у 2018 році. Три компанії — “Фідея”, “Анвітрейд” та “ОККО контракт” — продали державі через ProZorro 60% усього дизеля. Найбільше на цьому заробила компанія “Фідея”, зареєстрована у 2017 році — 2,6 млрд грн.

Більшість закупівель дизеля (61%) і кожна четверта закупівля бензину були неуспішними у 2018 році. Або учасники не приходили на торги, або ж замовник їх дискваліфікував. Інколи замовникам слід було докласти чимало зусиль, щоб заправити свої автівки. Наприклад, Віньковецька лікарня ветеринарної медицини 8 разів безуспішно намагалась закупити бензин.

В Україні досі за бюджетні кошти купують бензин А-80, який заборонений в обігу через неекологічність (стандарт Євро-4). Найбільше його купували лісові господарства. Усього витратили щонайменше 627 тисяч гривень.

Як добре ви знаєте сферу публічних закупівель?

Новий тест допоможе вам дізнатися, наскільки добер ви розбираєтеся, як працює ці екосистема

21.05.2021 14:30

Хто ти з команди DOZORRO? ТЕСТ

Пройди короткий текст і дізнайся, ким би ти був, якби працював в DOZORRO. 

06.11.2020 08:40

Суми, Житомир, Полтава — як там з закупівлями?

Зріз закупівельної ситуації у регіонах — чим грішать замовники та як впливає на ситуацію громадський контроль. 

25.10.2019 20:34

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання