Заправились на ProZorro: як закуповували бензин та дизель

28.02.2019 12:30

43% коштів за бензин у 2018 році держава заплатила трьом компаніям — ОККО, WOG та “Лівайн Торг”.

Антикорупційна громадська організація Трансперенсі Інтернешнл Україна 28 лютого презентувала новий секторальний звіт — “Заправились на ProZorro: як закуповували бензин та дизель”, підготовлений за підтримки проекту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS». Аналітики проекту DOZORRO дослідили закупівлі пального через електронну систему ProZorro у 2018 році. І з’ясували основні тенденції та проблеми цього сектору ринку пального України.

Однією з особливостей ринку пального в публічних закупівлях є велика кількість додаткових угод на підвищення ціни. Деякі постачальники часто зловживають ними: занижують вартість задля перемоги у тендері, а потім поступово піднімають ціну до ринкової. Лідер за кількістю додаткових угод є компанія “Ліван Торг”. В одній із закупівель фірма через додаткові угоди з комунальниками збільшила ціну бензину А-92 зі стартових 15 грн до 29 грн за літр. У результаті замість 20 тисяч літрів за новою ціною купили вдвічі менше пального.

У 2018 році держава заправилась у ProZorro на бюджетні 13,5 мільярдів гривень. При цьому на дизель Україна витратила майже в чотири рази більше, ніж на бензин. За бензин заплатили 2,9 млрд грн, тоді як за дизель — 10,6 млрд грн.

Міністерство оборони України та Національна поліція України — найбільші покупці бензину у ProZorro. Головними “заправщиками” держави є “ОККО контракт” (ОККО), “Нафтотрейд ресурс” (WOG) та “Лівайн торг”, яку пов’язують з групою “Приват”. Разом ця трійка отримала 76% усіх коштів на бензин А-95 або 47% усіх договорів.

Ціни WOG в середньому були вищими на 2,8 грн за літр А-95, ніж в конкурентів. Це пояснюється тим, що більшість своїх контрактів WOG, на відміну від ОККО, уклали через прямі угоди. За підрахунками аналітиків, використання конкурентних процедур закупівель ProZorro дозволило зекономити державі до 3 грн на літрі бензину.

Транспортники “Укрзалізниці” та Міноборони купили 77% усього дизеля у 2018 році. Три компанії — “Фідея”, “Анвітрейд” та “ОККО контракт” — продали державі через ProZorro 60% усього дизеля. Найбільше на цьому заробила компанія “Фідея”, зареєстрована у 2017 році — 2,6 млрд грн.

Більшість закупівель дизеля (61%) і кожна четверта закупівля бензину були неуспішними у 2018 році. Або учасники не приходили на торги, або ж замовник їх дискваліфікував. Інколи замовникам слід було докласти чимало зусиль, щоб заправити свої автівки. Наприклад, Віньковецька лікарня ветеринарної медицини 8 разів безуспішно намагалась закупити бензин.

В Україні досі за бюджетні кошти купують бензин А-80, який заборонений в обігу через неекологічність (стандарт Євро-4). Найбільше його купували лісові господарства. Усього витратили щонайменше 627 тисяч гривень.

"50 відтінків" дискримінації учасників: приклад Броварів

Відділ освіти у Броварах має неабияку фантазію для вигадування дискримінаційних вимог.

19.06.2019 19:59

Спочатку гроші - потім товар: де в публічних закупівлях платять аванси і як їх не пропустити

За допомогою нових полів щодо умови оплати тендеру в ProZorro можна легко шукати закупівлі з авансовою оплатою.

13.06.2019 10:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері