DOZORRO та YouControl розробили інструмент для миттєвого виявлення змов у ProZorro

12.12.2018 12:54

Щороку державні та комунальні установи через ProZorro витрачають сотні мільярдів гривень, купують ремонти, автомобілі, меблі чи інші товари. Однак нерідко замовники та учасники намагаються заробити на торгах у недобросовісний спосіб. Наприклад, запросивши пов’язану компанію. Трансперенсі Інтернешнл Україна спільно з YouControl та за підтримки проекту TAPAS 12 грудня презентували безкоштовний інструмент, який миттєво знаходить змови в публічних закупівлях ProZorro.

Законодавство про публічні закупівлі базується на принципах здорової конкуренції. Це повинно гарантувати, що товар чи роботи будуть куплені за найкращою ціною і не “у своїх”. Щоб відбулися відкриті торги, потрібна участь щонайменше двох учасників. Тому учасники, які хочуть перемогти, нерідко просто реєструють ще одну фірму. Таким чином, фірма змагається сама з собою. Іншим поширеним явищем в ProZorro є ситуація, коли замовники запрошують на аукціон компанії своїх друзів та родичів. 

За антиконкурентні узгоджені дії передбачена відповідальність, адже це завдає збитків державі. В Україні питанням змови на торгах займається Антимонопольний комітет. Якщо змову учасників буде доведено, їх зобов’яжуть сплатити штраф —  до 10% доходу за попередній звітний період, вони потраплять у так званий “чорний список” і не матимуть права брати участь у торгах протягом трьох років.

Розробники сподіваються, що тепер активний бізнес, журналісти-розслідувачі, громадські активісти та органи контролю зможуть знаходити узгоджені антиконкурентні дії та неефективне витрачання бюджетних коштів значно швидше. Знайдені факти змови допоможуть бізнесу захистити свої права.

“Завдяки довгоочікуваній інтеграції аналітичної системи YouControl з моніторинговим порталом DOZORRO можна виявити змову в кілька кліків. Але важливо, щоб громадські активісти, журналісти та бізнес на цьому не спинялися, а готували та скеровували звернення до територіальних відділень Антимонопольного комітету. Це найбільш дієвий спосіб зробити так, аби недоброчесні замовники та учасники публічних закупівель понесли відповідальність за узгоджені антиконкурентні дії. Підготовка і розгляд звернення нічого не коштуватиме, потрібно інвестувати лише ваш час”, — зазначив координатор DOZORRO Іван Лахтіонов.

Ми давно мріяли реалізувати таку фічу разом із нашими партнерами. Мені дуже подобаються інструменти, які дають можливість громадянам контролювати ефективність роботи державного сектору. Чим зручніше буде перевіряти чиновників і держпідприємства, тим якіснішим буде громадський контроль, а значить люди будуть частіше долучатися до нього. Думаю, це сприятиме формуванню нетерпимості до корупції і, як наслідок, її зниженню”, ‒ прокоментував новий напрямок співпраці з DOZORRO засновник та CEO YouControl Сергій Мільман.

Як працювати з інструментом?

Інструмент працює на базі двох платформ: моніторингового порталу DOZORRO та аналітичної системи YouControl. На сайті DOZORRO закупівлі фільтруються за регіоном, замовниками, учасниками, переможцями чи сферою. Далі серед 40 ризиків треба обрати “YouControl: наявні зв'язки учасників” або “YouControl: наявні зв'язки організатора з учасниками”. І перейти на сайт YouControl через натискання на логотип аналітичної системи. Зв’язки шукаються за 8 ознаками відповідно до даних ЄДР на момент закупівлі: ПІБ, телефони, адреси, засновники, бенефіціари, директори, правонаступники чи філіали.

Парад закупівель на 8-9 травня: від вогню до гвоздик

Десь пройдуть традиційні покладання квітів, десь концерти, а десь феєрверки.

09.05.2019 11:01

Публічний модуль аналітики BI ProZorro: Історія розвитку

Команда Transparency International постійно розвиває Публічний модуль аналітики ВІ ProZorro (https://bi.prozorro.org) на основі технології Qlik Sense, що дозволяє користувачам швидко отримувати інформацію про публічні закупівлі в Україні. Аби ви мали повну інформацію про оновлення модулю, ми публікуємо історію розвитку нашого інструменту.

28.01.2019 14:28

Як штучний інтелект DOZORRO моніторить закупівлі

Спеціальна програма з алгоритмами машинного навчання буде виявляти потенційну зраду в публічних закупівлях

02.11.2018 07:47

«Пакунок малюка»: закликаємо Мінсоцполітики діяти у законний спосіб

Трансперенсі Інтернешнл Україна закликає Міністерство соціальної політики України дотримуватися вимог діючого законодавства України при закупівлі товарів, робіт і послуг щодо надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини.

20.08.2018 09:05

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері