Школи: харчові добавки замість здорового харчування

18.09.2019 08:10

Сотні навчальних закладів по всій Україні купують харчовий розчин, збагачений Бета-каротином, вітамінами Е та К. Ніби й турбота про дітей, але дуже підозрілим є те, що постачальник – лише один. Чи мають школи купувати харчові добавки і чи дійсно ця добавка є такою унікальною і необхідною? Спробуємо розібратись.

Збалансоване харчування є запорукою здоров’я.  Особливо важливо отримувати якісну їжу, яка б задовольняла потреби у вітамінах та мікроелементах для дітей, коли  організм росте. Саме такі меседжі часто використовують виробники для просування різноманітних БАДів та харчових добавок. І вони є дуже популярними. 

"Такі добавки мають високу популярність в глобальних масштабах. Світовий ринок харчових добавок в 2016 році оцінювався в понад 130 мільярдів доларів США, експерти прогнозують, що в 2022 він збільшиться майже удвічі" – каже Уляна Супрун

 Не оминув цей бум і українські заклади освіти. ДНЗ та школи, гімназії та інтернати вже кілька років купують харчовий розчин «Карателька».

Ціна розчину – близько 100 грн/літр.

Всі договори, укладені на постачання цього продукту – укладені з ТОВ «Агрофорум Люкс». Такий собі монополіст, виходить. Загалом, за даними аналітичного модулю ProZorro, таких договорів укладено з ТОВ «Агрофорум Люкс» майже на 6 млн грн.

Проте, вартість кожного з них рідко перевищує 50 тисяч гривень. Тому ми перевірили ще й на порталі 007Виявилось, що з 1 вересня 2015 року ТОВ «Агрофорум Люкс» отримало понад 14 млн грн від бюджетних установ. 

То що ж це за «Карателька» і чим вона корисна? 

«Карателька», яка так полюбилась закладам освіти, є харчовим розчином бета-каротину в олії.  Бета-каротин — це провітамін, попередник вітаміну А. Важливою його особливістю є те, що він – жиророзчинний, тобто, не засвоюється, якщо не з’їсти продукт, який його містить, разом з олією або іншим жирним продуктом.  Тобто  при приготуванні продуктів з моркви або, наприклад, гарбуза, варто до страви додати жири для того, аби провітамін засвоювався організмом. Міститься бета-каротин у моркві, гарбузі, інших овочах та фруктах, які мають помаранчеве забарвлення.

Випуском цієї продукції займається ТОВ «НВП «Бровари»». За інформацією виробника на сторінці продукту, вміст β-каротину у розчині «Карателька»  - 20 мг. Щоправда, не зазначено, яка кількість розчину містить 20 мг бета-каротину.

Але у будь-якому разі,  кількість вітамінних добавок має бути дозована. Так, на своєму сайті екс-міністерка охорони здоров’я України Уляна Супрун наголошує, що при вживанні подібних добавок критично важливо дотримуватись дозувань та не приймати їх навмання. 

«Адже існують дослідження, що підтверджують шкоду добавок в надмірних дозуваннях. Наприклад, високі дози бета-каротину пов‘язані з більшим ризиком розвитку раку легень серед курців, а надмірна кількість кальцію та вітаміну D потенційно збільшує ризик виникнення каменів у нирках» - пише вона.

Всі зазначені вище заклади купують цю добавку літрами, подекуди, у п’яти літрових каністрах! Про яке дозування може йти мова у таких випадках?

І ще одне. Добова потреба β-каротину для дорослих та дітей віком від 14 років – 5 мг на добу. За даними Центру інформації про склад продуктів харчування (CIQUAL),  100 грамів моркви містить близько 8 мг цієї речовини, приготований гарбуз – 6 мг/100 грам. І це не єдині продукти, які містять бета-каротин. Він є у шипшині, ріпчастій цибулі, солодкому перці та в абрикосах, китайській капусті та багатьох інших продуктах. Загалом, при збалансованому харчуванні, організм отримує добову норму бета-каротину. 

Чому ж тоді наші заклади освіти купують харчовий розчин з бета-каротином сотнями літрів? Чи доцільні такі витрати? Чи не правильніше було б купувати більше овочів? Ці питання поки що залишаються без відповідей. Але ми вже запитали в обладміністрацій про те, якими нормами вони керуються, закуповуючи «Карательку» та сподіваємось отримати ґрунтовну і чітку відповідь. Погодьтесь, коли сотні шкіл купують харчову добавку і постачальник — один єдиний, це виглядає дуже підозріло.

Ремонт Васильківщини: змови, скандали та кримінальні провадження

Змова на тендерах нерідко призводить до завищеної ціни закупівлі. 

07.08.2019 09:22

Чому друзям не можна брати участь в одній закупівлі

Нерідко участь у закупівлях беруть компанії, які добре знайомі між собою.

07.08.2019 08:46

Сміття та руйнування дороги: наслідок "блискавичного" ремонту" у "своїх" підрядників

Сміття не вивезене, або вивезене не у повному обсязі: частини залізобетонних конструкцій лежать обабіч дороги. Асфальтобетонне покриття буквально розсипається.

19.04.2019 11:26

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері