Що може НАБУ у державних закупівлях?

05.04.2018 12:51

Національне антикорупційне бюро (далі - НАБУ) є однієї з новостворених структур, уповноважених на подолання корупції. На сьогодні даний орган займається розслідуванням вже декількох гучних справ з приводу порушень у тендерних процедурах, серед яких закупівлі Національної поліції на придбання автомобілів, палива Міністерством оборони України, рюкзаків Міністерством внутрішніх справ. В даному матеріалі пропонуємо розкрити питання повноважень НАБУ, як однієї зі структур, яка була створена для боротьби з корупцією.

Законом України “Про національне антикорупційне бюро України” регламентовано, що завданням НАБУ є попередження, виявлення, припинення та розслідування кримінальних корупційних правопорушень. Перелік правопорушень, які підслідні НАБУ та за якими вони можуть розпочинати розслідування, наведено у статті 216 КПК України. 

У наведеному нижче переліку виписані ті статті, які можуть бути релевантними до порушень в закупівлях:

- стаття 191 ККУ Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем . Наприклад, укладено договір поставки певного товару, замовник оплатив вартість договору у повній сумі, а постачальник зі свого боку поставив товар не у повному обсязі. Внаслідок цих дій державі завдано збитки на загальну суму 1 млн. грн.

- стаття 210 ККУ Нецільове використання бюджетних коштів, здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням. Наприклад, відповідно до пояснювальної записки до бюджету було виділено кошти на ремонт вулиці А, а по факту замовник провів роботи  вулиці Б.

- стаття 354 ККУ  Підкуп працівника підприємства, установи чи організації. Наприклад, уповноважена особа міської клінічної лікарні отримала хабар від учасника-переможця закупівлі в обмін на встановлення в тендері вимог під конкретно цього учасника.

- стаття 364 ККУ Зловживання владою або службовим становищем. Наприклад,  головний лікар обласної лікарні у змові зі секретарем лікарні та керівником одного з підприємств організував проведення незаконної процедури закупівлі автомобілів швидкої медичної допомоги коштом субвенції з державного бюджету (бюджетна програма «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного автотранспорту та обладнання для закладів охорони здоров’я»). У результаті закупівлі для потреб комунального медичного закладу за бюджетні кошти придбано 26 одиниць автомобілів швидкої медичної допомоги, комплектація яких не відповідала вимогам стандартів України, і експлуатація яких за прямим призначенням була неможливою. Внаслідок цих дій державі завдано збитків на загальну суму 13 млн. грн.  

- стаття 368 ККУ Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою. Наприклад, директор державного підприємства з використанням наданого йому службового становища вимагав та в подальшому отримав неправомірну вигоду від учасника за перемогу в тендері.

- стаття 368-2 ККУ Незаконне збагачення (придбання майна, вартість якого не відповідає доходам). Наприклад, директор комунального підприємства набув у власність активи, законність набуття яких не підтверджено доказами. 

- стаття 369 ККУ Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі. Наприклад, депутат обласної ради є власником компанії, яка має намір взяти участь в тендері, який проводиться даною обласною радою. За перемогу в тендері депутат пообіцяв голові тендерного комітету відповідного управління хабар у розмірі 800 тисяч грн.

стаття 369-2 ККУ Зловживання впливом. Наприклад, депутат міської ради обіцяв представникам комерційної структури вплинути на результати тендеру. Зокрема, щодо визначення їх підприємства переможцем у торгах на проведення капітальних ремонтів об'єктів житлового фонду та навчальної сфери району на суму понад 20 мільйонів гривень. Свої послуги оцінив у 460 тисяч гривень.

Говорячи про підстави для відкриття розслідування за даними статтями, важливим є наявність хоча б однієї з двох наведених ознак:

1. суб'єкт вчинення кримінального правопорушення (службовці вищих ешелонів влади, такі як Президент України, народні депутати, Прем'єр - міністр України та ін).* 

2. розмір предмета злочину/завданої шкоди (500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму на час вчинення злочину). Станом на 1 січня 2018 року розмір дорівнює 800 тис. грн.

Джерелом інформації для початку розслідування можуть бути:

1. анонімні заяви та повідомлення, заповнивши електронну форму, або зателефонувавши за номером 0-800-503-200 

2. інформація отримана від підприємств, установ організацій

3. самостійне виявлення інформації *

*Більше детальне інформація щодо подання звернень про імовірні факти корупційних правопорушень містяться тут.

Згідно з офіційним звітом за 2017 рік у провадженні НАБУ знаходиться 489 кримінальних проваджень, 149 підозрюваних та 165 обвинувачених в корупції. На сьогодні важко навести статистичні дані щодо роботи НАБУ та їх ефективності саме в ракурсі публічних закупівель. Однак, виходячи з інформації, яка публікується в медіа та на офіційному веб-сайті даної структури, безсумнівно що робота ведеться.

Позитивним є те, що вже є перші результати у таких розслідуваннях. Зокрема, у справі щодо закупівлі Міністерством екології світильників на основі LED-технологій за кошти отримані по Кіотському протоколу. Як йдеться в матеріалах справи замовник обрав переможцем маловідомого учасника з ознаками фіктивності, який погодився виконати умови договору з 70-відсотковою переплатою. Загалом слідством встановлено причетність до участі у замаху десяти осіб. Один із ключових організаторів замаху на заволодіння державними коштами, екс-службовець одного з державних підприємств, наразі перебуває в міжнародному розшуку. Стосовно нього застосують процедуру так званого заочного засудження (на підставі глави 24-1 КПК України). Стосовно двох осіб суд виніс вироки на підставі угод про визнання винуватості. Ще двох осіб оголошено у національний розшук, одну особу – у міжнародний. 

Як Національна поліція контролює закупівлі

Департамент захисту економіки Національної поліції України є чи не єдиною структурою, яка має можливість перевіряти допорогові закупівлі. Які види контролю має поліція? Як поінформувати про порушення?

18.05.2018 08:23

Як Рахункова Палата контролює закупівлі

До її повноважень належить перевірка закупівель за кошти Державного бюджету України. 

24.04.2018 10:06

Що може Держказначейство в закупівлях

Які документи має право вимагати Держказначейство в паперовому вигляді? Які повноваження мають казначеї і при виявленні яких порушень в закупівлях можна до них звертатись?

23.02.2018 16:42

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері