Щомісячний рентген ProZorro. Знімок перший

24.01.2017 16:53

Трохи більше місяця тому ми з колегами з Transparency International Україна проводили стратегічну сесію. Ми намагалися окреслити шляхи до того, як побудувати в нашій країні ефективну систему громадського моніторингу державних закупівель. Ми зрозуміли, що вже тепер у нас є потужні інструменти для того, щоб силами навіть нашої невеликої організації здійснювати цю функцію системно. А не лише шукати окремі кейси «зрад». Адже Трансперенсі завжди вважала ефективнішим усунути умови для корупції, аніж боротися з конкретними проявами. Де саме ці умови і як їх змінити? Для цього і необхідно подивитися на стан системи в цілому.

Ми ухвалили рішення, що розробимо методологію моніторингу загального функціонування системи і будемо пропонувати його результати щомісяця у двох видах звіту. Місячному та секторальному. Перший наш продукт дослідження - звіт про стан системи ProZorro в грудні 2016 – вже можемо презентувати. Наступний – оцінка закупівель в сфері медицини за друге півріччя 2016 буде презентовано вже найближчим часом.

На чому базується наша робота? По перше, це дані з модуля аналітики bi.prozorro.org. За допомогою цього, доступного загалу, інструменту ми відбираємо найважливіші цифрові показники системи. Звісно, ж ці дані будуть ціннішими, коли ми зможемо в наступні місяці порівнювати їх в динаміці. Зокрема, і в порівнянні з аналогічним періодом попередніх років (ProZorro стала обов’язковою лише з 1 серпня 2016). Тож наш перший звіт це той «нульовий рівень» від якого ми будемо рухатися далі в аналізі закупівель. Другий компонент – це те, що не може вирахувати поки що система на основі машинозчитуваних даних. Це інформація про реальну «зраду» з життя, яку можуть викрити поки що тільки реальні люди – учасники закупівель, замовники, громадські активісти. Тут нам інформацію дає портал DoZorro. Відгуки на цьому моніторинговому порталі привертають увагу до конкретних потенційно корупційних закупівель. Ми реагуємо на всі ці відгуки в юридичний спосіб. А реакція відповідних державних контролюючих органів на наші звернення теж є своєрідним показником роботи системи. І це теж входить до нашого звіту у цифровому вигляді.

З цікавого у першому нашому звіті хотів би звернути увагу на рубрику «Найактивніші статисти». Ми вирішили привернути увагу до компаній, які дуже активно ходять на конкурси, однак чомусь ніколи не перемагають. Також хотів би звернути увагу на розділ, який стосується економії. Адже це один з найбільш суперечиливих моментів роботи системи. Реальна економія чи механічна? Ми даємо цифри, які дають можливість подивитися на цю величину під різними кутами.

Висновок, до якого ми вже прийшли на основі аналізу отриманих цифр – допороги таки мусять бути конкурентними в більшості випадків обов’язково, а не на власний розсуд, як тепер. Адже замовники у грудні віддавали перевагу звітуванню, а не конкурентним редукціонам. Це, звісно ж, зручніше для освоєння коштів. А з іншого боку редукціони давали більшу економію ніж загалом по системі і більшу ніж відкриті торги на надпорогах.

Тож пропоную до вашої уваги наш місячний звіт, який опублікований на сайті Transparency International Україна і одразу анонсую вже в найближчі дні презентацію медичного звіту.

Контролюйте та впливайте, друзі!

Протекціонізм під виглядом патріотизму - нова загроза для ProZorro

Mожливе прийняття законопроекту №7206, на нашу думку, не має на меті реальну підтримку вітчизняного бізнесу та не відповідає цілям та заходам, узгодженої з ЄС Стратегії реформування та розвитку прозорої та не дискримінаційної системи публічних закупівель України, затвердженої Урядом для виконання Угоди про Асоціацію. 

16.11.2017 11:17

ТОП-10 DOZORRO-переможців. Рік перший

Більше року ProZorro обов’язкове для усіх замовників, що витрачають кошти держави і громад. Більше року безпрецедентної прозорості тендерної інформації. Більше року розвитку такого напрямку громадського контролю, як моніторингу публічних закупівель. І от прийшов час підбити річні підсумки та оцінити, що в цій царині і ким зроблено. Ми взяли на себе таку зухвалу роль і присудили 10 перемог у 10 номінаціях. І вручили нагороди у рамках першого фестивалю активістів, що моніторять ProZorro - DOZORRO ФЕСТу.

21.09.2017 20:35

DOZORRO-спільнота на сторожі чесних закупівель!

Громадський моніторинг стане більш підзвітним, більш структурованим, більш ефективним та більш професійним.

19.06.2017 11:22

Готові підтримати ресурсами зрадошукачів в системі публічних закупівель!

Друзі, DOZORRO розширює свою спільноту та надає підтримку регіональним організаціям, які здійснюють моніторинг закупівель.

10.05.2017 11:17

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

connectivity.errors