ТОП-10 DOZORRO-переможців. Рік перший

21.09.2017 20:35

Більше року ProZorro обов’язкове для усіх замовників, що витрачають кошти держави і громад. Більше року безпрецедентної прозорості тендерної інформації. Більше року розвитку такого напрямку громадського контролю, як моніторингу публічних закупівель. І от прийшов час підбити річні підсумки та оцінити, що в цій царині і ким зроблено. Ми взяли на себе таку зухвалу роль і присудили 10 перемог у 10 номінаціях. І вручили нагороди у рамках першого фестивалю активістів, що моніторять ProZorro - DOZORRO ФЕСТу.

А тепер по порядку про кожного воїна за прозорість, доступність і конкурентність системи.

DOZORRO XXL, або хто найбільше працює. Ми подивилися, хто найбільше опрацював відгуків на DOZORRO і хто добився найбільшої кількості реагувань замовників, керівних та контролюючих органів. І тут лідером став Криворізький центр розслідувань. За останні кілька місяців роботи кабінету громадської організації на DOZORRO понад 100 звернень і понад 90 реагувань. Організація, у якої поки що навіть офісу немає, накрила щільним контролем тендери на півдні країни (Херсонська, Миколаївська та Одеські області).

DOZORRO PROFI - фахівці найвищого рівня. Цю нагороду ми вирішили віддати тим, чиї звернення з юридичної точки зору найаргументованіші, а відповідно яким складно заперечувати. І тут для нас фаворитом став Центр громадського моніторингу та досліджень. Це НДО, яка опікується західними областями. Команда на чолі з Мирославом Сімкою змусила аудиторів регіону видати чимало приписів щодо усунення порушень у виявлених ними проблемних закупівлях. Тому нагорода і поїхала до Львова.

DOZORRO EXCLUSIVE - приз за найцікавішу виявлену проблему. Тут ми довго не вагалися і присудили перемогу Бюро UA. Адже закупівля дитячих горщиків по ціні, що перевищує роздрібну в сім разів… Такої зухвалості давно не зустрічалося в ProZorro. Але це лише найбільш шокуючий предмет закупівлі тендеру, який “підсвітила” організація. Решту номенклатури було проаналізовано так само ретельно і майже скрізь аналітики виявили серйозну штучну переплату. До слова, вся ця продукція призначалася для одного з дитячих садків Дніпра.

DOZORRO PEREMOGA - найвагоміший практичний результат моніторингу. Тобто реальні зекономлені значні кошти. Ми не знаємо, чи на цій ниві хтось зміг за рік зробити більше ніж Олексій Тамразов одним своїм постом у Фейсбуці та відгуком на DOZORRO. Фактажна аргументація переплати за гібридні позашляховики для Національної поліції призвела до того, що сам міністр внутрішніх справ почав “домовлятися про знижку”. І всім сказав, що домовився… Звісно порушення в цій закупівлі залишаються та й ціна все ще зависока, але понад 124 мільйони гривень в українському бюджеті - теж.

DOZORRO STAR - нагорода за найкращу комунікацію результатів моніторингу. Це, звісно, номінація де переможця обирати, ну дуже просто. “Наші гроші” безперечний лідер. Адже ніхто не порівняється ані в осязі контенту, який вони генерують по темі, ані в його якості, ані в цитованості. Це найкраща, на нашу думку, редакція, що працює по цій темі. Тому то наші зірки це Олексій Шалайський, Юрій Ніколов та Анна Сорока.

DOZORRO ONLINE - номінуємо за найактивніше використання електронних інструментів моніторингу. Ми просто проаналізували статистику професійного модуля аналітики BIPRO.PROZORRO.ORG і побачили, що найбільше годин там провели представники Всеукраїнської мережі “ЛЖВ”. Понад 2800 годин за період, який ми оцінюємо. І це всього лише початок. Мережа запускає моніторинговий проект й створює регіональні центри моніторингу закупівель для контролю закупівель лікарень. 6 регіональних осередків, що покриють всю Україну. Важко буде їх обігнати за активністю використання інструментів і в наступному році.

DOZORRO OFLINE - приз за “вихід в люди”. Тут ми нагорджуємо навпаки за верифікацію закупівель в реальному житті. Ініціатива CoST Україна стала тут переможцем як за систематичну роботу в цьому напрямку, так і за конкретний кейс. CoST змусив переможця тендеру на ремонт мосту на Житомирщині усунути недоліки, яких той припустився. І зробив учасник закупівлі за свої кошти, згідно гарантійних зобов’язань. Тож гріх не відзначити такі дії гідні до наслідування усіма активістами.

DOZORRO LOBBY - найкращі лобісти теми моніторингу. Зважаючи на авторитет у місцевої влади в Дніпропетровській області ми віддали перемогу тут “Громадському контролю”. Організація де треба критикує, але з іншого боку - активно допомагає владним структурам налагодити ефективний моніторинг у сфері закупівель. До них прислухаються, а отже це реальний прояв нашого гасла “Контролюйте і впливайте!”

DOZORRO SPECIAL - нагорода за найкращу розробку вузької закупівельної теми. Закупівлі “Укрзалізниці” стали майже зірковою темою завдяки публікаціям колишніх працівників “УЗ”, які об’єдналися в громадську організацію. “Залізниця без корупції” писала багато про які дива в тендерах монополіста. І має в активі чимало перемог у вигляді скасованих скандальних закупівель. Тому спеціальна нагорода поїхала в Суми, де і базується організація.

DOZORRO ACTIVE - відзнака за активізм “прямої дії”. Так склалося, що в багатьох містах цього року громадянам довелося відстоювати обов’язкові конкурентні допорогові закупівлі, які було хотіли скасувати деякі місцеві ради. Однак справжня війна розвернулася в Черкасах. Пристрасті там вирували огого. І організація “Молода Черкащина” була в авангарді боротьби. Запуск окремого сайту на підтримку рішення про допороги, збір підписів, неодноразові акції прямої дії в міськраді… Не все вдалося, але це яскравий приклад того, як потрібно боротися з правильні ідеї!

Ми продовжуємо формувати сильну DOZORRO-спільноту, яка підвищить ефективність моніторингу закупівель та допоможе запобігти втрат при здійсненні закупівель. Вже сьогодні на порталі працює 18 організацій, які всього лише за 3 місяці опрацювали 2167 закупівель очікуваною вартістю понад 12 мільярдів гривень. Вони вже надіслали 1745 листів до замовників, контролерів та правоохоронних органів. 25% з опрацьованих закупівель уже завершилася “перемогою” - це означає що порушення усунуті або винні притягнуті до відповідальності (в більшості випадків дисциплінарної). Як на мене - чудовий початок. Лише спільними зусиллями ми здатні змінити систему. Тому об’єднуємося, контролюймо і впливаймо!

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері