Скільки коштує дихати. Як лікарні закуповують кисневі концентратори

17.11.2020 11:15

Цієї осені лікарі забили на сполох  — у деяких медзакладах не вистачає кисню. Водночас це одна з найважливіших речей для лікування важких хворих на COVID-19. Бо жодні медикаменти не допоможуть, якщо людина просто не може дихати.

Чимало закладів охорони здоров’я замовляють медичний кисень: рідкий та газоподібний. Про такі закупівлі ми писали в попередньому матеріалі. В Україні кисень виробляють 16 компаній, з них лише 6 роблять саме рідкий кисень. Згодом з нього утворюють газоподібний. Тож якщо зростання кількості інфікованих продовжиться із такою самою швидкістю, компаніям просто не вистачить виробничих потужностей, щоб задовольнити весь попит. 

Варіантом розв'язання цієї проблеми є кисневі концентратори. За медичними протоколами, до них підключають пацієнтів середнього ступеня важкості, які хворіють на COVID-19. У такий спосіб розвантажують реанімаційні ліжка з апаратами ШВЛ, які використовують лише для важкохворих.

Кисневий концентратор: види, функції, ціна

Сучасний кисневий концентратор — це пристрій, який виробляє кисень з атмосферного повітря. Його використовують і в медзакладах, і в домашніх умовах. Пристрій легко експлуатувати. Концентратор може досить довго працювати без перерви  — приблизно 15 годин.

Моделі пристрою значно різняться за своїми характеристиками — відповідно, і коштують по-різному. Наприклад, на ціну одного пристрою впливають:

  • Продуктивність роботи концентратора, тобто кількість виробленого кисню за 1 хвилину. У терапевтичних відділеннях та операційних встановлюють пристрої з продуктивністю від 5 до 10 літрів кисню на хвилину. Також існують універсальні кисневі концентратори середньої продуктивності (до 5 л/хв). Вони підходять як для домашнього застосування, так і для стаціонару. Такі пристрої інколи використовують навіть для профілактики.
  • Важливий і такий показник, як насиченість потоку повітря киснем. За однакової продуктивності пристрою вона може бути різною і коливається в середньому між 85% і 95%. Чим вищий рівень кисню в вироблюваній газовій суміші, тим дорожчий буде пристрій. 
  • Тип живлення. Концентратори можуть бути стаціонарними та портативними (працюють від акумулятора). Зокрема, портативними кисневими концентратори обладнані деякі машини швидкої екстреної допомоги (реанімобілі).
  • Країна-виробник. Найдорожчі пристрої створюють у Німеччині і США. Побутові кисневі концентратори китайського виробництва часто не поступаються їм за якістю, але значно виграють за ціною. 
  • Функціонал. До додаткових функцій, які роблять використання концентратора зручнішим, а його ціну — вищою, належать наявність пульта дистанційного керування, рідкокристалічного дисплея, тривожної сигналізації тощо. 

Скільки кисневих концентраторів з початку року купили в Prozorro?

За нашими підрахунками, від січня в Prozorro придбали 9 тисяч кисневих концентраторів на 503 млн грн. І найбільше пристроїв — понад третину від усіх, купили саме у перші два тижні листопада. А саме 3,6 тисячі концентраторів на 182 млн грн. Лікарні готуються до проблем із постачанням медичного кисню. 

Ми зібрали показники закупівель за регіонами: загальну кількість придбаних пристроїв та їх вартість. Водночас зауважимо, що ціна одного кисневого концентратора суттєво варіюється від його характеристик (основні фактори ми описали вище). Тож ми не можемо стверджувати, що замовники однієї області переплачують, якщо вони купили однакову кількість пристроїв дорожче, ніж їх колеги з іншого регіону.  Насамперед це може свідчити, що вони купували різні типи кисневих концентраторів.

На самому початку пандемії, у березні, медзаклади придбали лише 282 пристрої на майже 14 млн грн. Однак уже в квітні попит на них зріс – замовники купили майже в 3 рази більше концентраторів, ніж у березні, 878 штук на 69,2 млн грн. Далі обсяги замовлень знову зменшилися. І лише з осені українські лікарні почали активніше закуповувати кисневі концентратори. У вересні їх придбали вдвічі більше, ніж у серпні — 677 на 30,7 млн грн.

Цього року найбільше кисневих концентраторів купили в таких областях:

Дніпропетровська – 1 353 шт. на 72,9 млн грн;

Київська – 1 254 шт. на 62,2 млн грн; 

Одеська –  933 шт. на 65,8 млн грн.  

Аутсайдерами за кількістю придбаних пристроїв стали:

Рівненська – 57 шт. на  2,7 млн грн;

Івано-Франківська – 69 шт. на 3 млн грн;

Полтавська області — 97 шт. на 4,9 млн грн. 

Водночас Івано-Франківська область увійшла в трійку регіонів-лідерів за кількістю придбаного медичного кисню. 

Ціни на кисневі концентратори

Кисневі концентратори «Біомед». За нашими підрахунками, левова частка придбаних кисневих концентраторів – це вироби української торгової марки «Біомед». Найчастіше замовники обирали модель «JAY-10».  Максимальна потужність такого пристрою – 10 літрів кисню на хвилину.  Концентратор має РК-дисплей, який показує концентрацію кисню на виході в %, кількість включень, робочий тиск компресора, час таймера, сумарний час.  У Prozorro постачальники пропонували «JAY-10» за ціною від 30 тис. грн до 43,6 тис. грн. Такі кисневі концентратори зокрема придбала Ніжинська центральна міська лікарня імені Миколи ГалицькогоДніпровська міська дитяча клінічна лікарня №6Бахмацька центральна районна лікарня

Лікарні також купували кисневі концентратори «JAY-10 (4.0)». Цю модель можна використовувати за умови підключення до центральної магістралі, наркозної машини чи апарату ШВЛ.  Концентратор має індикатор концентрації кисню, таймер, який показує час роботи пристрою, функцію автоматичного вимикання після закінчення заданого часу. Вартість цієї моделі в Prozorro становила 110 тис. грн – 150 тис. грн. У цього концентратора також є вдвічі потужніший колега — «JAY-20 (4.0)». У Prozorro його  продавали за ціною 181,5 тис. грн – 230 тис. грн.

Медзаклади купували і бюджетні варіанти кисневих концентраторів «Біомед», зокрема «ZY-801». Потужність такого приладу — до 3 літрів кисню на хвилину. Постачальники продавали цю модель за 7,7 — 10,5 тис. грн.

Кисневі концентратори «Viola». Замовники також активно купували кисневі концентратори іншого українського бренду «Viola» (їх виробництво розташоване в Китаї),  зокрема, модель «SZ-5AW». Потужність пристрою — до 5 літрів кисню на хвилину, також він має РК-дисплей. У Prozorro модель продавали за 19-22,5 тис. грн.

Кисневі концентратори «Centrox». Ці концентратори моделі AS074-2 стали найдорожчими — у  Prozorro вони коштували 700-888 тис. грн. Утім, воно й не дивно. Адже цей пристрій американської компанії «AirSep Corporation» фактично є мінізаводом із виробництва кисню. Він складається з двох роздільних блоків: блоку компресорів і блоку генератора, а також укомплектований накопичувачем на 227 літрів. Концентратор здатний цілодобово і в автоматичному режимі виробляти до 15 літрів кисню за хвилину. Ці пристрої, зокрема, придбали Криворізька інфекційна лікарня №1Чернівецька  міська клінічна лікарня №3Ужгородська міська дитяча клінічна лікарня

Заклади охорони здоров'я купували також китайські концентратори “Olive”, шведські “Aerti” і німецькі “Staxel”. Останні придбав закарпатський медзаклад за кошти Європейського союзу в межах проєкту щодо зменшення ризику епідемії туберкульозу. 


Попит на кисневі концентратори шалено зріс — і швидше за все, буде підвищуватися й далі. Адже кількість хворих росте, а лікарні до цього не готові. На кисневі концентратори та медичний кисень у закладах охорони здоров’я з початку року сумарно витратили приблизно 700 млн грн. Тоді як на деякі зі статей Фонду COVID-19 — зокрема, на сумнозвісні дороги, пішли вже мільярди. Залишається лише сподіватися, що хоча б зараз на критичні проблеми передадуть необхідні кошти. Допоки не стало зовсім запізно.

Чому лікарні страхують працівників на випадок COVID-19

Минулого року від коронавірусу померли понад 400 українських медиків. Однак лише 36 родин отримали компенсаційні виплати від держави. Лікарні продовжують купувати страхування своїх працівників у Prozorro.

10.02.2021 09:30

Солодкі новорічні подарунки за бюджетні кошти

За доброю традицією напередодні новорічних свят державні структури купують подарунки для дітей. Ми вирішили дослідити, скільки солодощів для цього придбали через Prozorro у 2020 році.

05.01.2021 10:00

Як зросли автопарки державних установ у 2020 році

Ми дослідили, які автомобілі купували через Prozorro у рік пандемії.

24.12.2020 09:30

Скільки коштує дихати. Закупівля апаратів ШВЛ

Ми продовжуємо досліджувати, як медичні заклади готуються лікувати хворих на COVID-19 із дихальними проблемами. Цього разу  — проаналізували закупівлі ШВЛ.

03.12.2020 10:30

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання