Благодійні схеми лікарні Каховки

10.08.2017 14:16

Каховка - райцентр у Херсонській області. В центральній районній лікарні у хворих на туберкульоз вимагають купувати рентген-плівки. У інших пацієнтів - рукавиці та ліки. Це зі слів пацієнтів. Водночас, лікарня закуповувала ці товари за бюджетні кошти через ProZorro. За що ж платити? Я вирішив в цьому розібратися.

До залізничної станції Каховка їду з Херсону приміським поїздом, а зі станції - автобусом за 10 гривень. Хоча, можна доїхати швидше - пряма маршрутка коштує 70 гривень і їде на годину менше. У місті мене зустрічає місцевий координатор Мережі ЛЖВ Тетяна.

Область декілька років була у списку чорних від корупції. Зараз ситуація трохи покращилася, але корупція, особливо у медицині, страшенна” — розповіла вона.

Тетяна має пройти обстеження на туберкульоз у лікарні. На її прикладі ми і перевіримо чи реально отримати цю послугу безкоштовно?

Трохи статистики. Каховська центральна лікарня з початку роботи ProZorro провела 84 закупівлі на загальну суму 8,5 млн гривень, з економією у 59,7 тисяч гривень, що становить 0,63% від загальної суми. Лікарня провела лише три успішних аукціони на суму у 705 тисяч гривень, зекономивши 33,7 тисячі гривень. “Ризикованих” допорогів, у яких до аукціону не вистачає до тисячі гривень, заклад не проводив.

Компанії, котрі виграли аукціони отримали додаткові угоди про підняття цін. Результат - лікарня отримала менше товарів, ніж планувала придбати.

У першому аукціоні на фармацептичну продукцію перемогла компанія "ХЕРСОН ФАРМА-ОПТ", з відривом у 100 гривень від конкурента. Разом з тим, через додаткові угоди про підняття цін, лікарня закупила менше ліків ніж планувала, а саме на 12 флаконів глюкози, 218 флаконів натрію хлориду, 54 флаконів розчину Рингера, 5 флаконів Трисоля, що еквівалентно 1605 гривням.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-02-21-002308-c

На другому аукціоні фармацептичної продукції, переможець “ФАР-МА” дав пропозицію на 1385 гривень меншу за конкурента., але внаслідок додаткових угод, лікарня знову закупила менше на 61 ампулу Морфій хлориду, 288 ампул Фентанілу, 5 ампул Трамадолу, 95 ампул Натрію Оксибутирату, 48 ампул Кетаміну, що еквівалентно

19 тисяч гривень.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-02-07-001692-c

Третій аукціон був на дизельне паливо. Фірма-переможець запропонував ціну 690 гривень менше ніж конкурент - ТОВ Діском Юкрейн, але завдяки додатковим угодам, бензину закупили менше на 1120 літрів.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-01-24-001039-a

Також у частини допорогів завантажені договори, а у частини - ні. Цікаво, чому?
Головний лікар вважає, що для завантаження договорів в систему потрібне відповідне рішення районної ради. Та і аукціони, за його словами, мають починатися з 250 тисяч, а не 200 як у законодавстві.

Що стосується рентгену - у 2017 році лікарня закупила 77 пачок плівки. Але Тетяна розповідає, що пацієнти купували завжди плівку самостійно у аптеці.

Вирушаємо з Тетяною за направленням у амбулаторне фтізіатричне відділення. Після того, як його отримали - йдемо до лікарні на рентген.

На дверях рентген-кабінету жодної інформації про наявність плівки та безкоштовність рентгену. Також у лікарні немає оголошень про гарячі лінії МОЗ та урядового контакт-центру, куди можна поскаржитись на вимагання коштів з пацієнтів.

Пацієнтам, які тестуються на туберкульоз вперше, потрібно зробити флюрографічну картку. ЇЇ роблять в сусідньому кабінеті безкоштовно. В кабінеті флюрографії просять оплати плівку. У пацієнта є два варіанти: купити в аптеці напроти за 35 гривень, або ж через касу закладу за 50 гривень, сплативши примусовий “благодійний” внесок.

“Детям до 18 бесплатно. Раньше пациенты с тубдиспансера не платили, а теперь платят. Дешевле купить пленку в аптеке через дорогу, она там 35 гривен” — з ухмилкою розповідає молодий лікар пацієнтці.

Ми дослухалися до порад лікаря і пішли купувати дешевше — у аптеку ПП “Лювіна” код едопоу 22733306, що розташована навпроти входу в лікарню.

Дійсно, в аптеці з нас взяли всього 35 гривень, але при цьому покупцям не видають плівку на руки. “Пленка в упаковках, если продавать поштучно, то она может засветиться. Мы передаем их напрямую в больницу пачками” - розповідає аптекар. Замість чеку вам видадуть ось такий талончик, який ви віддаєте рентгенологу.

Якщо не хочете морочитися та йти аж у аптеку, лікарня про ваші бажання потурбувалася. Поруч з флюрографічним кабінетом, розташована “каса”. Там пишете заяву на благодійний внесок та сплачуєте його. І хоча внесок на господарчі потреби, вам видають талончик, з яким ви йдете до лікаря. За таку послугу вже йде націнка у 15 гривень. Цікаво, а чи не продають за “благодійні внески” плівку, куплену за бюджетні кошти?

Чи є такі схеми порушенням? Можливо, але чи знає про них головний лікар?

Після вдалого рентгену, я вирішив взяти коментар у керівника закладу. Можливо, він не знав про порушення так само, як головлікар у Пісочині? Самого лікаря спочатку не виявилося на місці, але коли до адміністративного корпусу під’їхав позашляховик, я зрозумів: “ось він!” і побіг до нього. Я з ним розмовляв цілих 4 хвилини. На мою пропозицію піти напряму на поверх і побачити все на власні очі він відмовився, мотивуюючи тим, що зайнятий, хоча і у відпустці.

“Какие у вас вопросы? У нас порог по городу 200 тысяч, часть договоров мы подгружем, хотя на все это ждем решение сессии”. Щодо рентген-плівки я не отримав відповіді. Заступник головного лікаря Романенко Валерій Петрович в телефонній розмові повідомив, що у випадку, якщо у пацієнта є пільги, тоді йому треба йти до завідуючого відділенням, після чого йому випишуть і рукавиці і рентген-плівку. Цікаво, а звідки це має знати звичайний пацієнт?

Вирушаючи в Каховку, я по РroZorro подивився і інші закупівлі. Мою увагу привернула закупівля 86 тисяч одноразових рукавиць, адже це майже 45 тисяч пар.

Постачальник має передавати рукавиці протягом 5 днів після заявки лікарні. Разом з тим, пацієнтів з відділення хірургії при мені відправляли в аптеку купувати рукавиці.

Та Вась, сколько раз я тут був то постійно треба було купувати ці одноразові рукавиці. Без них не приймали” - розповів Олег, який сидів у черзі до хірурга.

Мы не можем обеспечить все потребности больницы, так как на обслуживание в день у нас тратится до 4 000 пар перчаток” - розповів головний лікар.

Чому тоді лікарня закупила рукавиць всього на 10 діб? Відповіді на це питання у мене немає.

PS .Цей текст хотів писати по приїзду з Каховки в Херсон, але стримався. Сів вже писати, коли емоції від відвідин Каховської ЦРЛ пройшли. Для мене дико, коли лікарі з хворих вимагають кошти, а самі жаліються на нестачу грошей

Закупівлі в пожежному порядку

Більше року тому прес-служба ДСНС заявила про перемогу - на закупці 98 машин зекономили біля 25 млн. гривень. Здається, ж все добре і перемога очевидна, але чи все так гладко? Як взагалі закуповуються пожежні машини та чи є якісь проблеми з цим?

21.09.2017 02:15

"Килимове" бомбардування бюджету

От, заходите ви на прийом до сільського голови, а там - “ковьор” на всю стіну. Ой, ледь не забув. Ще ж від ґанку до кабінету чиновника тягнеться уже засалена, інколи ще з часів Брежнєва, килимова доріжка. Чи закуповують зараз килими та доріжки? Чи є в цьому сенс? От і я спробую в цьому розібратися.

28.08.2017 19:38

Невідкладні автомібільні закупівлі

Скільки закуповують машин для медицини в Україні? Чи немає монополістів-постачальників? Як саме авто закуповують?

28.07.2017 21:48

Обрізання сухого. Вигідний, але чи прозорий бізнес?

Щороку сухі та аварійні дерева приносять біди. То лінії електропередач обірвуть, то машину потрощать, а то і на голову людині дерево упаде. Відповідно до правил благоустрою, місцеві ради мають робити обрізання аварійних дерев. Чи виділяють на це кошти і що робити, коли ви побачили аварійне дерево — читайте далі.

24.07.2017 15:22

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання