Благодійні схеми лікарні Каховки

10.08.2017 14:16

Каховка - райцентр у Херсонській області. В центральній районній лікарні у хворих на туберкульоз вимагають купувати рентген-плівки. У інших пацієнтів - рукавиці та ліки. Це зі слів пацієнтів. Водночас, лікарня закуповувала ці товари за бюджетні кошти через ProZorro. За що ж платити? Я вирішив в цьому розібратися.

До залізничної станції Каховка їду з Херсону приміським поїздом, а зі станції - автобусом за 10 гривень. Хоча, можна доїхати швидше - пряма маршрутка коштує 70 гривень і їде на годину менше. У місті мене зустрічає місцевий координатор Мережі ЛЖВ Тетяна.

Область декілька років була у списку чорних від корупції. Зараз ситуація трохи покращилася, але корупція, особливо у медицині, страшенна” — розповіла вона.

Тетяна має пройти обстеження на туберкульоз у лікарні. На її прикладі ми і перевіримо чи реально отримати цю послугу безкоштовно?

Трохи статистики. Каховська центральна лікарня з початку роботи ProZorro провела 84 закупівлі на загальну суму 8,5 млн гривень, з економією у 59,7 тисяч гривень, що становить 0,63% від загальної суми. Лікарня провела лише три успішних аукціони на суму у 705 тисяч гривень, зекономивши 33,7 тисячі гривень. “Ризикованих” допорогів, у яких до аукціону не вистачає до тисячі гривень, заклад не проводив.

Компанії, котрі виграли аукціони отримали додаткові угоди про підняття цін. Результат - лікарня отримала менше товарів, ніж планувала придбати.

У першому аукціоні на фармацептичну продукцію перемогла компанія "ХЕРСОН ФАРМА-ОПТ", з відривом у 100 гривень від конкурента. Разом з тим, через додаткові угоди про підняття цін, лікарня закупила менше ліків ніж планувала, а саме на 12 флаконів глюкози, 218 флаконів натрію хлориду, 54 флаконів розчину Рингера, 5 флаконів Трисоля, що еквівалентно 1605 гривням.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-02-21-002308-c

На другому аукціоні фармацептичної продукції, переможець “ФАР-МА” дав пропозицію на 1385 гривень меншу за конкурента., але внаслідок додаткових угод, лікарня знову закупила менше на 61 ампулу Морфій хлориду, 288 ампул Фентанілу, 5 ампул Трамадолу, 95 ампул Натрію Оксибутирату, 48 ампул Кетаміну, що еквівалентно

19 тисяч гривень.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-02-07-001692-c

Третій аукціон був на дизельне паливо. Фірма-переможець запропонував ціну 690 гривень менше ніж конкурент - ТОВ Діском Юкрейн, але завдяки додатковим угодам, бензину закупили менше на 1120 літрів.

https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-01-24-001039-a

Також у частини допорогів завантажені договори, а у частини - ні. Цікаво, чому?
Головний лікар вважає, що для завантаження договорів в систему потрібне відповідне рішення районної ради. Та і аукціони, за його словами, мають починатися з 250 тисяч, а не 200 як у законодавстві.

Що стосується рентгену - у 2017 році лікарня закупила 77 пачок плівки. Але Тетяна розповідає, що пацієнти купували завжди плівку самостійно у аптеці.

Вирушаємо з Тетяною за направленням у амбулаторне фтізіатричне відділення. Після того, як його отримали - йдемо до лікарні на рентген.

На дверях рентген-кабінету жодної інформації про наявність плівки та безкоштовність рентгену. Також у лікарні немає оголошень про гарячі лінії МОЗ та урядового контакт-центру, куди можна поскаржитись на вимагання коштів з пацієнтів.

Пацієнтам, які тестуються на туберкульоз вперше, потрібно зробити флюрографічну картку. ЇЇ роблять в сусідньому кабінеті безкоштовно. В кабінеті флюрографії просять оплати плівку. У пацієнта є два варіанти: купити в аптеці напроти за 35 гривень, або ж через касу закладу за 50 гривень, сплативши примусовий “благодійний” внесок.

“Детям до 18 бесплатно. Раньше пациенты с тубдиспансера не платили, а теперь платят. Дешевле купить пленку в аптеке через дорогу, она там 35 гривен” — з ухмилкою розповідає молодий лікар пацієнтці.

Ми дослухалися до порад лікаря і пішли купувати дешевше — у аптеку ПП “Лювіна” код едопоу 22733306, що розташована навпроти входу в лікарню.

Дійсно, в аптеці з нас взяли всього 35 гривень, але при цьому покупцям не видають плівку на руки. “Пленка в упаковках, если продавать поштучно, то она может засветиться. Мы передаем их напрямую в больницу пачками” - розповідає аптекар. Замість чеку вам видадуть ось такий талончик, який ви віддаєте рентгенологу.

Якщо не хочете морочитися та йти аж у аптеку, лікарня про ваші бажання потурбувалася. Поруч з флюрографічним кабінетом, розташована “каса”. Там пишете заяву на благодійний внесок та сплачуєте його. І хоча внесок на господарчі потреби, вам видають талончик, з яким ви йдете до лікаря. За таку послугу вже йде націнка у 15 гривень. Цікаво, а чи не продають за “благодійні внески” плівку, куплену за бюджетні кошти?

Чи є такі схеми порушенням? Можливо, але чи знає про них головний лікар?

Після вдалого рентгену, я вирішив взяти коментар у керівника закладу. Можливо, він не знав про порушення так само, як головлікар у Пісочині? Самого лікаря спочатку не виявилося на місці, але коли до адміністративного корпусу під’їхав позашляховик, я зрозумів: “ось він!” і побіг до нього. Я з ним розмовляв цілих 4 хвилини. На мою пропозицію піти напряму на поверх і побачити все на власні очі він відмовився, мотивуюючи тим, що зайнятий, хоча і у відпустці.

“Какие у вас вопросы? У нас порог по городу 200 тысяч, часть договоров мы подгружем, хотя на все это ждем решение сессии”. Щодо рентген-плівки я не отримав відповіді. Заступник головного лікаря Романенко Валерій Петрович в телефонній розмові повідомив, що у випадку, якщо у пацієнта є пільги, тоді йому треба йти до завідуючого відділенням, після чого йому випишуть і рукавиці і рентген-плівку. Цікаво, а звідки це має знати звичайний пацієнт?

Вирушаючи в Каховку, я по РroZorro подивився і інші закупівлі. Мою увагу привернула закупівля 86 тисяч одноразових рукавиць, адже це майже 45 тисяч пар.

Постачальник має передавати рукавиці протягом 5 днів після заявки лікарні. Разом з тим, пацієнтів з відділення хірургії при мені відправляли в аптеку купувати рукавиці.

Та Вась, сколько раз я тут був то постійно треба було купувати ці одноразові рукавиці. Без них не приймали” - розповів Олег, який сидів у черзі до хірурга.

Мы не можем обеспечить все потребности больницы, так как на обслуживание в день у нас тратится до 4 000 пар перчаток” - розповів головний лікар.

Чому тоді лікарня закупила рукавиць всього на 10 діб? Відповіді на це питання у мене немає.

PS .Цей текст хотів писати по приїзду з Каховки в Херсон, але стримався. Сів вже писати, коли емоції від відвідин Каховської ЦРЛ пройшли. Для мене дико, коли лікарі з хворих вимагають кошти, а самі жаліються на нестачу грошей

Здати тест на ВІЛ придбаний через ProZorro. Місія можлива?

Як лікарні закуповують тести на ВІЛ та чи можуть ними скористатися громадяни. Спроба в Коростені, Житомирської області. 

29.09.2017 15:39

Закупівлі в пожежному порядку

Більше року тому прес-служба ДСНС заявила про перемогу - на закупці 98 машин зекономили біля 25 млн. гривень. Здається, ж все добре і перемога очевидна, але чи все так гладко? Як взагалі закуповуються пожежні машини та чи є якісь проблеми з цим?

21.09.2017 02:15

Децентралізовані закупівлі по-ірпінськи

Після початку дії децентралізації більшість міських (районних) та сільських бюджетів отримали в рази більше коштів, ніж за декілька минулих років. Місцеві чиновники кинулися їх одразу використовувати (хоча деякі голови чомусь зберігають кошти на депозитних рахунках). Чи успішно освоюються кошти можна подивитися проїхавши невеличкими містами і селами.

08.09.2017 19:27

Тест на побори в Пісочині - негативний. Справді?)

Прийшла відповідь щодо ситуації з поборами за аналізи у Пісочині. 

21.07.2017 16:47

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання