Медреформа: в лікарнях зникнуть “благодійні внески”, зарплати лікарів виростуть

26.06.2018 13:04

Під час моніторингу медичних закупівель Інститу адвокації та аналітики нерідко зустрічає випадки перебування замовника в процесі припинення статусу юридичної особи. Масовість таких випадків серед лікарень пов’язана з впровадженням нової моделі фінансування охорони здоров’я. Пояснюємо детально, що отримають лікарні від нового статусу. 

В межах реформи лікарням необхідно реорганізуватися. Змінити свою організаційно-правову форму аби перетворитися з бюджетної установи на комунальне некомерційне підприємство (далі - НКП). Такі зміни передбачені законодавством. Близько 150 закладів первинної медичної допомоги вже працюють у новому форматі. В контексті змін, які впроваджуються медичною реформою, лікарням необхідно стати гнучкішими та автономнішими, отримати більшу свободу у плануванні власної діяльності та витримати конкуренцію на ринку медичних послуг. Оптимальним шляхом вирішення цього питання є трансформація.

1. Фінансова самостійність

Отримуючи статус НКП, заклад отримує можливість самостійно формувати кадрову політику, внутрішню структуру, розпоряджатись власними ресурсами. Фінансування установи здійснюватиметься за фінансовим планом, на відміну від бюджетних установ, де існує постатейний кошторис. Ключова відмінність двох цих документів полягає у гнучкості: кошторис передбачає розподіл вже наявних коштів за визначеним переліком статей, на які установі дозволено витрачати кошти. У фінансовому плані відсутні такі часові та статейні обмеження. 

2. В кінці року гроші “не згорають”

Цей документ є одним з інструментів досягнення поставленої мети, що дозволяє кожному закладу індивідуально визначити свої матеріальні та фінансові потреби і спланувати їх забезпечення. Бюджетна установа в кінці року зобов’язана повернути залишок коштів назад у бюджет, проте, в такому випадку, наступного року цей заклад може отримати менший обсяг коштів на ту суму, яку повернув минулого. Фінансовий план, на відміну від кошторису, не потрібно планувати так, щоб встигнути витратити весь обсяг коштів до кінця бюджетного року. Невикористання лікарнею коштів у бюджетному році не може бути підставою для зменшення обсягу бюджетних коштів

3. Відмова від “благодійних внесків” 

Іншим аспектом трансформації установи з бюджетної у некомерційне підприємство - є право на відкриття власного банківського рахунку та отримання на нього коштів від фізичних/юридичних осіб за надані послуги не в якості «благодійних внесків», а як офіційну оплату за ті послуги, які лікарня матиме право надати на платній основі.

4. Вищі зарплати лікарям

Заробітна плата після заміни кошторису фінансовим планом не визнається більше захищеною статтею видатків. Лікарня отримує право самостійно встановлювати форми, умови та системи оплати праці. Організація оплати праці працівників регулюватиметься договорами, які лікарня укладатиме з своїми працівниками. Тобто, заклад зможе вільно розпоряджаючись своїми фінансами, формувати посадовий оклад для лікарів та застосовувати різні види додаткових доплат, стимулюючи зацікавленість лікаря у результатах його роботи. Ініціатива створена, щоб наданти лікарням можливості підвищити до гідного рівня зарплату медиків. Проте, в цьому одночасно закладений також і потенційний ризик, пов’язаний людським фактором, взаємовідносинами між керівництвом та підлеглими в середині закладу тощо. 

Новостворені НКП повторно проходять процедуру отримання ліцензії на провадження медичної практики. Незважаючи на те, що НКП переймає всі права, обов’язки та майно бюджетної лікарні, Закон України дозволяє правонаступнику працювати в рамках попередньої ліцензії обмежений термін. Лікарня матиме три місяці, щоб отримати ліцензію на медичну практику повторно. Для допомоги лікарням у впровадженні таких змін у 2018 році МОЗ України випустило спеціальні методичні рекомендації щодо перетворення закладу у НКП. 

Відбори в Публічному модулі ВІ у зручному форматі

При роботі з інструментом важливо розуміти усі його можливості. Файл з відборами допоможе вам знайти усю необхідну інформації та зробить ваш аналіз максимально точним

08.05.2019 13:00

Озеленення Українки під загрозою через ігнорування владою законів

Озеленення міста Українка в Київській області може опинитись під загрозою через порушення правил проведення закупівель.

02.05.2019 13:39

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері