Епідемія COVID-19 в Україні триває вже 5 місяців. За цей час бюджетні установи витратили на закупівлі ліків, засобів захисту та обладнання понад 5,5 млрд грн. Йдеться про договори, які укладали за спрощеною процедурою — в обхід електронних торгів. Це дало змогу швидко закрити потреби медичної системи в базових товарах, але не сприяло економії бюджетних коштів.
Прикладом цього може стати закупівля 10 турбінних апаратів ШВЛ Відділом охорони здоров’я Сумської міської ради. Ціна за один апарат марки ЮВЕНТ-Т виробництва української компанії ЮТАС згідно з початковим договором від 20 липня становила 647 тис. грн.
На перший погляд, встановити факт переплати було непросто, адже діапазон цін на товар, залежно від комплектації, доволі широкий — від 440 до 650 тис. грн. Орієнтиром були інші закупівлі, проведені медичними закладами в цей час — у липні-серпні 2020 року. Скажімо, Павлоградський пологовий будинок 7 серпня купив апарат тієї ж марки за 611 тис. грн, а Володимир-Волинське територіальне медичне об’єднання 10 серпня — за 600 тис. грн. Отже, переплата могла становити від 36 до 47 тис. грн за штуку, а на партії в 10 штук — від 360 до 470 тис. грн. І це не враховуючи, що ціна на товар у роздріб як правило вища, ніж на оптові партії.
Щоб перевірити, як на вартість могла вплинути комплектація, ми зв’язались із виробником — ТОВ Компанія ЮТАС. З’ясувалося, що ціна на апарат у базовій комплектації складає всього 440 тис. грн за штуку. І навіть якщо врахувати додаткові компоненти вона не має перевищувати 600 тис. грн.
Зауважимо, що Сумська міськрада не звернулася до виробника напряму, а уклала договір з ТОВ “ТСМ АССІСТАНС”. Ця компанія зареєстрована у Києві, але від самого початку діяльності брала участь в тендерах лише в Сумській області. На її рахунку — 17 договорів з Управлінням майном Сумської обласної ради на загальну суму в 19,9 млн грн. Власник компанії — Сергій Тарасенко, зареєстрований як ФОП, і також укладав договір на 7 млн гривень з цим управлінням.
Враховуючи обставини закупівлі 10 апаратів ШВЛ, “Антикорупційний штаб” 7 серпня направив звернення до Сумської міськради з проханням привести за можливості ціну договору у відповідність до ринкової. Відповідь так і не надійшла. Однак у відповідь на повторний запит ми отримали технічну специфікацію товару. Відділ охорони здоров’я замовив ШВЛ у максимальній комплектації. Нагадуємо, що ціна такої комплектації у виробника все одно не перевищує 600 тис. грн.
12 серпня в систему Prozorro була завантажена додаткова угода, датована також 7 серпня. Згідно з нею, ціна закупівлі була знижена — з 647 до 622 тис. грн за штуку, у зв’язку з “внесенням змін у специфікацію”. Додаток до угоди ніяк не конкретизував ці зміни. Водночас у ньому зазначено, що вони відбуваються “без зміни обсягу та якості товарів”. Отже, про зміну комплектації не йдеться. Загалом сума договору знизилася на 250 тис. грн.
ГО “Антикорупційний штаб” вбачає в цих змінах спробу приховати розтрату бюджетних коштів. З цього приводу ми направили заяву про злочин на ім’я прокурора Сумської області.
Цей приклад зайвий раз доводить, що спрощена процедура закупівлі, яка могла бути виправдана в екстремальних умовах перших місяців епідемії, дедалі більше перетворюється на джерело зловживань та неефективних витрат бюджетних коштів.
© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено