Рада готується закинути шайбу у ворота ProZorro

28.01.2017 21:35

17 січня 2017 року у Верховній Раді зареєстровано проект Закону про внесення зміни до прикінцевих та перехідних положень розділу IX Закону України "Про публічні закупівлі" щодо закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення підготовки та проведення в Україні у 2017 чемпіонату світу з хокею з шайбою серед чоловіків (№5645).

Згідно з пояснювальною запискою, прийняття зазначеного законопроекту обумовлено необхідністю реалізації заходів з підготовки та проведення в Україні чемпіонату світу з хокею з шайбою серед чоловіків, який відбудеться з 22 по 28 квітня.

Законопроектом пропонується доповнити перелік підстав застосування переговорної процедури закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення підготовки та проведення в Україні у 2017 році чемпіонату світу з хокею з шайбою серед чоловіків.

Зокрема, законопроектом передбачається доповнити прикінцеві та перехідні положення розділу IX Закону України “Про публічні закупівлі” новим пунктом 4такого змісту:

“42. Установити, що до 29 квітня 2017 року замовники, визначені Кабінетом Міністрів України, можуть здійснювати закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення підготовки та проведення в Україні чемпіонату світу з хокею з шайбою серед чоловіків у 2017 році, згідно з переліком товарів, робіт і послуг, що затверджується Кабінетом Міністрів України за переговорною процедурою, встановленою статтею 35 цього Закону. При цьому замовник має право укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у строк не раніше ніж через 5 днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі”.

А тепер проаналізуємо доцільність прийняття законопроекту та його реальну мету.

По-перше, постає питання - які роботи, пов’язані з проведенням хокейного чемпіонату, можна виконати так швидко навіть з урахуванням застосування переговорної процедури – побудувати нові майданчики чи реконструювати нові. Навряд чи це можливо зважаючи, що чемпіонат має розпочатися в квітні 2017 року.

Адже, згідно визначення Закону України "Про публічні закупівлі" роботи це переважно все що пов’язано з будівництвом нових чи реконструкцією, реставрацією існуючих об’єктів та пов’язані з цим послуги. Строки виконання робіт за технологією явно перевищують період у 2,5 місяці, що залишилися до початку чемпіонату.

Водночас, для закупівлі товарів чи послуг, необхідних для проведення чемпіонату, часу більш ніж достатньо навіть у разі застосування тендерної процедури. Зрозуміло, якщо процедуру розпочати вже зараз (чи на початку лютого), а не втрачати час на лобіювання законопроекту, який дозволить обійти тендерні процедури.

І нарешті, варто зазначити, що діючі норми Закону України "Про публічні закупівлі" надають можливість застосувати переговорну процедуру у разі коли предмет закупівлі (наприклад якийсь специфічний спортивний інвентар чи обладнання) може бути поставлений тільки певним постачальником – «відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи». Зрозуміло, що закупівля за такою підставою має бути обґрунтована та документально підтверджена.

В усіх інших випадках має застосовуватися відкрита тендерна процедура.

Тим більше, про проведення чемпіонату світу з хокею з шайбою було відомо вже у 2016 році. Так, ще у листопаді 2016 року КМУ було схвалено розпорядження №860-р «Про утворення Організаційного комітету з підготовки та проведення в Україні у 2017 році чемпіонату світу з хокею з шайбою серед чоловіків».

Тому вбачається, що справжньою метою розробки та внесення законопроекту №5645 є спроба обійти «занадто» прозорі тендерні процедури закупівель, передбачені Законом України "Про публічні закупівлі".

При цьому, законопроект вноситься не КМУ (який має бути ініціатором таких рішень), а народним депутатом України, що дозволяє уникнути цілої низки узгоджень з профільними органами виконавчої влади та експертиз, в тому числі антикорупційної, яку законопроект навряд чи пройде.

Нажаль цей законопроект не перший. Аналогічним по суті законом (від 17 листопада 2016 року № 1761-VIII) наразі врегульовано закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для забезпечення підготовки та проведення в Україні у 2017 році пісенного конкурсу “Євробачення”. При тому, що про проведення цього заходу в Україні було відомо ще в травні 2016 року.

Треба надіятися, що це в подальшому не перетвориться на «звичаєву» тенденцію необґрунтованого уникнення конкурентних процедур, шляхом внесення законопроектів, через недбалість чи свідомі дії осіб, відповідальних за проведення знакових міжнародних заходів.

Матеріал підготовлено в рамках проекту, USAID, UK aid та Фонду Євразія “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах”.

Контроль закупівель: які загрози приховані в законопроекті про Рахункову палату

Законопроект депутата БЮТ пропонує розширити вже надані законодавством функції Рахункової палати у сфері закупівель

04.07.2018 16:00

Переговорна процедура. Чи дійсно відсутня конкуренція на торгах?

Ми виявили негативну тенденцію використання замовниками переговорної процедури на підставі “відсутності конкуренції” без належних обґрунтувань або взагалі за їх відсутності.

18.04.2018 19:53

Аналіз найактивнішого скаржника на закупівлі ProZorro

Аналітики Київської школи економіки підготували й оприлюднили  дослідження щодо фірм, які постійно оскаржують процедури закупівлі окремих замовників в Антимонопольному комітеті

05.02.2018 12:40

Як не треба купувати наркотики

В квітні цього року Національним інститутом фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського було оголошено торги на закупівлю наркотичних препаратів і прекурсорів. Процедура виявилася дуже цікавою з огляду на прийняті замовником рішення та її кінцеві результати.

26.07.2017 18:56

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання