Контроль закупівель: які загрози приховані в законопроекті про Рахункову палату

04.07.2018 13:00

14 червня народний депутат Антон Яценко вніс до Верховної Ради законопроект №8483, який передбачає наділення Рахункової палати України новою функцією - контроль у сфері публічних закупівель на всіх стадіях. Це може призвести до погіршення контролю за використанням коштів місцевих бюджетів, дублювання функцій Державної аудиторської служби Україна або ж до зростання видатків на розширення апарату Рахункової палати.

Законопроект депутата БЮТ пропонує розширити вже надані законодавством функції Рахункової палати у сфері закупівель.

Частина третя статті 7 Закону України «Про публічні закупівлі» вже передбачає здійснення Рахунковою палатою контролю за закупівлями  у межах повноважень, визначених Конституцією та законами України. Частина друга статті 13 Закону України «Про Рахункову палату України» встановлює, що державний зовнішній фінансовий контроль (аудит) щодо здійснення закупівель за рахунок коштів державного бюджету проводиться Рахунковою палатою стосовно всіх стадій закупівель. І включає перевірку та аналіз законності та ефективності здійснення закупівель, дотримання передбачених процедур, оцінку своєчасності отримання товарів, послуг та проведення робіт, а також аналіз стану прозорості та додержання встановлених принципів здійснення закупівель.

Однак, на думку автора законопроекту, цього замало і він вирішив поширити такий контроль на всю сферу публічних закупівель, незважаючи на джерела фінансування закупівлі. Більше того, народний депутат А.В. Яценко зареєстрував ще один законопроект №8482, яким вносяться зміни до Бюджетного кодексу України. Це розширить контроль Рахункової палати України на кошти місцевих бюджетів.

Незважаючи на назву, «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо контролю за дотриманням бюджетного законодавства», законопроект також вносить зміни до Законів України «Про Рахункову палату України» та «Про місцеве самоврядування в Україні», які теж поширюють повноваження Рахункової палати щодо контролю за використанням коштів місцевих бюджетів при здійсненні закупівель.

Зокрема, дуже творчо, в законопроекті сформульовані положення статтей 7 (пункт 7 частини першої) та 13 Закону України «Про Рахункову палату», а також нових частин (6 і 7) статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Процес внесення цих змін нагадує негативну практику внесення змін до Законів України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», «Про державні закупівлі», інших законів, пов’язаних з процесом здійснення закупівель в Україні. Шляхом впровадження запропонованих змін відбувається намагання створити ситуацію, коли два контролюючі органи (Рахункова палата України та Державна аудиторська служба України) будуть наділені фактично однаковими функціями у сфері публічних закупівель в частині, що стосуються використання бюджетних коштів.

Таке дублювання однозначно призведе  до масових  колізій в частині різних результатів здійснених перевірок та відповідальності за їх виконання.

Крім цього, на відміну від Державної аудиторської служби, Рахункова палата не має регіональних відділень. А зважаючи на те, що Рахункова палата не наділена функціями моніторингу, це призведе до практичної неможливості якісного виконання нею функції контролю за використанням коштів місцевих бюджетів або ж зростання видатків бюджетних коштів на розширення апарату цього органу.

Наслідком всіх цих нововведень може бути створення проблем у сфері публічних закупівель, зокрема у забезпеченні ефективного функціонування системи контролю за закупівлями.© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері