Відміна торгів та штраф: як бізнес та громадськість можуть карати за порушення рівних правил гри

24.07.2019 16:03

Порушують рівні правила гри у закупівлях? Звертайтесь до замовника з вимогою це виправити. Якщо той не чує — звертайтесь до Антимонопольного комітету України та DOZORRO-спільноти. Саме у такий спосіб бізнес спільно з громадськістю домоглись скасування незаконного визнання переможця та покарали за змову на реконструкції лікарні в Київській області.

Вишнівська міська лікарня в жовтні 2018 року оголосила тендер на 43 мільйони гривень на реконструкцію міської поліклініки з добудовою. На аукціон подались 5 компаній. Перемогла фірма Професійна інжинірингова компанія з пропозицією в 25,3 мільйони гривень. Вишнівська міська лікарня могла би порадіти економії 18 мільйонів гривень.

Визнання переможця і скарги конкурентів

Однак конкуренти "Леокон спецбуд" та "Вестбуд плюс"  в тендерній пропозиції переможця знайшли порушення. Замовник мав відхилити найдешевшу пропозицію, оскільки переможець не надав всіх документів, які вимагались.

Вишнівська міська лікарня вирішила не здаватися і почала захищати переможця, аргументуючи свою позицію "залізним фактом" — ціною.

Зауваження від учасників вважати несуттєвими з огляду на те, що від "Професійна інжинірингова компанія" цінова пропозиція є найбільш економічно вигідною”.

Покарання: відміна торгів

Компанія "Леокон спецбуд" вирішила не опускати руки і продовжити боротись, подавши скаргу до АМКУ. Антимонопольний комітет зобов’язав Вишнівську міську лікарню скасувати рішення про визначення переможцем "Професійної інжинірингової компанії".

Паралельно компанія звернулась до DOZORRO-спільноти. Фахівці з публічних закупівель Трансперенсі Інтернешнл Україна відправили листа до керівного органу замовника — Вишневої міської ради. І згодом отримали відповідь, що закупівлю було відмінено через неможливість усунення порушень

Покарання: штраф за змову

Після ретельного вивчення документів учасників ми встановили, що "Професійна інжинірингова компанія", яка майже перемогла, та ТОВ "Фрей-юкрейн" порушили рівні правила гри:

  • у них спільний засновник
  • документи мають однакові назви, вигляд, надруковані однаковим шрифтом
  • інформаційні довідки з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, директори ТОВ “Професійна інжинірингова компанія” та ТОВ "Фрей-юкрейн" отримали в один день з номерами 10510 та 10511
  • директори зареєстровані за однією адресою у Києві

17 липня Київське обласне територіальне відділення АМКУ визнало порушення закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів.

"Фрей-юкрейн" та «Професійна інжинірингова компанія» тепер мають заплатити штраф — по 68 тисяч гривень. І не зможуть брати участь у публічних закупівлях протягом трьох років.

Але на цьому історія не закінчується. Вишнівська міська лікарня знову проводила тендери на реконструкцію. І цього разу в закупівлях брали участь нові "партнери". Трансперенсі Інтернешнл Україна підготувало ще одне звернення до АМКУ щодо антиконкурентних узгоджених дій учасників. Чекаємо на відповідь.

Чи варто публічним закупівлям під час війни повертатись в конкурентне русло

Як зробити закупівлі знову прозорими, але не втратити у швидкості та безпеці.

31.05.2022 14:00

Грудневі жнива на Полтавщині

Щороку ми мріємо, що ці жнива зникнуть — однак раз по раз натрапляємо на такі історії.

10.01.2022 12:30

Нова локалізація або як не треба писати закони

Депутати запропонували нову версію законопроєкту для нібито захисту українського виробника. Розбираємося, що з ним не так.

08.10.2021 12:00

Моніторинги та штрафи: рік нової редакції

Як аудитори моніторять та перевіряють закупівлі в Prozorro і штрафують порушників.

18.08.2021 11:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання