Як це працює або робота координатора DOZORRO у Львівській області

22.06.2018 09:14


Ми розпочинаємо серію матеріалів, в якій будемо розповідати про наших координаторів DOZORRO у регіонах. Перша історія про роботу, цілі, проблеми й успіхи Мирослава Сімки - регіонального партнера у Львівській області.

Про цілі

Для мене бути координатором DOZORRO у Львівській області, перш за все, означає підійти до вирішення проблем у закупівлях з двох сторін: навчання та контролю. Для цього я вибрав трьох регіональних партнерів: Розвадівська ОТГ, Управління ЖКГ та енергозбереження Бориславської міської ради і департамент міського господарства Дрогобицької міської ради. В процесі роботи виявилось, що територіальна громада фактично не проводить відкритих торгів, відповідно працювати з таким партнером фактично немає над чим, тому вирішив обрати іншого замовника – Управління житлового-комунального господарства  і будівництва Трускавецької міської ради. Всі регіональні партнери, нікого зі Львова не долучали, щоб підсилювати роботу замовників в регіонах, бо саме там зазвичай фіксуємо найбільше проблем.

На початку нашої співпраці ми чітко встановили завдання, які перед собою ставимо, а саме навчити замовників самостійно виконувати весь комплекс процесів проведення закупівель. Вони мають знати все: від початку етапу створення тендерної документації до повного виконання умов договору.

В чому полягає основна мета?  

Замовники мають в себе повірити і освоїти ті навички, які допоможуть їм провести будь-які торги. Сподіваюсь, що вже скоро вони консультуватимуться зі мною лише в ключових точках, а всі інші питання вирішуватимуть самостійно, не допускаючись помилок.

Про проблеми

Дрогобич -  найбільший з цих замовників, з яким я зараз працюю, це найбільше місто і відповідно там найбільший обсяг коштів. Зараз я отримую найбільше дзвінків з проханням проконсультувати саме від Дрогобича. Важко не помітити проблему внутрішньої комунікації людей в межах самої міської ради. В них, на жаль, побутує така давня хиба адміністративного апарату пошуку винного у всіх бідах, умовно кажучи цапа-відбувайла. Цю невдячну посаду зазвичай займає секретар, який відповідає за проведення закупівель. Це проявилось навіть у спілкуванні з мером міста Дрогобича. Не відчувається довіри у команді і якщо щось погано, то всі одразу знають на кого показувати пальцем. Більше того, секретар тендерного комітету Департаменту міського господарства у Дрогобичі, яка і готує тендерну документацію, на мою думку, має доволі добрі знання, й скоріше за все, отримує вказівки зверху і не може їм протистояти. Особливо чітко це читається в тендерній документації, коли я розумію, що самостійно таке людина не могла придумати. Наприклад, є вказівка закупити обладнання певного виробника для цього прописують дискримінаційні вимоги, які дозволяють відсіяти інших учасників. Так, це порушення Закону, але завдання керівника виконано.

Стосовно Борислава. У цього замовника теж специфічна ситуація, бо закупівель вони проводять небагато і зараз у нас якраз почався перший такий досвід спілкування, пробуємо провести перші торги на реконструкцію вулиці Дрогобицької вартістю більше 10 мільйонів гривень. Зараз це вже буде друга спроба і ми постараємось зробити все для того, щоб вона відбулася. Припускаю, що перші торги були не проведені, через допущені помилки у підготовці тендерної документації і замовник вирішив не ризикувати. За час нашої недовгої співпраці з Бориславом, я також помітив, що в замовника є фірма-улюбленець, яка виконує багато замовлень від міста. Наприклад, щодо каналізування вулиць у місті –  це ПП «Мажор». Можливо, таких підрядників навіть декілька, але факт очевидний – знайомим фірмам віддають найбільше прямих замовлень. Це ілюструє хворобливий процес освоєння бюджетних коштів, з яким ми постійно боремося.

Щодо замовника з Трускавця, то ми лише починаємо свою співпрацю. Помітив дивну річ, що розпорядники в своїй структурі, тобто в міській раді взагалі не спілкуються. Наші партнери, Управління ЖКГ і будівництва Трускавця, взагалі нічого не знають про закупівлі сусіднього відділу освіти. Зараз їхня система дуже схожа на ту, яка колись була у Львівській міськраді, коли я лише починав там працювати у 2007 році. Кожен сам за себе. В тебе є завдання, в тебе є бюджетні кошти, які потрібно освоїти і ти собі даєш раду в міру своїх знань, навиків, хитрощів також. Я спробую зробити так, щоб Управління ЖКГ і будівництва Трускавецької міської ради стало прикладом для інших замовників, щоб телефонували за порадою не до мене як експерта, а до них, як до колег.

Успішний кейс

Наша співпраця з партнерами нарешті почала давати свої результати. Ось одна з історій, яка трапилась у Департаменті міського господарства Дрогобицької міської ради. До того, як ми почали співпрацювати, у березні цього року замовник хотів купити установку “MADPATCHER” для ямкового ремонту доріг. Тоді на закупівлю прийшло лише двоє учасників, які пропонували не зовсім те, що потрібно. Але проблема була не в самих пропозиціях учасників, адже відповідно до якісних і кількісних характеристик все було правильно. Помилку допустив сам замовник, адже в описі товару зазначив такі характеристики, які йому зовсім не підходили, але в той же час ідеально співпадали з тим, що пропонували учасники - техніку білоруського виробництва. Маю підозри, що тендерну документацію просто скопіювали від іншого бюджетного розпорядника. Замовник відмінив торги. У повідомлені про відміну йдеться про “неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель”. 

Департамент міського господарства Дрогобицької міської ради спробував схитрити і вирішив “не пустити” на закупівлю учасників, які пропонують білоруську техніку. Попередньо у вимогах прописали пункт про “географічне розташування учасника”. Це звісно ж дискримінаційна вимога, яка могла спричинити проблеми, як замовнику, так і потенційним учасникам. Вихід з цієї ситуації був. Дуже логічний і єдиний правильний - не лінуватись, детально та чітко прописати характеристики товару, щоб купити те, що потрібно. Ми деякий час попрацювали над тендерною документацією замовника, детально та чітко все прописали, і як результат - через місяць Департамент міського господарства Дрогобицької міської ради купив техніку, яка повністю його влаштувала, не порушуючи жодної норми Закону.

Про контроль

Замовники почали відчувати контроль з нашого боку. Вони розуміють, що якщо ми вже помітили їхні порушення, а вони й надалі ігноруватимуть наші вказівки, то наслідки будуть невтішні. І вже тоді спілкування відбуватиметься не зі мною по телефону, а вже з іншими контролюючими органами. Зараз ми найбільше акцентуємо свою увагу на необхідності проведення допорогових закупівель. У Бориславі якраз є з цим проблема, оскільки замовник взагалі не проводить допорогових закупівель. Зараз у них є рішення щодо встановленого порогу на товари та послуги, сподіваюсь, що завдяки нашій співпраці воно також пошириться і на роботи.

Наші регіональні партнери мають стати прикладом для інших замовників й попри всі труднощі, які у них зараз існують, я бачу позитивні результати.

 

 

 Від скарг до партнерства. Як працює координатор DOZORRO у Рівненській області

Друга історія про роботу, цілі, проблеми й успіхи Святослава Клічука - регіонального партнера у Рівненській області.

09.07.2018 08:30

Полтавська Платформа: місто під контролем

Громадська організація "Полтавська Платформа" об’єднання людей, небайдужих до долі свого міста 

28.06.2018 10:10

Антикорупційний штаб: перевіряє обіцянки можновладців

Метою діяльності організації є подолання корупції шляхом сприяння системним змінам

14.06.2018 10:59

Як в Луганській області моніторять публічні закупівлі

Історія про громадську організацію «Розвиток публічних закупівель».

10.05.2018 11:58

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері