Статистика Міністерства охорони здоров’я протягом останніх тижнів невтішна — кількість хворих на коронавірус невблаганно зростає. Показник заповненості ліжкомісць для таких пацієнтів у лікарнях наближається до критичної межі. Водночас медичні заклади продовжують активно поповнювати запаси ліків для хворих за рахунок коштів НСЗУ, місцевих бюджетів, а також власних доходів від надання платних послуг.
Раніше ми писали про те, як заклади охорони здоров’я закуповують на Prozorro для лікування хворих на коронавірус противірусні препарати з діючою речовиною Озельтамівір, а також антибіотики Меропенем. Цього разу ми проаналізували закупівлі ще одного антибіотику — Лінезоліду. Його використовують лише за вказівкою лікаря для боротьби з пневмоніями, туберкульозом та іншими захворюваннями.
Лікарські засоби зі вмістом Лінезоліду в Україні є у формі таблеток, порошку для фармацевтичного застосування та розчину для інфузій. Згідно з даними Державного реєстру ліків, препарати з Лінезолідом виробляють 4 українські фармкомпанії: ПАТ “Інфузія”, ТОВ “Юрія-Фарм”, а також ПАТ “Галичфарм” і ПАТ “Київмедпрепарат”, які обоє входять до корпорації “Артеріум”. Окрім вітчизняної продукції, на ринку присутні також препарати американського, індійського, словенського, іспанського та турецького виробництва.
Для аналізу ми відібрали закупівлі Лінезоліду у формі розчину для інфузій, оскільки таблетки лікарні майже не купували. А потім звузили вибірку саме до тих договорів, які уклали за процедурою COVID-19. Відтак ми дослідили 247 закупівель Лінезоліду, здійснених протягом липня-вересня — саме в останні місяці кількість хворих почала різко зростати.
Від липня до вересня медичні заклади купили 57 тис. упаковок Лінезоліду для лікування хворих на коронавірус. Найбільший обсяг препарату — приблизно половину від загальної кількості, придбали у вересні. Отже, як бачимо, зі зростанням кількості хворих закуповують і більше антибіотику для їх лікування.
Найбільше Лінезоліду протягом кварталу придбали в Одеській області — 11 тис. флаконів. Це майже п’ята частина від загальної кількості в Україні. Переважно Лінезолід закуповувала Одеська міська клінічна інфекційна лікарня — усього 7 тис. флаконів. Зокрема, наприкінці вересня одесити придбали 3 тис. флаконів — це найбільша партія Лінезоліду серед закладів охорони здоров’я за три місяці. Також багато Лінезоліду закупили у Вінницькій області — понад 9 тисяч, хоча тут хворих на коронавірус менше, ніж у деяких інших регіонах.
А от у Тернопільській області, яка має один з найвищих показників захворюваності на COVID-19, за останні 3 місяці майже не купували Лінезолід. Договори медичних закладів цього регіону за попередні місяці також свідчать про те, що цей антибіотик нечасто використовують для подолання COVID-19 у тамтешніх лікарнях. Лінезолід закуповували рідко і переважно малими партіями. Утім, є області, які цей антибіотик не придбали взагалі — Луганська та Миколаївська.
Варто також зауважити, що деякі регіони поповнювали свої запаси Лінезоліду і в попередні місяці. Наприклад, столичні лікарні закупили не дуже багато цього антибіотику в третьому кварталі року, незважаючи на різке зростання кількості хворих у Києві. Однак ще на початку карантину, в квітні, Департамент охорони здоров’я КМДА придбав у КП “Фармація” понад 84 тис. упаковок Лінезоліду.
Як ми вже писали, в Україні є 4 виробники ліків із Лінезолідом. Власне, саме їхню продукцію найчастіше купували лікарні. Найпоширенішими препаратами стали:
“Лінезолідин” (Україна);
“Лінозелід” (Україна);
“Лінелід” (Україна);
“Лінесса” (Індія).
Найпопулярнішою маркою антибіотика на Prozorro є “Лінезолідин”, який виготовляють заводи корпорації “Артеріум”. Заклади охорони здоров’я придбали понад 25 тис. упаковок цього розчину. Це 44% від загальної кількості проданого антибіотику.
На другому місці — однойменний розчин “Лінезолід”, який виготовляє ПАТ “Інфузія”. За три місяці лікарні закупили 15 тис. флаконів препарату.
Порівняно багато заклади охорони здоров'я придбали й розчину під торговою маркою “Лінелід” — понад 8 тис. упаковок. Його виготовляє ТОВ “Юрія-Фарм”. Серед розчинів іноземного виробництва українські замовники найчастіше закуповували препарат “Лінесса”. Його створює індійська компанія “Євролайф Хелткеар”. Протягом липня-вересня лікарні придбали більше 6 тис. флаконів “Лінесси”.
Найбільшим постачальником антибіотику з діючою речовиною Лінезолід для закладів охорони здоров’я стало ПАТ “Інфузія”. Товариство поставило понад 15 тис. упаковок для лікування хворих на коронавірус.
На другому місці — Медичний центр “М.Т.К”, який продав лікарням більше 8 тис. фланоків “Лінеліду”. Ще два великі постачальники — ТОВ “БАДМ-Б” та його компанія-засновник ТОВ “БАДМ”, торгували в основному українським “Лінезолідином” та індійською “Лінессою”. Разом вони продали понад 13 тис. упаковок препарату. Замикає першу п’ятірку постачальників виробничо-комерційна фірма “Скайінвест”, яка також продавала лікарням переважно “Лінезолідин” та “Лінессу” — загалом більше 4,5 тис. флаконів.
Порівняння ціни на найпопулярніші препарати з Лінезолідом показує, що загалом вартість однієї упаковки розчину протягом останніх трьох місяців трималася приблизно в одному діапазоні. Утім, на деякі ліки ціни могли відрізнятися і на 250 грн.
Так, найбільша різниця в цінах — на розчин “Лінезолідин” виробництва корпорації “Артеріум”. Виробничо-комерційна фірма “Скайінвест” продавала цей препарат по 399.91 грн за розчин, як-от Городенківській центральній районній лікарні. Водночас деякі регіональні дистриб’ютори постачають “Лінезолідин” значно дорожче — по 646 грн за одиницю. До прикладу, сусідня з Городенківською Коломийська районна лікарня закупила 181 флакон “Лінезолідину” по 646,09 грн у ТОВ “Світ ліків”, а Чернівецька міська лікарня №1 придбала 100 флаконів за такою ж ціною у фармацевтичної фірми “ЦЕНТР-БУКОВИНА”.
Так само за різними цінами лікарні купували “Лінелід”, який виробляє ТОВ “Юрія-Фарм”. Що цікаво, цей розчин продавав лише Медичний центр “М.Т.К”, найчастіше по 755 грн за одиницю. Проте траплялися випадки, коли заклади отримували препарат знанчо дешевше. Наприклад, Конотопська районна лікарня придбала у Медичного центру “М.Т.К” 400 флаконів з розчином по 480 грн. Водночас найдорожче скупилася Київська міська лікарня №6. Вона підписала угоду на постачання “Лінеліду” з КП “Фармація”. На кожну упаковку замовник витратив по 830 грн.
Препарат “Лінезолід”, який закуповували лікарні у ПАТ “Інфузія”, найчастіше коштував 560-570 гривень. А ось ціни на індійську “Лінессу” коливалися в районі 544-600 грн за одиницю. Найбільше цього розчину продали компанії “БАДМ-Б”, “Скайінвест” та івано-франківський “Обласний аптечний склад”.
За словами постачальників, різниця в ціні виникає через те, що більшість фірм та аптек працюють не напряму з виробниками, а закуповують ліки у великих дистриб'юторів. Тож до початкової вартості додається націнка. У компаній, які працюють напряму з виробниками, такої проблеми немає. У деяких випадках вони постачають ліки дешевше саме для бюджетних закладів охорони здоров’я.
Підсумовуючи, варто зазначити, що лікарні почали активніше купувати препарати з діючою речовиною Лінезолід для лікування хворих на коронавірус у вересні, разом зі стрімким збільшенням кількості позитивних результатів тестів на COVID-19. Левова частка розчинів Лінезоліду, які постачали в заклади охорони здоров’я, виробляють українські фармкомпанії. З даних Prozorro бачимо, що є основні постачальники цього антибіотику. Вони переважно працюють з одним виробником. Менші фірми найчастіше беруть продукцію у великих дистриб’юторів, тож змушені продавати розчини за відчутно вищою ціною.
Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у межах Transition Promotion Program.
© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено