Як визначити ринкову ціну на товар?

16.08.2018 16:00

Яка потреба? Визначити орієнтовні ціни на конкретний товар, який купують замовники через електронну систему публічних закупівель Prozorro.

Що робимо? Шукаємо та аналізуємо ціну за одиницю конкретного товару, який купували замовники через електронну систему Prozorro. Порівнюємо ціни на товар з цінами комерційного ринку.

Чому це важливо? Аналіз ціни товару учасника на ринку публічних закупівель та порівняння її з комерційною буде корисним, щоб визначити плюси та мінуси роботи в цій сфері. Це дає мьожливість оцінити орієнтовну прибутковість продажу товарів державі. Також, ця інструкція буде цікавою для замовників, які для визначення очікуваної вартості використовують середню ціну на Prozorro.

Давайте виконаємо декілька простих кроків, щоб проаналізувати ціни в системі публічних закупівель. Уявімо, що ми – компанія, яка реалізує будівельні товари, та вирішили розширити свій перелік клієнтів за рахунок державних замовників. Але керівництво нашої фірми не впевнене, що зможе отримати прибуток. Тож ми вирішили, що перед стрибком у новий ринок варто дізнатися, за скільки ж держава таки купує один з наших розповсюджених товарів — Цемент. Наша компанія переважно торгує цементом М400 у мішках по 25 кг. Тому найперший крок аналізу — це знайти тендери з нашим товаром. Для цього переходимо на лист “Тендери/лоти” у додатку «12. Етап закупівель». Далі, щоб шукати саме будівельний цемент, відбираємо лоти закупівель за кодом CPV товару.  Для цього у колонці “класифікація CPV” зазначаємо відповідний код CPV товару, а саме: 4411 (Конструкційні матеріали).

Але в цю групу товарів, крім цементу, входить багато іншого. Тому, щоб знайти саме цемент з конкретною маркою та типом, потрібно створити пошуковий запит за словом. Як це зробити: у колонці лот, активуємо пошук і пишемо найменування товару *Цемент*400*. Зірочки потрібні, щоб врахувати можливі варіації в словах та шукати необмежену кількість символів до назви і після неї. Після запиту натискаємо ENTER, і система додасть у відбори всі закупівлі, де зустрічались слово Цемент і 400. Додатково для ефективного створення пошукових запитів — рекомендуємо ознайомитися з нашою детальною інструкцією.

Після того, як ми відібрали конкретний товар, треба визначити його одиницю виміру. Це необхідно для того, щоб відразу відсіяти помилково оформлені лоти закупівель та проаналізувати саме ціни за одиницю товару. Для цементу, який продається фасованим у мішках, одиницею виміру переважно є “штуки”, але замовники можуть купувати цемент  і кілограмами, і упаковками та тонами. Тому потрібно обирати відповідну одиницю виміру, яка допоможе здійснити відбір. Так ми звузимо кількість лотів закупівель до потрібної.

Переважно ціни змінюються дуже динамічно, тому нам потрібні найактуальніші цінові пропозиції. Для цього треба обмежити період проведення закупівель до останніх декількох місяців. Відмітимо, якщо у відібраний період система не знаходить потрібної інформації, то слід розширити кількість місяців аналізу. Також, щоб побачити реальну ціну за одиницю товару, необхідно обрати завершений статус лоту, адже вартість прописують на етапі укладання договору.

Зробивши всі необхідні відбори, можемо переходити до аналізу цін на цемент у публічних закупівлях. У таблиці на листі “Тендери/лоти” є колонка “ціна за одиницю” — саме з нею ми переважно будемо працювати. Розглянемо наш цемент. Наприклад, ми бачимо, що ціна на мішки по 25 кг обійдеться від 66 до 80 грн. Якщо ціна якогось товару дуже виділяється на загальному фоні, ми можемо одразу перейти на закупівлю і перевірити специфікацію договору. Це допоможе знайти помилки замовника або виявити завищення ціни на товар. При роботі з колонкою «ціна за одиницю» можна використати функцію сортування від більшого до меншого.

Проте відразу слід враховувати наступні особливості аналізу ціни за одиницю товару через модуль:

1. у модулі аналітики ціна за одиницю товару розраховується  шляхом поділу очікуваної вартості товару на його кількість. Саме тому, якщо у лоті закупівлі буде зазначено декілька товарів, то система не зможе розрахувати ціну за одиницю товару.

2. замовники можуть неправильно написати вимір товару. Наприклад, кілограми зазначити у штуках.

Отже, будьте уважними та додатково перевіряйте інформацію, перейшовши за активним посиланням на лот закупівлі у Prozorro.

Якщо під час аналізу закупівель вашого товару зустрічається багато випадків, перелічених вище, або вам потрібно провести більш детальний аналіз ринку, тоді кращим варіантом буде завантажити всі дані в ексель таблицю. Потім по кожному окремому випадку можна переглядати специфікацію договору та тендерну документацію. Для цього клікніть правою кнопкою миші по таблиці з даними, далі оберіть «Таблиця», «Експортувати», а потім  — «Експортувати дані».

Отже, тепер ми знаємо ціни за одиницю товару на ринку публічних закупівель.

За потреби ви також можете подивитися ціни на комерційному ринку, щоб зорієнтуватися, наскільки вони відрізняються від державних. Для цього, наприклад, на онлайн-порталі Prom.ua дивимося ціну на наш Цемент М400. Тут вона становить від 58 грн/25кг.

Отже, з цього аналізу робимо висновок,: якщо нам вдасться перемогти на торгах, і  ми продамо товар державі, то будемо мати прибуток вищий, ніж на комерційному ринку. 

Також, є інструкції, які допоможуть розібратись з тим, як шукати конкретні закупівлі в Публічному модулі аналітики:

Повний перелік інструкцій є на сторінці інструментів DOZORRO та на нашому Youtube каналі.

Окрім цього, ви можете надіслати запитання нам на пошту bi@ti-ukraine.org. А також запрошуємо долучитися до групи Аналітичні інструменти Prozorro на Facebook. Тут ми публікуємо новини про оновлення модуля і разом з його користувачами обговорюємо інструменти. Приєднуйтесь!


Навіщо замовникам BI Prozorro?

Інструкція допоможе замовнику ознайомитися з базовими функціями Публічного модуля аналітики ВІ

05.10.2020 12:48

Як розмістити інформацію про публічні закупівлі на своєму сайті?

Інформація про публічні закупівлі на сайті — це відкритість місцевої влади. Така новація має низку переваг. Ми розробили просту інструкцію, яка допоможе відобразити інформацію про публічні закупівлі за допомогою Публічного модуля аналітики ВІ лаконічно, інформативно, а головне — правильно .

19.08.2020 13:00

YouControl та ризик-фактори з Публічного модуля аналітики BI

У систему YouControl додалися чотири ризик-фактори із BI ProZorro. Дані про юридичну особу як учасника публічних закупівель доступні для користувачів YouControl

03.12.2019 08:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання