Як оцінити обсяг ринку публічних закупівель

14.06.2018 03:30

Яка потреба: Отримати дані про можливості розширити продажі та закріпити позиції на ринку.

Що робимо: Аналізуємо розподіл закупівель за регіонами України, визначаємо, які замовники найчастіше закуповують товари певного постачальника, та скільки коштів вони на це витрачають.

Чому це важливо: Аналіз інформації про обсяг ринку закупівель допомагає учаснику оцінити плюси й мінуси входження у цю сферу зі своїми товарами (роботами чи послугами) у певних діапазонах цін та регіонах.


Вся інформація про потреби топового покупця країни (держави) знаходиться у публічному модулі аналітики. Щоб отримати швидкий та різнопрофільний аналіз обсягу ринку публічних закупівель, постачальникам допоможе bi.prozorro.org. Щоб почати працювати з модулем аналітики, оберіть додаток  “12. Етап закупівель”. Вам відкриється сторінка з різними листами. Далі перейдіть на лист “Тендери/лоти” — він допоможе знайти тендери з вашим предметом закупівлі (наприклад, молоко). Адже спочатку потрібно відібрати те, що є вашою продукцією, послугами чи роботами. 


Далі, в пошуці для відбору за назвою лота напишіть назву товару, який ви хочете продати. Записувати потрібно зі спеціальними знаками, наприклад: *молоко*. Ці знаки потрібні, щоб врахувати можливі варіації в словах. Зірочки дають змогу шукати необмежену кількість символів до назви і після неї. Це дуже допомагає, коли ви проводите пошук за частиною слова. Після запиту натисніть ENTER, і система додасть у відбори всі закупівлі, де зустрічалося слово “молоко”. Відмітимо, що замовники по різному можуть називати лот закупівель і через це виникають складнощі з вибором потрібних тендерів. Для ефективного створення пошукових запитів  — рекомендуємо ознайомитися з нашою детальною інструкцію. 

Проведений відбір за обраним словом не завжди може дати потрібний результат. Тому, додатково краще перевірити, які групи товарів потрапили у вибірку. Для цього у стовпчику “класифікація CPV” перегляньте коди товарів та оберіть підходящі. Наприклад, товар молоко входить у групи за кодом CPV: 155500000-3 Молочні продукти та 03330000-3 Продукція фермерського тваринництва. Цей відбір допоможе звузити коло до потрібних закупівель, відкинувши ті, що випадково потрапили у вибірку.

Більшість товарів замовники закуповують з року в рік. Наприклад, потреба на молоко є стабільною. Для розуміння того, який орієнтовно ринок молока буде у новому році, треба подивитися результати минулого року. Також, користувачу більш актуальними є дані щодо завершених лотів, адже по них вже підписали договори. Саме тому щоб отримати об’єктивну картину ринку, краще вибрати минулий рік проведення закупівель та “завершений” статус лоту. 

Отже, дані про загальні обсяги закупівель молока нашою державою відображені під вкладками лоти/тендери. Там є кількість лотів закупівель, суми очікуваної вартості та початкові суми договорів. 

Також зверніть увагу, що замовники під час проведення неконкурентних закупівель (тих, які не передбачають аукціону) переважно підписують договори з постачальниками, з якими звикли працювати. Тому новим учасникам краще орієнтуватися на закупівлі, де вони можуть позмагатися із іншими. Для цього додатково потрібно обрати конкурентні процедури.

Обравши потрібні для аналізу відбори, слід оцінити отриману інформацію про обсяги ринку молока у розрізі різних показників. Для початку учаснику буде цікаво дізнатися про те: 

  • в яких областях найбільші витрати на закупівлю його товару;

  • які типи процедур переважно застосовують замовники;

  • в яких діапазонах сум оголошують конкурентні закупівлі; 

  • хто з учасників найбільше перемагає у тендерах.

Ці дані потрібні для того, щоб обрати пріоритетну область для участі в закупівлях. Додатково постачальнику варто враховувати відстань від свого місцезнаходження до бажаного регіону. Адже логістика учасника впливає на ціну, строки поставки та якість товару. Щоб оцінити ринок молока детальніше, краще перейти на лист “Показники”.

Пріоритетними областями для учасника можуть бути ті, де замовники витрачають найбільше коштів на молоко. Тому для початку користувачеві буде краще за допомогою карти порівняти очікувану вартість закупівель у регіонах. Для цього вгорі зліва оберіть потрібний показник. Потім треба навести курсор на одну з областей  — відкриється значення показника очікуваної вартості у цьому регіоні. На карті України ви можете обрати всі області, що вас цікавлять  — тоді всі дані перебудуються. Або ж оберіть конкретну область, тоді всі показники на листі будуть відображати саме її дані. Також для зручності карту можно збільшити. 

Щоб дізнатися, яким типам процедур замовники надають перевагу і в яких з них закладено більше грошей, потрібно перейти на вкладку “Деталі”. Замість карти на листі відобразиться діаграма. Зліва у таблиці виберіть показник “процедури закупівель”. Тепер ви можете оцінити, де більше зосереджено коштів замовників: у конкурентних закупівлях чи у прямих контрактах.

Щоб спланувати свою діяльність, учасникам важливо розуміти, якими партіями замовники переважно купують молоко, тобто які суми договорів переважають: великі чи малі. У функціоналі вище описаної діаграми є можливість відсортувати закупівлі за діапазоном сум лотів та за кількістю процедур. Також, обравши у діаграмі “очікувану вартість”, учасник може подивитися, яка частка коштів припадає на кожен діапазон сум лотів.

Дані про пік активності оголошення закупівель замовниками можуть бути корисними учасникам для того щоб своєчасно:

  • найняти додатковий персонал для участі у тендерах;
  • спланувати коли краще підвищувати свої складські запаси.

Щоб отримати інформацію про кількість оголошених закупівель у розрізі місяців, спочатку краще обрати типи конкурентних процедур. Це можна зробити за допомогою ласо. Нагорі листа “Показники” є графіки, де відображається динаміка росту кількості закупівель за різними показниками.

Для успішної участі у закупівлях важливо знати своїх конкурентів “в обличчя”, адже це надає більше переваг для перемоги у тендері. Залишаючись на тому ж листі, що й раніше, знайдіть нагорі справа показник “кількість учасників” та натисніть на нього. Додатково виберіть показник “конкурентність”. Зліва оберіть діаграму переможців торгів за очікуваною вартістю. Щоб подивитися переможців за кількістю лотів, виберіть внизу діаграми відповідний показник. Додатково на карті справа можна подивитися переможців у конкретній області. Для цього потрібно лише натиснути на регіон, який вас цікавить. 

Щоб більш детально та ефективно оцінити конкурентів  — читайте нашу іншу іструкцію.

І на завершення, щоб встановити перелік привабливих замовників, які провели успішні конкурентні закупівлі на найбільшу очікувану вартість, перейдіть на лист “Організатори”. Оберіть колонку таблиці “очікувана вартість” та відсортуйте дані від найбільшої до найменшої суми. Після цього ви отримаєте перелік основних замовників вашої продукції.

Також, є інструкції, які допоможуть розібратись з тим, як шукати конкретні закупівлі в Публічному модулі аналітики:

Повний перелік інструкцій є на сторінці інструментів DOZORRO та на нашому Youtube каналі

Окрім цього, ви можете надіслати запитання нам на пошту bi@ti-ukraine.org. А також запрошуємо долучитися до групи Аналітичні інструменти Prozorro на Facebook. Тут ми публікуємо новини про оновлення модуля і разом з його користувачами обговорюємо інструменти. Приєднуйтесь!


Вебінар: Базова аналітика для успішної роботи бізнесу в Prozorro

Як BI Prozorro може допомогти керівним органам?

Інструкція допоможе керівному органу ознайомитися з базовими функціями Публічного модуля аналітики ВІ

05.10.2020 14:44

Як розмістити інформацію про публічні закупівлі на своєму сайті?

Інформація про публічні закупівлі на сайті — це відкритість місцевої влади. Така новація має низку переваг. Ми розробили просту інструкцію, яка допоможе відобразити інформацію про публічні закупівлі за допомогою Публічного модуля аналітики ВІ лаконічно, інформативно, а головне — правильно .

19.08.2020 13:00

Оновлений лист "Показники" Публічного модуля аналітики ВІ

На листі “Показники” ви побачите основні показники системи, зокрема кількість процедур, очікувана вартість, економія, кількість організаторів, пропозицій на торги та кількість учасників. 

21.05.2020 18:00

YouControl та ризик-фактори з Публічного модуля аналітики BI

У систему YouControl додалися чотири ризик-фактори із BI ProZorro. Дані про юридичну особу як учасника публічних закупівель доступні для користувачів YouControl

03.12.2019 08:00

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання