Хмельницькі тролейбуси: відмовилися від російських моторів заради російської електроніки?

12.10.2017 16:02

Комунальне підприємство “Хмельницькелектротранс” розіграло довгоочікуваний великий тендер із закупівлі партії новеньких тролейбусів очікуваною вартістю 34,8 млн грн. До часу “Х”, який місцева влада наближала всіма силами, передувала низка тендерних скандалів.

Із самого початку три десятки мільйонів з бюджету мали направити на придбання чотирьох тролейбусів на автономному ходу. Цю ідею просував хмельницький градоначальник Олександр Симчишин і керівник КП Віктор Паламарчук. Натомість самі торги довелося скасувати за три дні до аукціону. Парадокс, але тоді замовник сухо зазначив: в бюджеті не знайшлося грошей на тролейбуси на автономному ходу, відповідно, й потреба у них відпала.

Пізніше хмельницькі тролейбусники знайшли краще пояснення алогічному вчинку, мовляв, один з учасників хотів реалізувати через електронні закупівлі тролейбуси, вироблені до Євро-2012. Тому, аби його відсікти, прийняли рішення пожертвувати самим тендером.

Наступне спроба розтендерити 34,8 млн грн уже на сім тролейбусів завершилася, так і не розпочавшись. Замовник оконфузився з оприлюдненням документації на майданчику ProZorro, чим наразився на негативний висновок управління Держаудитслужби.

Спроба №3 закупити таких необхідних сім тролейбусів для Хмельницького припала на початок жовтня. На торги заявилося чотири учасники, однак дніпропетровське ТОВ “Торговий дім “Літан” відсіяли на етапі прекваліфіцікації (у тендерній документації учасника була прописана закупівля “тролейбус з автономним ходом не менше 15 км” - ГО “ЖАР”). 

Тож на фінішну пряму вийшли дві волинські фірми ДП АСЗ 1 “АТ “АК “Богдан Моторс” і ТОВ “БКМ-Україна”, а також київське ТОВ “Укрпастех”. Стартові позиції перед аукціоном були кращими в новачка “БКМ-Україна”, який позиціонує себе офіційним дилером білоруських тролейбусів виробництва “Белкоммунмаш”. Протягом трьох раундів інше волинське підприємство “Богдан Моторс” було близьким, щоб перебити ціну “темної конячки”. Не вистачило 6 тис. грн, які й стали вирішальними на користь “БКМ-Україна”.

“Ми не виключаємо того, що сьогодні-завтра поїдемо та подивимось на базу переможця, де вони виготовляють ці тролейбуси. Занепокоєння викликає розмір статутного фонду товариства, що складає 10 тисяч гривень. Тому, поки не перевіримо все необхідне та не будемо впевненні, що “БКМ-Україна” зможе добросовісно виконати всі вимоги та доставити 7 тролейбусів у наше місто, прогнозувати нічого не беруся”, - прокоментував результати аукціону директор КП “Хмельницькелектротранс”.

За даними бізнес пошукового ресурсу “Youcontrol”, ТОВ “БКМ-Україна” зареєстровано 29 травня 2017 року у Луцьку на вулиці Ковельська, 2. Засновником та директором підприємства записаний волянин Руслан Спірін.

Крім цього, Руслан Спірін з 2008 року директорує в іншому луцькому підприємстві “Українські торгівельні мережі”, яке прописане також на вулиці Ковельська, 2. Організація спеціалізується на роздрібній торгівлі м’ясом і м’ясними продуктами. До сьогодні одним із співзасновників цієї фірми є діючий нардеп Сергій Мартиняк.

9 жовтня тендерний комітет офіційно визнав нового переможця тендера, зупинившись на ДП АСЗ 1 “АТ “АК “Богдан Моторс”. При цьому, пропозицію ТОВ “БКМ-Україна” було відхилено на підставі абзацу 1 п.п.1 п.1 ст.30 Закону України “Про публічні закупівлі”. Замість обґрунтування тендерний комітет обмежився цитуванням законодавства, проігнорувавши поширену практику у сфері публічних закупівель. ГО “ЖАР” телефоном з’язалася з головою тендерного комітету і заступником директора КП Оксаною Вовк і поцікавилася тими недоліками, які завадили фірмі-новачку перемогти у тендері.

“Нас засмутив сертифікат відповідності щодо кількості місць. І, крім цього, ми знаємо, що там (на білоруських тролейбусах – ГО “ЖАР”) стоять російські двигуни”, - сказала вона.

Російський слід”, - це безумовно сильний аргумент. А у випадку з тролейбусами для Хмельницького вийшло більш драматичніше - “рука Росії” накрила популярний луцький “Богдан Моторс”. Як з’ясувалося, тролейбус “Богдан” Т70117, який виробник заявив на тендер, фарширується деталями науково-технічного підприємства “Чергос” із Санкт-Петербургу. За відомостями “Вікіпедії”, “Богдан” Т70117 випускається з 2013 року з системою керуванням Чергос. Сайт російської компанії також підтверджує співпрацю з луцьким “Богданом”, заявивши про поставки електронного обладнання.

Отже, в українських реаліях гору взяла “трендова” кон’юнктура, яка в часі збіглася в вершиною кар’єри одного відомого бізнесмена, котрий став президентом. І Хмельницький додався до числа міст, які є стабільно-незмінними покупцями техніки, яка прогнозовано на тендерах кладе на лопатки “зубатих” конкурентів.

Допороги по-хмельницькому: чи хочуть замовники міськради працювати прозоро?

Стартував новий рік, як і стартувала робота замовників над новими закупівлями у новому 2018 році. Однак без аналізу попереднього року, особливо останнього місяцю, обійтись не можемо.

31.01.2018 10:09

Хмельницька міська рада на черговій сесії спробує відмінити нижній поріг електронних закупівель

Нещодавно до виконавчого комітету Хмельницької міської ради із ініціативою щодо скасування пониження порогу проведення електронних закупівель закупівель звернулося міське комунальне підприємство «Хмельницьктеплокомуненерго». Своїм листом на ім’я Хмельницького міського голови воно запропонувало внести зміни до рішення шостої сесії від 18.05.2016 р. №14 «Про застосування системи електронних державних закупівель ProZorro». Варто зазначити, що запропоновані зміни не стосуються коригування в частині втрати чинності розпорядження КМУ, а стосуються скасування нижнього порогу для проведення електронних закупівель в розмірі 100 000 гривень.

20.12.2017 11:00

Квест із 4 спроби: як сільська рада сіла в автівку депутата

Копистинська сільська рада вирішила купити службовий автомобіль очікуваною вартістю 310 тис. грн. Це одна з дороговартісних закупівель після капітального ремонту пішохідних доріжок Богдановецького ДНЗ та будівництва зовнішніх мереж водопостачання, яку цього року провела місцева сільрада.

11.12.2017 14:22

Падіння до гривні під відеонаглядом

У Хмельницькій області є таке місто обласного значення Славута, в якому мешкає близько 35 тисяч населення. Місцева влада вирішила не відставати від решти регіонів, які активно впроваджують у життя зовнішнє відеоспостереження, та погрузла в паперову роботу. Спочатку на світ народилася багатообіцяюча програма “Реформування і розвиток житлово-комунального господарства Славути на період 2016-2018 роки”. Темі відеонагляду тут присвячений скромний розділ, в якому сказано: місто готове витратити 1,1 млн. грн. коштів платників податків на придбання, встановлення та обслуговування системи вуличного відеонагляду.

11.09.2017 11:18

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері