Непрозорі винятки в прозорих планах Києва

15.03.2017 13:16

Місто Київ – лідер у системі ProZorro за кількістю процедур. Це одне з перших міст яке повністю перейшло на використання нових стандартів відкритості у закупівлях ще з лютого 2015 року, коли у новий інструмент ще мало хто вірив. За більш ніж 2 роки роботи у системі місто оголосило понад 70 000 закупівель очікуваною вартістю близько 19 млрд. грн. 534 підпорядкованих КМДА замовники щодня публікують понад 100 оголошень, запрошуючи активний бізнес до співпраці.

Це місто, яке використовує допорогову конкурентну процедуру від 3000 гривень та застосовує норму щодо прямих контрактів лише у критичних випадках – за весь час діяльності опубліковано менше 3 000 неконкурентних процедур.

Всі ці показники роблять місто лідером з прозорості у сфері зкупівель. І хоча у бізнеса та громадськості є ряд зауважень (зокрема ми писали і про “нюанси” в забезпеченні харчування, і про цікаві ремонти) – такий підхід до роботи із системою та надання можливості місцевій громаді аналізувати все, що відбувається у ProZorro в їхньому рідному місті, знімає багато питань.

Останні півроку місто за інерцією працює на допорогових закупівлях не маючи затвердженого рішення – що є ще одним дуже позитивним сигналом.

І ось шановні депутати вирішили таке рішення підготувати й розглянути.

Сьогодні о 14:00 в сесійній залі на 4-му поверсі КМДА на розгляд робочої групи буде виданий проект порядку використання системи на допорогових закупівлях. Це фінальний розгляд проекту робочою групою, який потім буде передано на бюджетну комісію.

Що ж нам, жителям міста, пропонують?

Порядок передбачає необхідність застосування електронної системи  для переважної  більшості закупівель на допорогах починаючи від 5000 гривень. Це, на перший погляд, чудово. Але є одне але. До самого порядку депутати пропонують додати “Рекомендований перелік товарів, робіт і послуг (далі – Перелік), які можуть закуповуватись без використання електронної системи закупівель”. Перелік цих предметів закупівлі є вцілому зваженим – ми прихильники прийняття поміркованих рішень щодо застосування допорогів й підтримуємо розумні виключення у певних ситуаціях. Та є окремі позиції у цьому переліку проти яких ми, Transparency International Україна, виступаємо категорично проти.

Зокрема, це стосується пункту 4 проекту рішення та  пунктів 12 і 13 Переліку.

Пункт 4 проекту рішення та пункти 12 і 13 переліку виключень взагалі не витримують жодної критики.

Про що мова:

“З метою економії  і раціонального використання бюджетних коштів та зменшення ризиків втрат  бюджету від невиконання (порушення виконання) зобов’язань  учасниками процедур закупівель,  рекомендувати  замовникам здійснювати      закупівлі, зазначені у Рекомендаційному переліку, переважно у підприємств комунальної власності (власності районів)  міста Києва та/або                                                                суб’єктів господарювання-товаровиробників, місцезнаходженням яких та місцезнаходженням  виробничих потужностей  яких  є місто  Київ, за умови, якщо такі  суб’єкти господарювання безпосередньо в виробляють товари, виконують роботи чи надають послуги,  самостійно визначати нецінові критерії оцінки під час розроблення тендерної документації, такі як: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, експлуатаційні витрати, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів тощо”

Це такий собі “економічний сепаратизм”, коли місто Київ хоче обмежити доступ до своїх закупівель виключно місцевим бізнесом. Такі новели КМДА прямо порушують практично всі принципи, передбачені у ст. 3 ЗУ “Про публічні закупівлі”. Особливо це стосується принципів добросовісної конкуренції і недискримінації учасників. Пропоную авторам проекту рішення ознайомитися з абзацом 4 ч. 1 ст. 2 Закону, який вони збираються порушити:

“Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.”        

Окремо можна ставити під сумнів доцільність пунктів 6, 8 , 10, переліку. Пунктом 6 пропонується виключити Послуги з технічного обслуговування охорони об’єктів організаціями, які здійснювали монтаж обладнання. Подібні послуги мають надаватися як гарантійні. А по завершенню гарантійного обслуговування варто оголошувати нові торги.

Пункти 8 і 10 передбачають віднесення до  Переліку закупівель, щодо яких не застосовується електронна система закупівель,  товарів, робіт і послуг, пов'язаних із участю посадових осіб Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради  у міжнародних заходах з метою представництва міста Києва, загальноміських офіційних заходах з нагоди державних, міських свят та знаменних дат, а також закупівель пов’язаних із проведенням культурно-мистецьких акцій, інформаційно-просвітницьких заходів, проведення учнівських олімпіад, конкурсів, конференцій, міжгалузевих та спортивних заходів.

Вказані заходи, як правило, заздалегідь плануються і їх фінансування передбачається у бюджеті міста. При цьому, товари і послуги, що придбаваються для їх організації є переважно типовими та такими, щодо яких є достатньо конкурентний ринок.

На що ще необхідно звернути увагу. У запропонованому порядку не виписаний механізм проведення допорогових  закупівель, а є лише посилання на необхідність застосування електронної системи.

З огляду на це, вбачається доцільним додати в документ, розроблений КМДА,  посилання  на  наказ ДП «Зовнішторгвидав України» вiд 13.04.2016 № 35, який власне і визначає Порядок здійснення допороговuх закупівельІ хоч він не несе обов'язкового характеру, та порядок там прописано доволі якісно.

І останнє – шановні депутати, не робіть з Києва аутсайдера. Не порушуйте закон. Не обмежуйте конкуренцію. Подавайте приклад іншим містам, як ви це робили протягом останніх двох років, здійснюючи закупівлі в системі ProZorro.

А громадян та бізнес ми, як завжди, закликаємо – Контролюйте і впливайте. Не дайте місцевим депутатам прийняти подібне протизаконне рішення.


Матеріал підготовлено в рамках проекту, USAIDUK aid та Фонду Євразія “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах”.

Протекціонізм під виглядом патріотизму - нова загроза для ProZorro

Mожливе прийняття законопроекту №7206, на нашу думку, не має на меті реальну підтримку вітчизняного бізнесу та не відповідає цілям та заходам, узгодженої з ЄС Стратегії реформування та розвитку прозорої та не дискримінаційної системи публічних закупівель України, затвердженої Урядом для виконання Угоди про Асоціацію. 

16.11.2017 11:17

Готові підтримати ресурсами зрадошукачів в системі публічних закупівель!

Друзі, DOZORRO розширює свою спільноту та надає підтримку регіональним організаціям, які здійснюють моніторинг закупівель.

10.05.2017 11:17

Щомісячний рентген ProZorro. Знімок перший

Трохи більше місяця тому ми з колегами з Transparency International Україна проводили стратегічну сесію. Ми намагалися окреслити шляхи до того, як побудувати в нашій країні ефективну систему громадського моніторингу державних закупівель. Ми зрозуміли, що вже тепер у нас є потужні інструменти для того, щоб силами навіть нашої невеликої організації здійснювати цю функцію системно. А не лише шукати окремі кейси «зрад». Адже Трансперенсі завжди вважала ефективнішим усунути умови для корупції, аніж боротися з конкретними проявами. Де саме ці умови і як їх змінити? Для цього і необхідно подивитися на стан системи в цілому.

24.01.2017 16:53

4 сподівання замість нарікання на ProZorro

У грудні в бік ProZorro пролунало чимало закидів. І працювати заважає, мовляв, і  не економить нічого. І у грудні ж таки ProZorro отримало світове визнання – перемогу на  Open Government Awards 2016. Ми в Transparency International Україна, як одні з батьків цієї системи, дуже вболіваємо за успіх реформи публічних закупівель. Тому вирішили зібрати головні закиди і пояснити чия вина. Найкращої в світі системи електронних закупівель чи тих, хто нею користується.

22.12.2016 18:30

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері