Компанії, які перемагають після реєстрації: розслідування з модулем аналітики ProZorro

12.09.2018 10:30

У Закарпатській області компанія депутата Іршавської міської ради на 9-й день після реєстрації заключила договір на ремонт дороги у сусідньому селі на 365 тис. грн. Подібні випадки у системі ProZorro не поодинокі, і такі фірми мають високий корупційний ризик. Завдяки Opendatabot, в Публічному модулі аналітики ProZorro з’явилась інформація про дату реєстрації компанії, її вік та днів до першої переможної пропозиції. Показуємо, як шукати компанії, які перемагають одразу після реєстрації.

У виграші конкурентних торгів чи укладенні прямих договорів немає нічого незвичайного. Але якщо компанія робить ремонт дитячого садка одразу після реєстрації, слушно подивитись, чи є необхідний досвід у працівників, чи немає зв’язку між замовником та учасником. Швидко перевірити фірму можна за допомогою сервісів, як DOZORRO профіль, Opendatabot, Youcontrol чи Clarity-Project. 

1. Вибираємо регіон. В модулі аналітики на головному листі “Показники” обираємо область, наприклад, Кіровоградську.

2. Вибираємо компанії з швидкою перемогою. У спеціальному пошуку модуля ставимо галочку “Показать поля” і вводимо “Днів до подачі першої переможної пропозиції”. Далі оберемо найменше значення - 4 дні. Спеціальний пошук можна закривати, відбори зроблені. На листі "Учасники" в переліку з’явиться компанія - “Центрбудпром”.


3. Переглядаємо закупівлі. На листі "Тендери/Лоти" видно, що “Центрбудпром” отримав три прямих договори на 1 млн грн з освітнім відділом Кіровоградської районної державної адміністрації про ремонт в дитсадку с. Покровське, школі с. Миколаївка та школі с. Калинівка

4. Аналізуємо власників, зв'язки, фігурування у справах компанії. Для швидкої перевірки компанії перейдемо на лист “Карточка учасника (Договори)” (або "Карточка учасника (Пропозиції)). Розвинути історію можуть допомогти посилання на DOZORRO профіль, Opendatabot, Youcontrol та Clarity-Project (4 іконки). 


  • Чи фігурує компанія в провадженнях? OpenDataBot чи Youcontrol покажуть, що “Центрбудпром” підозрюється в неповному виконанні ремонту в садку та двох школах навчальних закладів Кіровоградського району. Це всі закупівлі учасника в ProZorro. 
  • Перевіряти зв'язки зручно в Clarity-Project. Наприклад, власник Роштабіга Віталій має ще іншу фірму “ПКП “Сервісбуд”, яка заключила 16 прямих угод на 5 млн грн, більшість з яких теж з відділом освіти Кіровоградського району щодо ремонтів в навчальних закладах. Так само сайт показує, чи не вказана фірма в когось у деклараціях. “Центрбудпром” належить чоловіку колишнього головного спеціаліста відділу видатків місцевих бюджетів управління Держказначейства в Кропивницькому. 

За цією ж схемою можна знайти, наприклад, що:

  • у Закарпатській області компанія депутата Іршавської міської ради Олександра Дешко на 9-й день після реєстрації заключила договір на ремонт дороги у сусідньому селі на 365 тис. грн.
  • у Львівській області в Перемишлянах компанія засновника місцевого осередку “Блоку Юлії Тимошенко” на 2-й день після реєстрації підписала договір про поставку вікон в Львівський коледж індустрії моди на 94 тис. грн
  • в Івано-Франківській області компанія чоловіка головного спеціаліста бюджетного відділу фінансового управління Калуської районної державної адміністрації через 6 днів після реєстрації уклала договір з Калуською міською радою щодо капітального ремонту кінозалу "Мінерал" на 1,4 млн грн.

Зауваження

1. У спеціальному відборі можна фільтрувати компанії за віком та датою реєстрації (“Вік компанії” та “Дата реєстрації юридичної особи” відповідно). 

2. Щоб обрати реєстрацію за певний період, наприклад, з червня 2018, в полі “Дата реєстрації юридичної особи” введіть дату і знак більше: “>01.06.2018”.  

3. “Карточка учасника (Договори)” та “Карточка учасника (Пропозиції)” покажуть дані, тільки якщо обраний один учасник.

4. На “Карточці учасника” в розслідуванні також може допомогти панель Конкуренти. Тут видно хто з ким приходить на торги, як часто програють чи виграють. Зручно, що конкурентів так само можна перевірити в 1 клік через 4 сервіси.

Договір з щойно утвореною компанією має високу корупційну складову. Інформації у відкритих реєстрах часто не достатньо для повноцінного розслідування. Однак, наприклад, перевірка на місці якості виконання ремонту може додати історії більше доказів про порушення чи зловживання. Ольга Нос з громадської організації “Трипільський край” неодноразово писала про подібні історії: неякісний ремонт в міськраді, закупівлі вже виконаних робіт, що робити з порушеннями в закупівлях ремонтних та будівельних робіт.

Корисні матеріали:

Повний перелік інструкцій є на сторінці інструментів DOZORRO та Youtube каналі.

Задати питання можна в Facebook групі "Аналітичні інструменти ProZorro".

Юні “орли” та “орлиці”: на чому і скільки заробляють діти в ProZorro (інфографіка)

В день захисту дітей Трансперенсі Інтернешнл Україна обрала найцікавіші історії успіху молодих українців, які підписали з державними органами контрактів на 24 млн грн.

01.06.2019 11:11

Онлайн-мапа Черкас: що купували школи і садки

Ми свторили онлайн-мапу Черкас із закупівлями шкіл та дитячих садків з 2016 року. Знайдіть свій заклад, перейдіть на тендер і подивіться: що, коли, в кого і як дорого купували.

10.10.2018 19:32

Онлайн-мапа Миколаєва: що ремонтували у вашій школі і садку

Що купували школи та садки Миколаєва через ProZorro - онлайн-мапа. Матеріал підготований спільно з НикВести (російською).

27.09.2018 07:20

“DZIDZIO”, феєрверк, авіашоу: що купують міста й села до Дня Незалежності

Виступ гурту DZIDZIO у Дніпрі обійдеться у 18 000 гривень за 1 хвилину виступу, а в селі під Одесою буде запущено феєрверк на 80 000 гривень.

22.08.2018 00:38

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Будь ласка, зазначте, до якої групи користувачів Ви належите

profile.welcome.login.title

profile.welcome.login.description

Форма зворотнього зв'язку

Дана форма використовується для зворотнього зв'язку щодо питань роботи порталу, тощо. Зверніть увагу, що відгуки на конкретні закупівлі/порушення розглядатися не будуть. Будь ласка, для цього залишайте відгук на відповідному тендері